Nowoczesne materiały i technologie sposobem na ograniczenie kosztów ogrzewania.
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Cellterm ocieplenia-termowizja nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Cellterm ocieplenia-termowizja

Nowoczesne materiały i technologie sposobem na ograniczenie kosztów ogrzewania.

Autor: Cellterm ocieplenia-termowizja, publikacja: 2015-03-26

1. Informacje ogólne i trudności napotykane w czasie wykonywania ociepleń.

Zdjęcie nr 1

Metody dociepleń budynków za pomocą wdmuchiwania granulatów dociepleniowych i z wykorzystaniem przystosowanych do tego urządzeń zdobywają coraz większą popularność w Polsce.

Wysokiej jakości maszyny pozwalają na wykonanie jednolitej, spójnej warstwy dociepleniowej pozbawionej mostków termicznych.

Jak powszechnie wiadomo jedną z najważniejszych cech materiałów dociepleniowych są ich parametry izolacyjne. Jest to prawda powszechnie znana i niepodważalna.

Produkty wysokiej jakości to niskie koszty ogrzewania oraz komfort fizyczny i psychiczny użytkownika.

Jednak nawet najlepsze materiały o najwyższych parametrach na rynku na niewiele się zdadzą, jeżeli w czasie ich montażu zostaną popełnione jakiekolwiek błędy. W przypadku ocieplenia połaci dachu jest to bardzo często spotykane.

Z pewnością pracy nie ułatwia skomplikowana konstrukcja więźby dachowej, czy utrudniony dostęp np. brak ścianek kolankowych. W takim przypadku bardzo trudno jest wyeliminować mostki termiczne.

Nie bez znaczenia są również kwalifikacje ekip budowlanych, które w takich przypadkach nie zawsze potrafią sobie poradzić. Efekty są łatwe do przewidzenia. Latem nieznośny upał na poddaszu a zimą z kolei chłód, przeciągi i często ślady zawilgocenia pojawiająca się na ścianach.

W takim przypadku ucierpi nie tyko domowy budżet, ale także zdrowie domowników.

Nieszczelności w warstwie izolacyjnej wełny prędzej czy później spowodują wykraplanie się pary wodnej i co za tym idzie nieuchronne jest powstawanie rakotwórczych pleśni. Często dzieje się tak pomimo zastosowania odpowiednich folii paroizolacyjnych od wewnątrz, oraz wysoko paroprzepuszczalnych wiatroizolacji od zewnętrznej strony wełny.

Zbyt duże różnice temperatur na zewnątrz i w wewnątrz domu oraz niesprzyjająca pogoda powodują, że wilgoć fizycznie nie jest w stanie odparować poprzez wiatroizolację. Wełna ma niestety tą wadę, że raz wchłoniętej wilgoci już nie wypuści.

2. Metody dociepleń za pomocą urządzeń pneumatycznych

Zastosowanie w czasie prac ociepleniowych maszyn do wdmuchiwania granulatów izolacyjnych może wyeliminować powyższe problemy i znacznie skrócić czas potrzebny na jej wykonanie.

Granulat wdmuchiwany pod ciśnieniem dociera do wszelkich zakamarków niedostępnych w tradycyjny sposób.

Wypełnia przestrzeń tworząc jednolitą, idealnie spójną warstwę izolacyjną, w której nie ma miejsca na mostki termiczne.

W przypadku tak szczelnego ocieplenia nie ma mowy o niekontrolowanych stratach ciepła i dyskomforcie związanym z przebywaniem w domu czy to w czasie upałów czy też mrozów.

Zdjęcie nr 2
Zdjęcie nr 3

Za pomocą urządzeń pneumatycznych można wdmuchiwać izolację zarówno w odkryte jak i już zabudowane przegrody.

Możliwe jest naprawianie izolacji wykonanej z wełny bez kosztownego demontażu zabudowy. Wystarczy wycięcie kilkucentymetrowych otworów technologicznych oraz odpowiednie dysze. Można dzięki nim uzyskać optymalne dla danej konstrukcji zagęszczenie materiału, a co za tym idzie wyeliminować zjawisko osiadania.

Zdjęcie nr 4

Przy odpowiednio dobranej dla konkretnej przegrody gęstości objętościowej raz wdmuchnięty granulat pozostanie w takiej samej pozycji przez długie lata.

Co istotne, wykonanie ocieplenia średniej wielkości domu trwa z reguły nie więcej niż jeden dzień roboczy. Brak przy tym odpadów, które często pojawiają się w przypadku wykorzystania konwencjonalnych metod.

3. Granulat celulozy – ekologiczna alternatywa dla powszechnie stosowanej wełny i styropianu.

Produktami idealnie powiązanym z wyżej wymienionymi metodami ociepleń są granulaty celulozowe.

Historia celulozy rozpoczyna się na początku XX w. w Kanadzie.

Już wtedy przekonano się o jej niewątpliwych zaletach.

Masową produkcję rozpoczęto w 1919 r. i dzięki swoim właściwościom szybko zdobyła popularność w USA, Kanadzie i krajach skandynawskich.

Granulat celulozy jest materiałem wyjątkowo przyjaznym dla środowiska naturalnego, posiadającym wiele pozytywnych cech, m. in.

 • jest to materiał, biologicznie czysty, odporny na bakterie, pleśnie, glony, grzyby, szkodniki drewna (insekty, gryzonie), nie stanowi dla nich pożywki,

 • ługi okres kres trwałości izolacyjnej jest określany przez producentów nawet na 50 lat,

 • nie wywołuje alergii, jest bezzapachowy, nie zawiera cząstek włókien, które mogłyby by podrażnić płuca,

 • nawet w wysokich temperaturach nie wydziela szkodliwych związków klasa odporności na ogień B-s2 d0,

 • jest neutralny elektrostatycznie, nie przyciąga drobin kurzu i pyłu, które są siedliskiem bakterii,

 • nie zawiera lepiszczy (np. klejów posiadających w składzie formaldehyd, jak w przypadku wełny),

 • konserwuje konstrukcje drewniane i zabezpiecza przed rozwojem grzybów i pleśni,

 • niski ciężar właściwy sprawia, że można dość duże warstwy aplikować bezpośrednio na stelaże z płytami kartonowo gipsowymi.

4. Miejsca wykorzystania celulozy.

Granulaty celulozy można z powodzeniem wykorzystywać przy docieplaniu:

 • stropów i stropodachów wentylowanych,
 • podłóg na legarach,
 • ścianek, skosów i sufitów wykonanych z płyt gipsowo kartonowych,
 • wszelkich przegród, konstrukcji szkieletowych i stropów o zakrzywionych, łukowatych, skośnych i nieregularnych kształtach, (jako natrysk),
 • innych niewymienionych miejsc, które nie są bezpośrednio wystawione na działanie warunków atmosferycznych.

5. Badania termowizyjne – nieinwazyjny sposób badania warstwy izolacyjnej budynku

Zdjęcie nr 5
Zdjęcie nr 6

Jest to nieinwazyjne badanie, dzięki któremu można wyśledzić wszelkie uszkodzenia i ubytki w warstwie izolacyjnej budynku.

Dzięki wykorzystaniu kamery termowizyjnej wysokiej rozdzielczości (niezbędne minimum to 180 x 140 pix) i kamery endoskopowej można precyzyjnie określić zakres niezbędnych do wykonania prac termomodernizacyjnych.

Kamera termowizyjna pokaże wszelkie wady i mostki termiczne, które na ogół są niewidoczne.

W prosty sposób można również wykryć nieszczelności spowodowane nieprawidłowym montażem stolarki okiennej czy drzwiowej, wady materiałowe czy wycieki w instalacjach wodno-kanalizacyjnych i centralnego ogrzewania.

6. Podsumowanie

Mając na uwadze informacje zawarte w niniejszym artykule można stwierdzić, że wykorzystanie odpowiednich materiałów i urządzeń pozwala osiągnąć realne korzyści. Są to m.in.

 • oszczędność czasu - dzięki urządzeniom do pneumatycznego wdmuchiwania izolacji w jeden dzień 2-3 osobowa ekipa potrafi wykonać ocieplenie np. stropu o powierzchni ponad 300-400 m2,
 • oszczędności na kosztach ogrzewania - izolacja wdmuchiwana pod ciśnieniem wypełnia każdą, nawet trudnodostępną przestrzeń tworząc jednolitą warstwę dociepleniową,
 • oszczędności na kosztach ogrzewania - izolacja wdmuchiwana pod ciśnieniem wypełnia każdą, nawet trudnodostępną przestrzeń tworząc jednolitą warstwę dociepleniową.


Opracowano:
Mariusz Kozon
Cellterm

Elewacje i ocieplenia - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 69 645 Firm Elewacyjnych i Ociepleniowych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o elewacjach i ociepleniach