Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
hydraulik podłącza rurę kanalizacyjną do odpowietrzenia kanalizacji w domu

Odpowietrzenie kanalizacji w domu – dlaczego jest ważne? Jak je zrobić?

Odpowietrzenie kanalizacji w domu – dlaczego jest ważne? Jak je zrobić?

Okresowa wentylacja, napowietrzanie oraz oczywiście odpowietrzanie kanalizacji są konieczne dla zachowania sprawności działania całego systemu. Z uwagi na fakt, że instalacja kanalizacyjna w domach jednorodzinnych najczęściej ma charakter grawitacyjny, to zachowanie w niej odpowiedniego ciśnienia jest konieczne. Zapewnić je może odpowietrzenie kanalizacji. Jak to zrobić?

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 12 września 2023 12.09.2023 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 30677 Specjalistów od Instalacji Sanitarnych blisko Ciebie

Kanalizacja domowa to system wodno-kanalizacyjny składający się z połączonych rur i naczyń. Instalacja kanalizacyjna jest konieczna, aby ścieki mogły swobodnie spływać. Prawidłowe działanie kanalizacji gwarantuje odprowadzanie nieczystości z domu na zewnątrz, np. do szamba, przydomowej oczyszczalni ścieków lub do kanalizacji miejskiej czy gminnej. Proces będzie zakłócony, jeśli w instalacji sanitarnej nie będzie odpowiedniego poziomu ciśnienia. Zapewnić je możesz dzięki odpowietrzaniu kanalizacji. Na czym takie prace polegają? Jak często trzeba je wykonywać?

Dlaczego odpowietrzenie kanalizacji jest ważne?

Kanalizacja w domach jednorodzinnych najczęściej działa w ten sposób, że pod wpływem własnego ciężaru ścieki spływają w dół z naczyń rurami kanalizacyjnymi do sieci przydomowej oczyszczalni ścieków lub bezpośrednio do zbiornika bezodpływowego – do szamba betonowego. Wszystko to dzieje się za sprawą siły grawitacyjnej. Jednakże dla poprawnego działania kanalizacji, potrzebne jest, by w jej wnętrzu panowało odpowiednie ciśnienie. To z kolei wymusza odpowietrzenie kanalizacji w domu co jakiś czas, co ma duże znaczenie.

Brak dostępu do powietrza w rurach spowodowałby, że kanalizacja przestałaby właściwie działać. Gdyby w pionach sanitarnych nie było powietrza, podczas np. spuszczania wody w toalecie z czasem pojawiłoby się podciśnienie, co skutkowałoby wyssaniem wody znajdującej się w zamknięciu wodnym – w syfonie wanny lub umywalki i brodzika. Niekorzystną konsekwencją braku odpowietrzania kanalizacji jest pojawienie się nieprzyjemnych zapachów z kanałów.

Odpowietrzanie kanalizacji w domu polega na wyprowadzeniu ponad powierzchnię dachu powietrza z rur, za pomocą tzw. rury wywiewnej, nazywanej również wywiewką lub kominkiem odpowietrzającym. Element ten jest niezbędny, by odpowietrzyć kanał sanitarny. Za jego pomocą do kanalizacji przedostaje się powietrze, ale wywiewka odprowadza poza dom gazy kanałowe.

Instalacje sanitarne - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 30 677 Specjalistów od Instalacji Sanitarnych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Odpowietrzenie kanalizacji a przepisy prawa

Wiadomo, że odpowietrzenie kanalizacji sanitarnej w domu jednorodzinnym to konieczność, by działała sprawnie i jednocześnie nie powodowała wydobywania się z niej nieprzyjemnych zapachów. Czy jednak właściciel domu lub jego zarządca ma obowiązek dopełniania tego obowiązku w swoim budynku? Czy istnieją przepisy, które go nakładają?

W świetle obowiązującego prawa, tj. przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2000 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki ich usytuowanie, wydanego na podstawie ustawy Prawo budowlane, mamy obowiązek odpowietrzenia kanalizacji na dachu. Jak to zrobić?

Paragraf 125 tego rozporządzenia stanowi, że przewody spustowe (piony) grawitacyjnej instalacji kanalizacyjnej powinny być wyprowadzone jako przewody wentylujące ponad dach, a także powyżej górnej krawędzi okien i drzwi znajdujących się w odległości poziomej mniejszej niż 4 m od wylotów tych przewodów.

Jednocześnie warto wspomnieć, że odpowietrzenie kanalizacji w domu parterowym czy piętrowym nie wymusza na właścicielu wyprowadzenia ponad dach wszystkich przewodów wentylujących piony kanalizacyjne. Nie trzeba tego robić, jeśli:

  • zastosowane będą na pionach kanalizacyjnych, które nie są wyprowadzone ponad dach, urządzenia napowietrzające te piony i przeciwdziałające przenikaniu wyziewów z kanalizacji do pomieszczeń;
  • wyprowadzi się ponad dach przewody wentylujące ostatniego pionu, licząc od podłączenia kanalizacyjnego, na każdym przewodzie odpływowym, a także co najmniej co piątego z pozostałych pionów kanalizacyjnych w budynku.

Dodatkowo odpowietrzenie kanalizacji w domu powinno zgodnie z prawem, jeśli chodzi o wewnętrzną sieć przewodów, być zaprojektowane i wykonane ściśle na podstawie obowiązujących norm europejskich i polskich.

Jak wykonać odpowietrzenie kanalizacji w domu?

Skoro odpowietrzenie jest konieczne, warto wiedzieć, jak je wykonać. Polega na usunięciu nadmiaru zgromadzonego w rurach kanalizacyjnych powietrza. Można to wykonać samodzielnie, lecz lepiej jest skorzystać z pomocy fachowca – hydraulika, zwłaszcza kiedy nie jesteś pewien, jak to zrobić poprawnie. Należy przy odpowietrzaniu:

  1. Sprawdzić ciśnienie wody w instalacji kanalizacyjnej – zbyt niskie wskazuje na problem z odpowietrzeniem systemu.
  2. Otworzyć kran i ustawić go na maksymalnym ciśnieniu.
  3. Sprawdzić poziom ciśnienia – jeśli jest niższe niż normalne, to znak, że system potrzebuje odpowietrzenia.
  4. Podłączyć specjalne urządzenie służące do odpowietrzenia rury kanalizacyjnej, które wytwarza podciśnienie wewnątrz rur.
  5. Sprawdzić stan techniczny całego systemu kanalizacyjnego – ciśnienie mierzone manometrem powinno wrócić do normy lub być bliskie normalnemu poziomowi.

Hydraulicy na Oferteo są znani z szybkiego reagowania na zgłoszenia, co oznacza, że problem zostanie rozwiązany w możliwie najkrótszym czasie. Sprawdź opinie fachowców od instalacji sanitarnych z Warszawy lub bliżej Twojej okolicy.

Ponadto należy zadbać o sprawnie działający system odpowietrzający kanalizację. Rury wywiewne odprowadzające gazy kanalizacyjne powyżej dachu powinny znaleźć się powyżej górnej krawędzi okien, w tym okien połaciowych. Nie można w sposób dowolny wykonać odpowietrzenia kanalizacji. Schemat jej rozmieszczenia musi być zgodny z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z tymi postanowieniami odpowietrzenie kanalizacji sanitarnej w domu może wyglądać w ten sposób, że wywiewka (rura wywiewna) znajdzie się w odległości co najmniej 4 m od najbliższych okien.

Uwaga!
Odległość pomiędzy wywiewką pozwalającą na odpowietrzenie kanalizacji ponad dach a oknami mierzona jest w poziomie.

Wywiewka na dachu musi być zabezpieczona przed gromadzeniem się w niej opadów atmosferycznych, zabezpieczona przed zanieczyszczeniami, ptakami czy owadami.

Instalacja rury wywiewnej powinna odbywać się w ten sposób, że rura będzie wystawać ponad pokrycie dachowe na co najmniej:

  • 50 cm na dachu stromym, przy niewielkim spadku połaci dachowej nawet więcej,
  • 1 m na dachu płaskim.

Taka wysokość rury powinna zabezpieczyć ją przed ryzykiem zatkania jej śniegiem.

Jak wygląda odpowietrzanie kanalizacji w domu parterowym?

W przypadku domów parterowych odpowietrzanie kanalizacji nadal będzie zmierzało do usunięcia nadmiaru powietrza i gazów o przykrym zapachu, gromadzących się w rurach kanalizacyjnych. Należy do tego celu użyć specjalnego urządzenia do odpowietrzania lub pompy do odpompowania powietrza. Następnie trzeba otworzyć kran odpływowy i doprowadzić go do punktu poboru wody.

W domach jednorodzinnych parterowych zdarza się, że nie ma pionów kanalizacyjnych. W takim przypadku prowadzone są zbiorcze i pojedyncze rury kanalizacyjne tam, gdzie jest taka potrzeba. W najwyższym punkcie zbiorczej rury należy wykonać dodatkowe odgałęzienie, wyprowadzone z daleka od miejsc pobytu ludzi. Tam odpowietrzenie kanału sanitarnego dokonywane jest przez rurę wypuszczaną ponad dach i wykończoną np. wywiewką odpowietrzającą.

Jaką rurę wybrać i zamontować do odpowietrzenia kanalizacji?

rury do instalacji kanalizacyjnej w domu jednorodzinnym poprowadzone w ziemi

Nie można zainstalować dowolnej rury wywiewnej do odpowietrzenia kanalizacji. Trzeba dobrać odpowiednio jej średnicę. Ile powinien wynosić przekrój poprzeczny rury wywiewnej do odpowietrzenia kanalizacji? Co najmniej tyle, ile średnica pionu.

Rura wyprowadzająca odpowietrzenie kanalizacji ponad linię dachu może być wykonana z:

  • blachy,
  • tworzywa sztucznego,
  • materiałów ceramicznych.

Do niedawna były dostępne wyłącznie rury z blachy stalowej ocynkowanej lub z żeliwa.

Odpowietrzenie kanalizacji w kominie – czy można je zrobić?

Wiele osób budujących domy zastanawia się, czy nie można połączyć komina odprowadzającego spaliny i odpowietrzenia kanalizacji. Niestety, nie jest możliwe połączenie rur do odpowietrzenia kanalizacji na dachu z kominem. Pod żadnym pozorem przewodów wentylujących kanalizację nie można prowadzić do zwykłych kominów wentylacyjnych. Spowodowane jest to tym, że gorąca para, która wylatuje przez odpowietrznik, w takiej sytuacji skrapla się na ściankach kanału. Wilgotne środowisko z kolei stałoby się idealnym miejscem dla rozwoju pleśni i grzybów w kominie.

Jak dbać o wentylację i odpowietrzanie kanalizacji?

Odpowietrzanie kanalizacji w domu parterowym czy piętrowym jest potrzebne do usunięcia nadmiaru gazów i brzydkich zapachów. Trzeba ponadto pamiętać o tym, że nie w każdym obiekcie piony kanalizacyjne będą mogły być zakończone rurą wywiewną, czyli wywiewką. Można je zastąpić zaworem napowietrzającym, by zadbać o odpowiednią wentylację kanalizacji. To ważne zadanie, które wymaga doświadczenia i profesjonalizmu, takiego jak zapewniać może fachowiec od instalacji sanitarnej z Wrocławia lub innego miasta.

Zawór będzie odpowiadać za napowietrzenie całej instalacji sanitarnej

Odpowietrznik do kanalizacji może być instalowany we wnętrzu domu, nawet na parterze, w pomieszczeniu technicznym, a w budynkach piętrowych – na strychu.

Zawór napowietrzający w domach parterowych należy umieścić co najmniej 10 cm powyżej jego syfonu. Nie może być też szczelnie zabudowany, by spełniał swoje zadanie. Syfon w takim przypadku odprowadza zużytą wodę, ale i zabezpiecza przed cofaniem się i przedostawaniem się do pomieszczeń przykrych zapachów.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco