zbliżenie na fachowca myjącego elewację myjką ciśnieniową - w 2023

Mycie elewacji – cena 2023. Jak i czym czyścić elewację?

Mycie elewacji – cena 2023. Jak i czym czyścić elewację?

Elewacja to wizytówka każdego domu, dlatego ważnym elementem cyklicznych porządków, remontów i napraw jest mycie elewacji. Cena za oczyszczenie elewacji z brudu, zacieków, mchu, grzybów i pleśni zależy od kilku czynników. Warto też wiedzieć, że nieumiejętne mycie elewacji może spowodować więcej szkód niż pożytku, dlatego zdecydowanie przyda się w tym celu doświadczenie fachowca. Z poradnika dowiesz się, jak prawidłowo myć elewację i jaka jest cena mycia elewacji za m².

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 13 kwietnia 2023 13.04.2023 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 47751 Specjalistów od Mycia Elewacji blisko Ciebie

Mycie elewacji – dlaczego jest konieczne?

Czyszczenie elewacji to czynność polegająca nie tylko na oczyszczeniu ścian z brudu, ale też pozbycie się z elewacji pleśni, grzybów, glonów czy odbarwień.

Co ważne, wskazana częstotliwość mycia elewacji zależy od różnych czynników. Niektóre ściany zaleca się czyścić minimum raz na rok, inne wystarczy umyć raz na 2-3 lata. Od czego to zależy? Najważniejsze czynniki:

 • budynek blisko ruchliwej ulicy,
 • uprawy rolne blisko domu,
 • wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza,
 • częste prace ogrodowe wokół budynku,
 • dom w pobliżu fabryki,
 • bliskość jezior, rzek, podmokłych terenów,
 • pnące rośliny na elewacji,
 • struktura elewacji i rodzaj tynków (gładkie zachowują dłużej czystość),
 • kolor elewacji (brud i zanieczyszczenia bardziej widoczne na jasnej elewacji).

Mycie elewacji – cena. Od czego zależy?

Cena mycia elewacji zależy od:

 • rodzaju czyszczonej powierzchni,
 • dodatkowych elementów do czyszczenia (np. z metalu, drewna),
 • całkowitej powierzchni do umycia,
 • stopnia zabrudzenia,
 • zakresu usługi mycia elewacji,
 • sposobu czyszczenia elewacji,
 • koszt dojazdu ekipy,
 • trudnych do usunięcia plam (np. plamy z olejów).

Wniosek: Koszt mycia elewacji wykończonej tradycyjnym tynkiem – bez dodatkowych elementów i o niewielkiej powierzchni będzie nawet dwa razy mniejszy w przeliczeniu za m² w porównaniu ze złożonym zleceniem. Przykładem takiego złożonego zlecenia może być czyszczenie elewacji mocno zabrudzonej, z powierzchniami drewnianymi, z kamienia (czytaj więcej: kamień na elewacje) i metalu – i dodatkową koniecznością odgrzybienia, oczyszczenia z mchu, pleśni i grzybów.

Mycie elewacji – cena za m2 w 2023 roku

Ile kosztuje mycie elewacji? Cennik 2023 – w zależności od rodzaju powierzchni:

 1. Czyszczenie elewacji z tynków mineralnych – ok. 17-20 zł za m² (przy użyciu myjki ciśnieniowej), czyszczenie z usuwaniem zabrudzeń typu pleśnie, mchy, grzyby – ok. 35-40 zł za m², usuwanie plam z elewacji, czyszczenie chemicznych zabrudzeń – ok. 40-45 zł za m² .
 2. Cena mycia elewacji kamiennych i betonowych – ok. 20 zł za m² (czyszczenie elewacji myjką typu Karcher), czyszczenie elewacji kamiennych z pleśni i grzybów – ok. 30-35 zł za m², usuwanie zabrudzeń chemicznych – ok. 40 zł za m².
 3. Cena mycia elewacji blaszanych i elementów z blachy – ok. 15 zł za m².
Uwaga!
Zakładamy w cenniku średni stopień skomplikowania prac – bez dodatkowych utrudnień, z bezproblemowym dostępem do całej powierzchni elewacji.

Mycie i malowanie elewacji – cena za m² w 2023 roku

Konserwacja ścian elewacji to przede wszystkim mycie i systematycznie czyszczenie elewacji, ale uzupełnieniem prac może być jej malowanie. W niektórych przypadkach (np. przy okazji pozbywania się zanieczyszczeń chemicznych, odbarwień) po usuwaniu zabrudzeń niezbędne jest malowanie elewacji.

Ile kosztuje mycie i malowanie elewacji? Cena za m² kompleksowej usługi to ok. 50-60 zł za 1 m². Cennik malowania i czyszczenia elewacji:

 • cena malowania elewacji – ok. 30-40 zł za m²,
 • cena mycia elewacji – dodatkowo ok. 20 zł za m².
Mycie elewacji - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 47 751 Specjalistów od Mycia Elewacji najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak umyć elewację domu?

Nie ma tylko jednej skutecznej metody na to, jak skutecznie umyć elewację domu. Są różne sposoby czyszczenia elewacji – dobierane przez fachowców indywidualnie – w zależności od wykończenia ścian, stopnia zabrudzeń i zakresu usługi mycia elewacji. Elewację można więc umyć i czyścić na kilka sposobów:

 • Hydropiaskowanie elewacji – piaskowanie polega na zmyciu brudu za pomocą piasku wymieszanego z wodą – pod wpływem wysokiego ciśnienia można usunąć brud nawet w trudno dostępnych miejscach,
 • Czyszczenie elewacji szczotką – prosta metoda, która sprawdzi się w przypadku elewacji z tynków cementowo-wapiennych,
 • Czyszczenie parą wodną – strumień gorącej pary (najczęściej w połączeniu z odpowiednio dobranym do elewacji detergentem) kierowany jest na ściany zewnętrzne,
 • Mycie elewacji myjką ciśnieniową – do czyszczenia najczęściej wykorzystuje się myjki ciśnieniowe typu Karcher,
 • Dodatkowe mycie elewacji specjalistycznymi środkami – takimi jak środki grzybobójcze do elewacji czy chemia do czyszczenia ścian zewnętrznych.
Uwaga!
Metody można ze sobą łączyć. Przykładowo: po wstępnym oczyszczeniu elewacji szczotką warto przejść do mycia elewacji myjką ciśnieniową, a następnie użyć środków grzybobójczych.

Czym umyć elewacje domu? Środki do mycia elewacji

dom jednorodzinną z wyczyszczoną białą elewacją

Środki do mycia elewacji należy dobrać do rodzaju powierzchni (co wskazane jest na etykiecie produktu). Dodatkowo na rynku dostępne są preparaty ze specjalnymi dodatkami – działającymi konkretnie na grzyby, mikroorganizmy, pleśnie.

Środki do mycia elewacji

Jaki środek sprawdzi się do jakiego rodzaju powierzchni?

 • szczotkowanie z detergentami – nie wolno stosować na tynkach mineralnych (użyj tylko wody),
 • środki grzybobójcze do czyszczenia elewacji – szczególnie wskazane na tynkach akrylowych, które mają niską odporność na grzyby, glony i mchy,
 • płyn do mycia naczyń – dodany do myjki ciśnieniową z wodą sprawdzi się w większości typów elewacji,
 • farby z dodatkiem biocydów – dobiera się je do rodzaju wykończenia ścian,
 • para wodna z dodatkiem środków czyszczących – najlepsze efekty na szklanych elementach, tej metody nie należy używać na tynkach akrylowych i silikonowych,
 • bezbarwne impregnaty – należy je dobrać do rodzaju tynku i zastosować po dokładnym umyciu elewacji.

Mycie elewacji domowym sposobem czy ze specjalistą?

Oczywiście możliwe jest samodzielne umycie elewacji i dobór środków w sklepie budowlanym, ale nie warto ryzykować. Dlaczego? Uszkodzenia elewacji lub użycie niewłaściwych środków do czyszczenia elewacji może skutkować powstaniem odbarwień, dostaniem się wilgoci do struktury elewacji, a w konsekwencji zagrzybieniem. Wszystko to naraża na dodatkowe koszty, dlatego zdecydowanie warto zlecić te prace fachowcom, którzy nie doprowadzą do uszkodzenia elewacji.

Eksperci od mycia i malowania elewacji nie tylko dobiorą odpowiednią metodę czy preparaty do czyszczenia elewacji, ale też zrealizują usługę mycia fasad w odpowiednich warunkach, dbając o ważne szczegóły na każdym etapie prac. Zleć usługę specjalistom od mycia elewacji z Białegostoku, specjalistom od mycia elewacji z Torunia lub innego miasta.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące czyszczenia elewacji

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco