Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

CSE Telco POWER Sp. z o.o.

Katowice

4

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Dla Inwestora – certyfikacja miedzianych sieci LAN

Autor: CSE Telco POWER Sp. z o.o., publikacja: 2020-11-20

W cyklu "Dla Inwestora" prezentujemy istotne aspekty instalacji, na które Inwestor powinien zwrócić uwagę. Tematy dobieramy losowo. Zapraszamy jednak do kontaktu – być może jakieś zagadnienia są szczególnie poszukiwane, więc możemy przyspieszyć publikację.

Fluke Networks

Dlaczego warto certyfikować miedzianą sieć LAN?

Odpowiedź na to pytanie jest złożona, natomiast finalnie sprowadza się do jednej prostej odpowiedzi: ważne jest, aby mieć pewność, że instalator wykonał ją zgodnie ze sztuką i będzie działać zgodnie z oczekiwaniami. Rozbijając ją jednak na poszczególne aspekty, wyróżniamy ich kilka:

  1. Po pierwsze, miernik do certyfikacji. Przebiegi certyfikowane są miernikiem, posiadającym aktualną kalibrację. Kalibracja ważna jest 1 rok. Na dokumentacji z certyfikacji wskazana jest data ostatniej kalibracji i/lub data ważności kalibracji. Należy na to zwrócić uwagę, aby mieć 100% pewność, że miernik nie wypacza wyników. Miernikami do certyfikacji miedzianej sieci LAN są np. FLUKE DSX-5000 czy FLUKE-DSX-8000, wykorzystywane w naszej firmie. Oczywiście mogą to być także mierniki innych producentów.
  2. Po drugie, gwarancja. Jeśli Inwestor zdecydował się na wykorzystanie całego osprzętu sieciowego, pasywnego, od jednego producenta, może liczyć na 25 lat gwarancji systemowej (nie każdy producent ją oferuje).
    Czym jest tzw. sieciówka pasywna? Są to wszystkie elementy sieci do przesyłania sygnału, ale które w niego nie ingerują, czyli: gniazdka abonenckie, kable czy panele krosownicze (patch panele). Instalację taką powinien wykonać autoryzowany partner producenta. Po przedstawieniu wyników certyfikacji producentowi osprzętu klient końcowy otrzymuje gwarancję parametrów sieci pasywnej przez cały okres gwarancji.
  3. Po trzecie, zgodność z normami. Po wykonaniu pomiarów certyfikacyjnych Inwestor powinien otrzymać ich wyniki – w formie papierowej dokumentacji (możliwe także w formie elektronicznej, w plikach PDF). Dokumentacja taka informuje Inwestora, czy wszystkie przebiegi spełniają określone normy. Może to być norma TIA/EIA, ISO/IEC czy PN-EN.

Opracowanie:
CSE Telco POWER sp. z o.o.

Instalatorstwo telekomunikacyjne - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 15 695 Specjalistów od Instalacji Telekomunikacyjnych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o instalacjach telekomunikacyjnych