Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
mężczyzna instaluje alarm domowy

Alarm domowy: bezprzewodowy czy przewodowy? Wybierz najlepsze rozwiązanie!

Alarm domowy: bezprzewodowy czy przewodowy? Wybierz najlepsze rozwiązanie!

Dom powinien być miejscem, w które zapewnia określony poziom prywatności i bezpieczeństwa. Niestety niepożądane osoby trzecie mogą chcieć wtargnąć do niego. Zmniejsz ryzyko włamania! Zainstaluj alarm domowy. Jaki wybierzesz? Alarm domowy przewodowy czy bezprzewodowy?

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 5 października 2023 05.10.2023 Czas lektury: 8min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 23800 Specjalistów od Alarmów blisko Ciebie

System alarmowy pozwala na zminimalizowanie ryzyka wtargnięcia na Twoją posesję czy bezpośrednio do domu złodziei i innych osób, które absolutnie nie powinny się tam znaleźć. Do wyboru są różnego rodzaju rozwiązania. Sprawdź, które najlepiej sprawdzą się u Ciebie.

Wprowadzenie do systemów alarmowych: Czym jest alarm domowy?

Podstawowym zadaniem, jakie powinien spełniać system alarmowy, jest zadbanie o bezpieczeństwo domowników i całej posesji. Niestety statystyki włamań i kradzieży w pokazują, że problem stale istnieje. Dlatego warto wybrać odpowiednią instalację alarmową do domu, by zwiększyć bezpieczeństwo.

W wielu przypadkach alarm do domu określa się mianem Systemu sygnalizacji włamania i napadu – w skrócie SSWiN. Chroni on posesję przed wtargnięciem na prywatną działkę niepowołanych osób.

Alarmy - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 23 800 Specjalistów od Alarmów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Alarm bezprzewodowy vs. przewodowy – który wybrać?

Istnieje wiele rodzajów takich rozwiązań, ale podstawowy podział wyróżnia alarmy domowe bezprzewodowe i alarmy domowe przewodowe.

Atutem alarmów bezprzewodowych jest to, że można je zainstalować zawsze, bez konieczności przeprowadzania remontów i kucia ścian pod okablowanie. System bezprzewodowy będzie mógł być obsługiwany nie tylko przez centralkę w domu, ale i z aplikacji. Alarmy bezprzewodowe do komunikacji poszczególnych urządzeń wykorzystują łączność radiową. Warto skorzystać z doradztwa profesjonalnych instalatorów alarmów z Warszawy lub innego miasta, bliżej Ciebie.

Natomiast podczas przeprowadzania generalnego remontu lub korzystania z usług firmy budującej dom przy nowym budynku można wybrać alarmy przewodowe, których praca nie będzie zakłócona np. przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Warto zaplanować rozmieszczenie wszystkich elementów systemu w trakcie projektowania obiektu. W ten sposób łatwo można pochować w ścianach i listwach niezbędne okablowanie. Również przewodowy alarm domowy może mieć aplikację mobilną, aby w prosty sposób sterować systemem alarmowym.

Jak działa alarm domowy?

kobieta programuje alarm domowy przed wyjściem z domu

Systemy alarmowe do domu składają się z połączonych ze sobą urządzeń, które wykrywają i jednocześnie sygnalizują wejście lub próbę wtargnięcia osób niepowołanych. Jak działa taki system? W momencie wtargnięcia lub wykrycia niepożądanego ruchu przez czujniki zlokalizowane na działce włącza sygnał dźwiękowy i świetlny. Jednocześnie alarm domowy wysyła powiadomienie do centrali, a stamtąd do właścicieli, np. na telefon komórkowy, czy do stacji monitorowania firmy ochroniarskiej.

Alarm domowy można uzbroić, kiedy wychodzisz z domu. Kiedy jednak przebywasz w nim, rozbrajasz ten system i wchodzi on w tryb czuwania. Wszystkie urządzenia nadal są podłączone do zasilania, ale nie generują powiadomień o wykryciu ruchu.

Czy wiesz, że…?

Niektóre systemy alarmowe do domu mogą, pomimo przejścia w tryb czuwania, nadal sygnalizować niektóre zdarzenia, jak otworzenie obudowy czujek, centrali czy uszkodzenie (przecięcie) okablowania.

Zasadniczo przy wyjściu z domu powinieneś uzbroić alarm, zwykle wpisując na klawiaturze umieszczonej przy wyjściu odpowiedni kod PIN, a po powrocie – rozbroić, ponownie podając ten kod.

Z czego składa się system alarmowy do domu?

Jeśli instalujesz taki system alarmowy, powinieneś wiedzieć, że nie jest to pojedyncze urządzenie, ale zestaw urządzeń i czujników, które współpracują. Sprzęty w ramach jednego systemu alarmowego mogą być połączone bezprzewodowo, np. radiowo, albo za pomocą kabli. System alarmowy powinien składać się z następujących elementów:

  • Centralka alarmu domowego – to jednostka, która odbiera informacje i sygnały z innych urządzeń wchodzących w skład systemu alarmowego. W momencie wykrycia niepożądanego ruchu czy po prostu niebezpieczeństwa to właśnie centrala uruchamia sygnały dźwiękowe i świetlne, a także wysyła zdefiniowanym osobom powiadomienie o zaistniałej sytuacji.
  • Manipulator – klawiatura sterująca lub ekran dotykowy, odpowiadające za sterowanie wszystkimi czujnikami czy obrazem z kamery monitoringu zewnętrznego i wewnętrznego, jeśli i ona wchodzi w skład systemu alarmowego.
  • Czujniki ruchu – urządzenia, które identyfikują zagrożenia w budynku i poza nim. Nowoczesnym rozwiązaniem będą np. czujniki ruchu z promieniowaniem PIR, które wykrywają zmiany ciepła.
  • Sygnalizator – urządzenie przeznaczone do instalacji na zewnątrz budynku. Może nim być syrena alarmowa, która informuje o niebezpiecznym zdarzeniu za pomocą dźwięku i światła.
  • Transformator – urządzenie, które służy do obniżania napięcia sieciowego.
  • Akumulator – zasilanie awaryjne systemu alarmowego na wypadek odcięcia prądu – incydentalnego czy celowego, przez włamywaczy.
  • Antena GSM – często wchodzi ona w skład systemu alarmu domowego, ponieważ umożliwia sterowanie nim z poziomu np. aplikacji w telefonie.

Jaki system alarmowy do Twojego domu wybrać?

Stajesz przed dylematem, instalacja alarmowa do domu będzie najlepsza? Powinieneś zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa, a jednocześnie ograniczyć koszty zakupu i instalacji alarmu. Do istniejących domów i mieszkań najlepiej wybrać bezprzewodowy zestaw alarmowy, który nie wymaga inwazyjnych zmian we wnętrzach.

Częstym zarzutem kierowanym do takich rozwiązań jest jednak to, że przy komunikacji radiowej stosunkowo łatwo ją zakłócić. Można jednak wykluczyć przerwy w działaniu alarmów bezprzewodowych Wi-Fi, wybierając urządzenia mające zabezpieczenia przed zagłuszaniem sygnału. Z drugiej strony bezprzewodowy alarm z powiadomieniem na telefon to nowoczesny system ochrony, z którego chętnie korzystają użytkownicy inteligentnych domów.

Jeśli jednak jesteś na etapie budowy domu, lepszym rozwiązaniem może być alarm przewodowy. Warto zaplanować w takim przypadku poprowadzenie wszystkich przewodów niezbędnych do instalacji centralki alarmowej, sygnalizatorów i przede wszystkim czujników ruchu i innych elementów wymagających zasilania elektrycznego. Montaż całego systemu najlepiej powierzyć fachowcom, których znajdziesz na Oferteo. Otrzymaj oferty od instalatorów alarmów z Krakowa lub Twojego miasta.

Alarm zewnętrzny – czy warto go mieć?

Alarm zewnętrzny, instalowany poza domem czy mieszkaniem pozwala zadbać o to, by na Twoją posesję nie wtargnął nikt niepożądany. W takim przypadku z czujnikiem ruchu można udaremnić włamywaczom zrealizowanie ich celów okradzenia domu czy kradzieży pojazdów i innych rzeczy, które znajdują się w jego bezpośrednim otoczeniu.

Alarm do domu jednorodzinnego – cena 2023

Ile kosztuje alarm do domu jednorodzinnego? Warto pomyśleć o instalacji alarmowej na właściwym etapie budowy domu. Ceny zaczynają się już od 1000 zł, jeśli chodzi o rozwiązania przewodowe. Droższe są bezprzewodowe alarmy domowe. Cena rośnie, jeśli wybierasz bardziej zaawansowany system, z obsługą za pośrednictwem aplikacji. Im większa liczba czujek ruchu, bardziej nowoczesna centralka czy sygnalizatory, tym więcej zapłacisz za alarm w domu. Koszt ten jednak warto ponieść, ponieważ zwiększy się bezpieczeństwo domowników przy próbie włamania.

Montaż alarmu domowego: samodzielnie czy przez fachowca?

Istnieje możliwość wykonania montażu alarmu domowego bez potrzeby angażowania w to fachowców. Jeśli jednak nie masz umiejętności związanych z montażem alarmu domowego, zamów monterów. Profesjonalnie zainstalują elementy wchodzące w skład systemu. Doradzą również, gdzie powinny się znaleźć i jakie urządzenia wybrać, by alarm spełniał wszystkie założenia. Ile kosztuje profesjonalny montaż alarmów domowych? W przypadku jednego czujnika to około 100-130 zł brutto.

Alarm do mieszkania w bloku – czy to dobry pomysł?

Instalacja alarmowa znajduje zastosowanie nie tylko w domach jednorodzinnych, ale i w mieszkaniach. Prosty alarm do mieszkania z czujką wskazującą na nieuprawnione otwarcie drzwi stanowi element zabezpieczający Cię przed włamaniem, a nie będzie kosztowny. W Twoim mieszkaniu możesz mieć cenny sprzęt RTV i AGD, komputery, kosztowności i pieniądze. Chcąc je zabezpieczyć, warto zainwestować w alarm do mieszkania w bloku. Bezprzewodowe urządzenie z czujkami połączonymi radiowo z centralą pozwoli na zmniejszenie ryzyka wtargnięcia do mieszkania osób niepożądanych.

Alarm do mieszkania bezprzewodowy czy przewodowy, w zależności od Twoich możliwości i planów remontowych, może się okazać niezbędny w przypadku mieszkania zlokalizowanego na parterze. Jest ono najbardziej narażone na włamania – nie tylko drzwiami wejściowymi, ale również oknem. Dlatego czujniki otwarcia i ruchu powinny znaleźć się nie tylko w drzwiach wejściowych, ale i w oknach czy drzwiach od balkonu.

System alarmowy przeznaczony do instalacji w mieszkaniu w bloku właściwie niewiele różni się od tego, jaki stosowany jest w domach jednorodzinnych. Możesz zamontować przed swoimi drzwiami wejściowymi, na klatce, również kamerę, ale z reguły nie ma takiej konieczności. Monitoring może za to przydać się wewnątrz mieszkania. W skład systemu alarmowego w takiej nieruchomości wchodzą:

  • centralka alarmowa,
  • czujki alarmowe, wykrywające i przesyłające sygnały związane z zagrożeniem,
  • manipulatory – umożliwiają kontrolowanie i wprowadzanie zmian w systemie alarmowym,
  • sygnalizatory – urządzenia odpowiadające za emisję sygnałów optycznych i akustycznych.

Montaż alarmu domowego – czy warto zainwestować?

Montaż alarmu bez wątpienia zwiększy poczucie bezpieczeństwa. Już sam widok sygnalizatora na budynku będzie działać odstraszająco na włamywacza i być może zniechęci go do podjęcia dalszych działań.

Zastanawiasz się, czy zainstalować alarm w domu? Czy warto to zrobić? Z pewnością tak – złodzieje mają coraz więcej metod włamania. Nawet solidne zamki i drzwi antywłamaniowe mogą nie być wystarczające, by zabezpieczyć się przed ich aktywnością. Jeśli jednak masz alarm do domu, a jednocześnie zainstalujesz monitoring i zawrzesz umowę z agencją ochrony, będziesz lepiej chroniony.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco