malarz w kasku ochronnym maluje elewację domu wałkiem

Ile kosztuje malowanie elewacji? Cena za m2 w 2024 roku

Ile kosztuje malowanie elewacji? Cena za m2 w 2024 roku

Ile kosztuje malowanie elewacji? Cena zależy od kilku czynników – przede wszystkim od zakresu usług, metody malowania elewacji, regionu czy wysokości budynku (konieczności stosowania rusztowań). Cena malowania elewacji za m² zależy też od rodzaju samej elewacji (np. cena malowania drewnianej elewacji będzie inna niż w przypadku malowania elewacji z tynków). Sprawdź, co wpływa na cenę, ile kosztuje malowanie elewacji w wybranych województwach i czy na koszt malowania elewacji wpływa rodzaj farby elewacyjnej.

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 30 stycznia 2023 30.01.2023 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 71875 Specjalistów od Malowania Elewacji blisko Ciebie

Od czego zależy cena malowania elewacji?

Łatwo się domyślić, że cena malowanie elewacji zależy przede wszystkim od powierzchni zewnętrznych ścian domu. Im większa powierzchnia, tym większy koszt malowania elewacji. Nie jest to jednak jedyny czynnik, a w niektórych przypadkach przy większej powierzchni do pomalowania koszt odnowy elewacji może być niższy niż dla zleceń z mniejszą powierzchnią.

Od czego zależy cena malowania elewacji? Najważniejsze czynniki:

 • powierzchnia,
 • materiał wykończenia elewacji (np. z tynku, drewniane),
 • sposób malowania elewacji (np. ręcznie, natryskowo),
 • liczba kondygnacji (wysokość budynku),
 • rodzaj farby do malowania elewacji,
 • region,
 • dodatkowe usługi.

Dodatkowe usługi, które mogą wpłynąć na cenę, to m.in.:

 • odgrzybianie elewacji,
 • oczyszczanie,
 • naprawa ubytków,
 • gruntowanie elewacji,
 • podwójne malowanie (najczęściej wliczone w cenę, ale nie zawsze).
Szukasz specjalistów od elewacji? Sprawdź: Najlepsi specjaliści od elewacji domów

Malowanie elewacji – cena za m2 w 2023 roku

Szukając sprawdzonego eksperta do pomalowania elewacji szybko zauważysz, że większość firm i wykonawców na zapytanie, ile kosztuje malowanie elewacji zewnętrznej, przeliczy koszty jako cenę za 1 m². Dobry ekspert poda orientacyjną cenę za 1 m² robocizny, ale szczegółowy cennik będzie można opracować dopiero po określeniu wszelkich szczegółów.

Standardem w branży jest podawanie stawki za m² z uwzględnieniem czyszczenia ściany (w podstawowym zakresie), gruntowaniem oraz podwójnym malowaniem. Warto jednak zapytać o te wszystkie szczegóły przed złożeniem zamówienia.

Cena malowania elewacji za 1 m² (cena robocizny) w 2023 to 30-40 zł za 1 m². W przypadku dużych powierzchni polecaną metodą może być malowanie natryskowe. Jest tańsze i znacznie szybsze. Ile kosztuje malowanie elewacji natryskowo? Cena m² to ok. 10-20 zł.

Uwaga!
Cena malowania elewacji za 1 metr w 2023 r. wzrosła w porównaniu do ostatnich lat – zarówno cena za m² robocizny, jak i cena materiałów. W 2023 r. cena malowania elewacji może nadal rosnąć – dlatego warto zaplanować prace jak najszybciej.

Czyszczenie i malowanie elewacji – cena za m2

Podstawowe czyszczenie elewacji przed malowaniem często wliczane jest w cenę usługi. Jeśli jednak zakres prac jest większy, to cena za m² czyszczenie i malowania elewacji może wzrosnąć. Jest tak w przypadku starych domów – starsze elewacje wymagają więcej pracy.

Do ceny 30-40 zł za m² należy wówczas doliczyć ok. 20 zł, czyli finalnie czyszczenie i malowanie starej elewacji kosztuje ok. 50-60 zł za m².

Malowanie elewacji z rusztowaniem – cena

Licząc koszty malowania elewacji warto wziąć pod uwagę wysokość elewacji. Wyższe elewacje wymagają rozłożenia rusztowania, a przy większych powierzchnia – rozkładanie rusztowań należy powtarzać kilka razy, co dodatkowo zwiększa koszt.

Zakładając, że malowanie elewacji bez rusztowania kosztuje ok. 30-40 zł za m² – cena malowanie elewacji z rusztowaniem to ok. 40-50 zł za 1 m². Jeśli dodatkowo konieczne będzie czyszczenie, to finalna cena robocizny wyniesie ok. 60-70 zł za m².

Mycie i malowanie elewacji – cena za m2

Samo mycie może podnieść cenę malowania elewacji o ok. 10-20 zł za m². Jeśli dodatkowo przed myciem i przystąpieniem do prac konieczne będzie osuszanie elewacji lub naprawa ubytków, to cena całej usługi wzrośnie.

Jeśli planujesz zlecić tylko mycie elewacji (bez malowania), to cena wyniesie ok. 20-25 zł za m².

Malowanie elewacji - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 71 875 Specjalistów od Malowania Elewacji najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Malowanie elewacji drewnianej – cena

Zastanawiasz się, ile kosztuje malowanie elewacji drewnianej budynku? Cena jest nieco wyższa niż w przypadku elewacji pokrytej tynkiem i wynosi w 2023 r. ok. 45-80 zł za m².

Drewno wymaga większego doświadczenia, tak aby malowanie elewacji nie zniszczyło, a wręcz wzmocniło warstwę ochronną materiału wykończeniowego. Doświadczona firma od elewacji poradzi sobie z takim zadaniem bez problemu i dobierze najlepszą metodę – w zależności od rodzaju drewna na elewacji.

Ile kosztuje malowanie elewacji domu w wybranych województwach?

malarz maluje elewację wałkiem

Wpływ na cenę malowania elewacji ma również region. Ceny wahają się od 35 zł/m² za malowanie elewacji na Lubelszczyźnie do 45 zł/m² za malowanie elewacji na Mazowszu. Warto pamiętać, że dodatkowo na cenę może wpłynąć koszt dojazdu (skorzystaj z Oferteo, aby znaleźć polecane firmy ze swojej okolicy – to prosty sposób na oszczędności).

Ceny malowania elewacji domu w wybranych województwach (robocizna, bez materiałów, bez oczyszczania przed malowaniem, standardowy zakres prac, dom jednorodzinny – jedna kondygnacja, cena brutto za m², malowanie podwójne):

Województwo
Cena malowania elewacji za m²
mazowieckie
ok. 45 zł
śląskie
ok. 39 zł
lubelskie
ok. 35 zł
podkarpackie
ok. 42 zł
świętokrzyskie
ok. 43 zł
pomorskie
ok. 38 zł

Farba do malowania elewacji – cena

Nie istnieje najlepsza farba do malowania elewacji – w każdym przypadku warto dobrać farbę indywidualnie do rodzaju elewacji (najczęściej: do rodzaju tynku).

Wybór farby wpłynie zarówno na cenę robocizny (drożej wyjdzie zastosowanie nieco trudniejszej w nakładaniu farby silikatowej czy silikonowej – zyskasz za to lepsze parametry względem zwykłej farby akrylowej).

Jakie są farby do elewacji i ile kosztują różne rodzaje farb?

Farby do elewacji – ceny i rodzaje:

 • farba akrylowa do elewacji – idealna do tynków akrylowych, cena to ok. 20-30 zł za litr;
 • farba wapienna do elewacji – używana do tynków cementowych i do betonu, cena to oj. 20 zł za litr;
 • farby silikatowe elewacyjne – można je zastosować do tynków silikatowych (czytaj więcej: tynki silikatowe), cena to ok. 25 zł za litr;
 • elewacyjne farby polikrzemianowe – nadają się też do tynków organicznych (w przeciwieństwie do silikatowych); cena to ok. 35 zł za 1l;
 • farba silikonowa do elewacji – stosowana na tynkach cementowych, silikonowych i akrylowych, cena to ok. 40-45 zł za 1l.

Pamiętaj, że przed malowaniem zalecane jest gruntowanie elewacji (koszt robocizny to ok. 5-7 zł za 1 m², a koszt preparatu gruntującego to ok. 8-10 zł za 1l).

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco