fachowiec montuje płytę gazową w blacie kuchennym

Ile kosztuje podłączenie kuchenki gazowej?

Ile kosztuje podłączenie kuchenki gazowej?

Prawidłowe podłączenie kuchenki gazowej daje pewność jej bezpiecznego użytkowania. Najlepiej powierzyć takie prace specjalistom. Sprawdź, ile kosztuje podłączenie kuchenki gazowej i od czego zależy cena za taką usługę.

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 7 marca 2024 07.03.2024 Czas lektury: 9min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 27516 Gazowników blisko Ciebie

Wszelkich podłączeń dotyczących instalacji gazowej powinien dokonać gazownik – fachowiec, który ma odpowiednie uprawnienia. To bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowania np. kuchenki gazowej w domu czy w mieszkaniu. Sprawdź, ile kosztuje podłączenie takiej kuchenki do instalacji. Od czego zależy cena za taką usługę?

Ile kosztuje podłączenie kuchenki gazowej?

Wydatek zależy od wielu kwestii, w tym tego, w jakiej lokalizacji – w dużym mieście czy na terenach wiejskich – zlecasz usługę. Cena usług gazownika w Warszawie czy we Wrocławiu może być wyższa, niż w Gliwicach czy w Koninie. Co jeszcze wpływa na cenę?

 • średnica podłączenia,
 • moc kuchenki,
 • odległość pomiędzy domem a gazociągiem,
 • teren otaczający dom i drogę do gazociągu,
 • typ gazu – LPG czy gaz ziemny,
 • typ nieruchomości – dom, mieszkanie, budynek komercyjny itp.,
 • materiały wykorzystane przy podłączeniu.

Zobacz, ile kosztuje podłączenie kuchenki gazowej – przedstawiamy przykładową wycenę w tabeli poniżej:

Rodzaj kuchenki gazowej
Cena podłączenia kuchenki gazowej
Koszty dodatkowe
Podłączenie wolnostojącej kuchenki gazowej do instalacji z gazem ziemnym
80-250 zł netto
Dodatkowe materiały są liczone oddzielnie (np. wąż elastyczny – 150 zł)
Podłączenie wolnostojącej kuchenki gazowej do instalacji z gazem LPG
200 zł netto z materiałem
Podłączenie kuchenki gazowej w zabudowie
180-350 zł netto
Dodatkowe materiały są liczone oddzielnie
Zmiana podłączenia kuchenki gazowej – z gazu ziemnego na LPG lub odwrotnie
45-60 zł za godzinę pracy
Dodatkowe materiały są liczone oddzielnie
Wymiana zaworu gazowego
150-200 zł
Dodatkowe materiały są liczone oddzielnie (zawór – od 60 do 100 zł w przypadku zaworu stalowego do domów mieszkalnych, a nawet 500 zł w przypadku zaworów do zakładów)
Modernizacja instalacji – doprowadzenie gazu do kuchenki bądź piecyka
250-400 zł
Wycena do 10 m pomiędzy przyłączem a kuchenką
Gazownik - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 27 516 Gazowników najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Podłączenie kuchenki gazowej – jak wygląda?

Z pozoru może wydawać się, że podłączenie kuchenki gazowej w mieszkaniu czy w domu to prosta sprawa i każdy sobie z nią poradzi. Tymczasem nie jest to czynność, którą powinieneś wykonywać na własną rękę. Mając na uwadze to, że masz do czynienia z łatwopalną substancją w stanie lotnym, podłączenie kuchenki gazowej pozostaw fachowcom.

Gazownik z Łodzi bądź innego miasta bliżej Ciebie odpowiednio umiejscowi urządzenie w kuchni i podłączy płytę czy całą kuchenkę gazową do instalacji. Podłączenie kuchenki gazowej może przeprowadzić na dwa sposoby:

 1. Korzystając z przyłącza do sieci gazowej, o ile do domu czy mieszkania doprowadzony został gaz ziemny lub jest instalacja z gazem LPG.
 2. Podłączając kuchenkę do zakupionej uprzednio butli propan-butan.
Uwaga!
Fachowiec doskonale wie, że podłączenie kuchenki gazowej wymaga wykonania wielu prac towarzyszących, w tym zapewnienia właściwej wentylacji pomieszczenia. Przypadkowy wyciek gazu przy braku otworów wentylacyjnych mógłby doprowadzić do eksplozji w domu czy w mieszkaniu. Dzięki wentylacji przy wycieku gazu i jego ulatnianiu się można zminimalizować takie ryzyko. Konieczny jest przy tym montaż kratki wentylacyjnej w niedużej odległości oraz okapu nad kuchenką.

Podłączenie kuchenki gazowej w bloku

Bardzo istotne jest zachowanie odpowiednich odległości od okien i innych sprzętów przy podłączaniu kuchenki. W małych kuchniach będzie to sporym wyzwaniem.

Czy wiesz, że…?
Odległość kuchenki gazowej od okna powinna wynosić co najmniej 50 cm. W przeciwnym wypadku przy otwartym oknie ryzyko zdmuchnięcia przez wiatr płomienia kuchenki jest wysokie, a stąd tylko krok od ulatniania się gazu.

Istotną kwestią jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie węża, jakim instalacja gazowa będzie połączona z kuchenką. Trzeba ograniczyć ryzyko jego nadszarpnięcia czy wyrwania i zalania wodą lub inną cieczą, co mogłoby prowadzić do awarii.

Zanim gazownik podłączy kuchenkę w bloku, będzie musiał odciąć dopływ gazu. Zakręci w związku z tym zawór, a dla pewności skorzysta z czujnika gazu, by sprawdzić, czy instalacja rzeczywiście jest bezpieczna i można dokonać podłączenia. Następnie za pomocą specjalnego elastycznego przewodu podepnie kuchenkę do instalacji.

Podłączenie kuchenki gazowej w domu

W przypadku domów jednorodzinnych nie zawsze jest już gotowe przyłącze gazowe, dlatego bywa, że trzeba je stworzyć od zera. Taka instalacja będzie potrzebna również wtedy, gdy chcesz mieć w swoim domu ogrzewanie gazowe (przeczytaj: Ile kosztuje ogrzewanie gazowe?).

Przy projektowaniu instalacji od podstaw specjaliści wykonają kilka kroków:

 1. Doprowadzą gaz z sieci lub butli z gazem LPG do domu – przy użyciu rur stalowych bez szwu lub rury przewodowej ze szwem.
 2. Wykonają instalację od licznika gazowego do domu – ostatnia rura, która biegnie od licznika gazowego, musi być zakończona zaworem; to element bezpieczeństwa, który pozwala w razie potrzeby na natychmiastowe odcięcie dopływu gazu.
 3. Podłączą od rury biegnącej do licznika gazowego elastyczny przewód, którego drugi koniec zamontują do kuchenki, by wykonać zaplanowany montaż.

Przy instalacji gazownik zakłada uszczelkę na kołnierz końcówki węża gazowego. Musi on zostać nakręcony na króciec kuchenki i dociśnięty za pomocą kluczy. Można też zamontować uchwyty mające na celu utrzymanie przewodu jak najbliżej ściany kuchenki. Na koniec gazownik przyłącza drugi koniec węża do instalacji i przeprowadza test szczelności.

Co jest potrzebne do podłączenia kuchenki gazowej?

Podłączenie kuchenki gazowej do sieci gazowej wymaga posiadania kilku elementów:

 • uszczelki, którą nakłada się na kołnierz końcówki węża gazowego,
 • przyłącza gazowego lub paliwa w butli,
 • zaworu,
 • właściwie dobranego węża.
Czy wiesz, że…?
Jeśli podłączenie gazociągu znajduje się w trudnym terenie, np. przechodzi przez mokradła, dodatkowo do instalacji będą potrzebne pompy czy igłofiltry.

W przypadku montażu kuchenki gazowej do butli propan-butan będą wymagane takie elementy jak:

 • reduktor,
 • wąż,
 • paski,
 • przejściówki.

Jak dobrać wąż do kuchenki gazowej?

Jednym z najważniejszych etapów podłączania kuchenki gazowej jest wybór węża, który będzie właściwy dla niej.

Uwaga!
Przewody do podłączenia kuchenki gazowej są produkowane z myślą o konkretnym rodzaju paliwa gazowego. Dlatego nie można wymiennie używać węża do gazu ziemnego i do instalacji z gazem LPG. Analogicznie wąż do propanu-butanu nie może zostać wykorzystany do gazu ziemnego, ponieważ może to spowodować powstanie nieszczelności i dojdzie do niebezpiecznego wycieku.

Wykorzystane przyłącze powinno mieć odpowiednie atesty i spełniać normę jakościową PN-EN 14800. Do podłączania kuchenek gazowych wykorzystuje się najczęściej węże elastyczne i sztywne, wyposażone w końcówkę prostą bądź kolankową.

Podłączenie kuchenki gazowej wężem sztywnym

W dzisiejszych czasach bardzo rzadko wykonywane jest podłączenie kuchenki gazowej na sztywno, ponieważ nie daje to pola manewru przy ustawianiu urządzenia w kuchni domowej czy w mieszkaniu.

Podłączenie kuchenki gazowej wężem elastycznym

Coraz częściej gazownicy wykorzystują do podłączenia kuchenki gazowej wąż elastyczny. Ma on strukturę, która sprzyja wygodnemu poprowadzeniu go pomiędzy urządzeniem a źródłem gazu. Elastyczne podłączenie kuchenki gazowej wykonane jest z gumy, PCV lub ze stali nierdzewnej.

Czy można samemu podłączyć kuchenkę gazową?

blat w kuchni z nową kuchenką gazową podłączoną przez gazownika

Wydaje się, że nie jest tak trudno dokonać podłączenia kuchenki. Przepisy jednak wskazują, że ze względów bezpieczeństwa powinna to zrobić osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Na pytanie więc o to, czy można samemu podłączyć kuchenkę gazową, należy odpowiedzieć, że teoretycznie istnieje taka możliwość. Jednak lepiej z niej nie korzystać, ponieważ nieprawidłowo wykonana instalacja gazowa może być nieszczelna i grozić wybuchem.

Pamiętaj!
W przypadku podłączenia kuchenki gazowej przez osobę nieuprawnioną można stracić gwarancję na sprzęt. Instalator z uprawnieniami gazowymi po zakończonej usłudze przybija swój stempel na karcie produktu, co pozwala dochodzić swoich praw w razie awarii.

Kto może podłączyć kuchenkę gazową?

Podłączeniem kuchenki może zająć się gazownik, który:

 • legitymuje się uprawnieniami do eksploatacji gazowej,
 • ma uprawnienia budowlane,
 • dysponuje detektorem gazu lub wie, w jaki sposób sprawdzić szczelność instalacji.

Jak podłączyć kuchenkę gazową do gazu ziemnego?

Inaczej podłącza się kuchenkę gazową do instalacji z gazem ziemnym, inaczej, jeśli jest to instalacja wykorzystująca gaz płynny LPG. Jakie są różnice? W przypadku kuchenek, które mają być zasilane gazem ziemnym, do podłączenia stosuje się dysze o większej średnicy w porównaniu do dysz przeznaczonych do podłączenia kuchenek do instalacji z LPG.

Jeśli dotychczas kuchenka pracowała na LPG, a ma być przełączona na instalację zasilaną gazem ziemnym, konieczne jest dokonanie wymiany całego kompletu dysz. W przeciwnym wypadku ogień będzie się zaledwie tlił, a kuchenka nie da odpowiednio wysokiej temperatury do gotowania czy smażenia.

Jak podłączyć kuchenkę gazową do butli?

Rozważmy teraz odwrotną sytuację: jak podłączyć kuchenkę gazową do butli z gazem LPG (gazem płynnym)? Podłączenie butli do kuchenki wymaga innych, mniejszych dysz niż wtedy, gdy jest ona podłączona do gazociągu. Jeśli dysze pozostaną bez zmian, automatycznie przy używaniu kuchenki będzie spalane więcej gazu, a kuchenka będzie kopcić naczynia.

Jak sprawdzić szczelność podłączenia kuchenki gazowej?

Jednym z najważniejszych etapów podłączania kuchenki gazowej jest sprawdzenie szczelności wykonanego połączenia. O jednym ze sposobów opowiedział gazownik zarejestrowany w Oferteo:

Przedsiębiorstwo Budowy Urządzeń Magistralnych i Instalacyjnych

TECHNIKA-SERWIS

Przedsiębiorstwo Budowy Urządzeń Magistralnych i Instalacyjnych "TECHNIKA-SERWIS" Andrzej Mach

Jest sposób „na mydło”, ale jego zastosowanie wymaga rozebrania palników i namydlenia dyszek. W ten sposób szczelność sprawdzano kilkadziesiąt lat temu. Dziś wykorzystuje się do tego celu detektory lub ewentualnie piankę w sprayu.

Szczelność podłączenia kuchenki gazowej zatem najlepiej jest sprawdzić za pomocą detektora gazu o czułości 1000 ppm. Pozwoli on na skontrolowanie, czy zawory trzymają na palnikach. Dobrą metodą jest instalacja czujników na stałe, by wiedzieć, jeśli doszłoby do rozszczelnienia instalacji.

Czy wiesz, że…?
W blokach wielorodzinnych corocznie przeprowadzane są przeglądy instalacji gazowych, dla bezpieczeństwa wszystkich lokatorów, za które nic dodatkowo się nie płaci.
Przeczytaj też: Przegląd instalacji gazowej

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco