Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej – ile wynosi i jak je uzyskać?
Skąd wziąć dofinansowanie na rozpoczęcie działalności w 2023 roku? “Przejście na swoje” często wiąże się z dużą inwestycją, na którą nie każdy ma odłożone środki. Dla takich osób powstały programy dofinansowań na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Sprawdź, jakie dotacje są dostępne i ile można otrzymać.
Z poradnika dowiesz się
Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej – skąd dostać dotację?
Dwa najpopularniejsze źródła to urzędy pracy i fundusze unijne. Jednak te nie są jedynymi opcjami dla przyszłych przedsiębiorców, a korzystanie z nich często wymaga dokładnego audytu przedsiębiorstwa. Istnieje cały szereg programów pomocowych, z których można skorzystać. Można je podzielić według charakterystyki (np. dotacje unijne na rozpoczęcie działalności, dotacje na działalność pozarolniczą, na działalność rolniczą, dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych, nieaktywnych zawodowo) albo źródła finansowania.
Dofinansowanie na start firmy
|
Zwrotne/bezzwrotne
|
Dla kogo?
|
---|---|---|
Dotacja z urzędu pracy (PUP)
|
Bezzwrotne
|
Dla osób bezrobotnych
|
„Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” program prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego
|
Zwrotne
|
Dla studentów, absolwentów uczelni wyższych, osób bezrobotnych
|
Fundusze unijne (różne projekty)
|
Bezzwrotne
|
Zależnie od projektu
|
Premia na rozpoczęcie działalności (Firma na wsi) z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
|
Bezzwrotne
|
Dla rolników ubezpieczonych w KRUS
|
Pożyczki, kredyty i poręczenia w inicjatywie JEREMIE
|
Zwrotne
|
Dla startupów
|
Finansowanie z Polskiego Funduszu Rozwoju
|
Bezzwrotne
|
Zależnie od projektu
|
Alternatywnymi źródłami znalezienia środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej są jeszcze crowdfunding oraz fundusze zalążkowe, venture capital i business angels.
Tworzenie solidnego biznes planu to kluczowy krok w uzyskaniu dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Bez względu na źródło finansowania, zazwyczaj oczekuje się od przyszłych przedsiębiorców przedstawienia przemyślanego i realistycznego planu biznesowego. To on pokazuje potencjalnym inwestorom, że masz jasną wizję swojego biznesu, zrozumiałeś rynek i jesteś gotowy sprostać wyzwaniom, które niesie ze sobą prowadzenie firmy.
Poniżej przedstawiamy ranking 3 489 Doradców od Biznes Planów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Warunki przyznania dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2023 z PUP
Jak otrzymać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z PUP? Należy spełnić konkretne warunki. Oto ich lista:
- status osoby bezrobotnej,
- status opiekuna osoby niepełnosprawnej, nigdzie nie pracującego i poszukującego pracy,
- status absolwenta centrum integracji społecznej,
- status absolwenta klubu integracji społecznej.
Powiatowy Urząd Pracy może przyznać wyżej wymienionym dotację na podjęcie własnej działalności gospodarczej w wysokości określonej w umowie. Dotacja nie może jednak być wyższa niż sześciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia. Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z urzędu pracy można otrzymać tylko jeden raz.
Dofinansowania z PUP na rozpoczęcie działalności gospodarczej w 2023 nie otrzymają:
- osoby, które otrzymały już bezzwrotne środki Funduszu Pracy lub inne bezzwrotne środki publiczne na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej, założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej,
- osoby, które mają wpis do ewidencji działalności gospodarczej, a ich działalność była prowadzona przez 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku.
Komu przysługuje dotacja na rozpoczęcie działalności?
Konkretne warunki zależą od wybranego programu pomocowego. Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Unii Europejskiej dostępne są dla osób:
- które nie ukończyły 30 roku życia,
- które skończyły 30 lat i nie są czynne zawodowo,
- bezrobotne kobiety,
- osoby trwale bezrobotne,
- osoby, które ukończyły 45 lat,
- osoby niepełnosprawne,
- osoby z podstawowym wykształceniem.
Różne wymogi można spotkać w różnych programach dotacji. Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej należy dokładnie zapoznać się z jej warunkami.
Istnieją m.in. dotacje dla osób niepełnosprawnych na rozpoczęcie działalności 2023 (w których wymogiem jest posiadanie stopnia niepełnosprawności) oraz dofinansowania dla rolników na działalność pozarolniczą (w których wymogiem jest odpowiednie wykształcenie kierunkowe oraz prowadzenie gospodarstwa rolniczego).
Wniosek o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej – jak wypełnić i gdzie złożyć?
Wniosek o dofinansowanie zawiera takie elementy jak:
- szczegółowy i ogólny opis planowanej działalności,
- opis sytuacji osoby wnioskującej (aby sprawdzić, czy spełnia kryteria, np. wieku),
- kwotę wnioskowanych środków,
- rodzaj planowanej działalności gospodarczej,
- kalkulację kosztów związanych z podjęciem działalności, źródła ich finansowania,
- szczegółową specyfikację wydatków do poniesienia w ramach wnioskowanych środków,
- proponowaną formę zabezpieczenia zwrotu środków.
Tych elementów może być znacznie więcej w zależności od miejsca, do którego składa się wniosek. Wnioski można znaleźć na stronach powiatowych urzędów pracy oraz stronach Funduszy Unijnych czy też innych podmiotów odpowiedzialnych za dotację. Należy je zawsze wypełnić zgodnie z instrukcją, nie omijając żadnego z obowiązkowych pól. W razie wątpliwości należy skontaktować się z punktem informacyjnym, np. funduszy unijnych.
Skorzystanie z usług specjalisty od zakładania działalności gospodarczej może uchronić cię przed niepotrzebnymi problemami i zapewnić pomyślne rozpoczęcie działalności. Specjalista pomoże ci przejść przez wszystkie kroki tego tego procesu służąc profesjonalną poradą. Sprawdź oferty specjalistów od biznes planu z Wrocławia lub innego miasta bliżej Ciebie.
Ile wynosi dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej?
Wysokość dofinansowania zależy od wybranego źródła i projektu. Maksymalna kwota dotacji na podjęcie działalności gospodarczej z powiatowego urzędu pracy odpowiada sześciokrotności średniego wynagrodzenia, czyli w 2023 roku wynosi ok. 40 tys. złotych. Dotacje z funduszy unijnych mogą wynosić do 40 000 złotych (w zależności od projektu).
Dofinansowanie “Firma na wsi” dla rolników ubezpieczonych w KRUS wynosi maksymalnie 100 tys. zł. Pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” gwarantują około 100 tys. zł (nie mogą przekroczyć kwoty 20-krotności przeciętnego wynagrodzenia). To oczywiście nie jedyne, ale najczęściej wybierane przez przedsiębiorców opcje.
Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej – na co można wydać otrzymane wsparcie?
Środki z dotacji powinny zostać przeznaczone na zakup rzeczy niezbędnych do uruchomienia firmy. Może to być zakup środków trwałych, sprzętu i wyposażenia, zazwyczaj bez ograniczeń kwotowych (poza maksymalną kwotą dofinansowania). Obowiązkiem beneficjenta jest udokumentowanie poniesionych wydatków i udowodnienie, że spełnił warunki umowy. Szczegółowe listy tego, na co można, a na co nie można przeznaczyć środków z dofinansowania, zawsze znajdują się w opisach projektów i w warunkach umów.
Z dofinansowania PUP wyklucza się wydatki dotyczące bieżącego funkcjonowania firmy, takie jak:
- zakup paliwa,
- składki ZUS,
- abonamenty,
- wynagrodzenia.
W przypadku wątpliwości należy zapytać specjalistę z PUP bądź miejsca, w którym składany jest wniosek o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Dofinansowanie na otwarcie firmy – koniecznie tego dopilnuj po zawarciu umowy!
Po zawarciu umowy o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności należy dopełnić formalności. Najważniejszą z nich jest zarejestrowanie działalności w CEIDG oraz ustanowienie i dostarczenie potwierdzenia zabezpieczenia dotacji. W przypadku zabezpieczenia w formie aktu notarialnego należy udać się do notariusza. Rejestracja działalności w CEIDG wiąże się także z założeniem rachunku firmowego w banku.
Dotacja na otwarcie firmy przyznana – co dalej?
Kolejnym krokiem jest spełnienie wszystkich wymaganych formalności. Zazwyczaj w wymogach projektowych znajdują się zapisy dotyczące okresowego raportowania postępów działalności oraz konieczność prowadzenie firmy minimum 12 miesięcy.
Tym bardziej przedsiębiorca po otrzymaniu dotacji powinien skupić się na rozwinięciu własnego biznesu i pozyskiwaniu klientów. Sprzęt powinien zostać jak najszybciej zakupiony, aby działalność mogła wystartować.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o biznes planach
Zastanawiasz się, jak założyć firmę? Założenie działalności gospodarczej wymaga nie tylko pomysłu na biznes, ale też kilku formalności, które są wymagane do założenia firmy. Założenie firmy wiąże się z wyborem formy prawnej, formy opodatkowania czy formy księgowości, a po drodze trzeba będzie wybrać nazwę firmy, jej adres – i zarejestrować działalność w CEIDG. Jeśli to wszystko brzmi jest dla ciebie trudne – spokojnie, w poradniku znajdziesz niezbędne informacje, a na stronie Oferteo znajdziesz najlepszych doradców ze swojej okolicy, którzy pomagali z sukcesem zakładać wiele działających od wielu lat działalności gospodarczych.
26.01.2023Jeśli zastanawiasz się, co to jest biznesplan i jak napisać biznesplan, to wiedz, że zadanie nie jest skomplikowane, ale musisz najpierw poznać podstawy. Biznesplan to plan na własny biznes. Dobry biznesplan uwzględnia m.in. streszczenie i opis przedsięwzięcia, założenia, profil klienta, opis i strukturę zespołu oraz analizy finansowe. Poniżej znajdziesz praktyczną ściągę: co to jest biznesplan, jak napisać biznesplan, który będzie podstawą do osiągnięcia sukcesu – i dlaczego warto napisać biznesplan.
15.12.2022Prowadzenie własnej firmy to świetny sposób na pełną kontrolę inwestycji, niezależność i wysokie przychody. Jeśli myślisz o własnym biznesie, pamiętaj też, że poniesiesz koszty prowadzenia działalności gospodarczej. W 2023 roku należy wziąć pod uwagę koszty związane z założeniem działalności gospodarczej, a do tego koszty prowadzenia firmy – stałe, bieżące i wynikające z obowiązków podatkowych. Jakie są koszty prowadzenia działalności gospodarczej w 2023 roku? Ile kosztuje założenie firmy? Sprawdź, czy można dostać dofinansowanie do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej i jak na przykładzie wyglądają całkowite koszty prowadzenia firmy.
12.09.2023