Drewno kominkowe a obawa o lasy
Otrzymaj oferty od specjalistów jak ALZI nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

ALZI

42

Drewno kominkowe a obawa o lasy

Autor: ALZI, publikacja: 2012-03-06

Ogrzewanie domu drewnem kominkowym jest jednym z podstawowych sposobów uzyskania ciepła, a dodatkowo jednym z najbardziej ekologicznych. Drewno kominkowe wraca do łask przede wszystkim z tego względu, iż jest to odnawialne źródło energii.

Drewno jest i będzie nieodłącznym elementem życia człowieka. Nieprawdą jest, że ciągłe pozyskiwanie drewna przyczynia się do nieustannej wycinki lasów - jest to naturalny i zarazem biologiczny cykl życia drzewa. Po upływie określonego wieku drzewo (a przynajmniej ich 90%) zaczyna być podatne na choroby i grzyby oraz zgniliznę. Pozyskanie takiego drewna wiąże się ze stratami surowca, jak i wartości energetycznych. Wycinka lasów wiąże się z właściwym gospodarowaniem drewnem oraz pełną kontrolą Lasów Państwowych, za czym stoi plan urządzenia lasów tworzony raz na 10 lat (co potwierdza certyfikat FSC). Wskazuje on także w swoim zakresie na dużo większy procent zalesienia, czyli sadzenia drzew, aniżeli ich wycinki.

Nie ma obawy w związku z tym, że zwiększający się popyt na kominki w naszych domach przyczyni się do zanikania lasów. Paląc drewnem jesteśmy bardziej ekologiczni dla środowiska niż używając innych paliw, ponieważ drewno nie wydziela toksyn i zanieczyszczeń, w zamian dając miłą atmosferę i przyjemne ciepło w naszych domach.

Warunkiem prawidłowego korzystania z zalet tego surowca jest zastosowanie się do kilku zasad. Drewno musi być pocięte, połupane oraz zsezonowane, aby uzyskało swoją wartość opałową. Niewysezonowane 35-70% materiału jest przyczyną toksycznego dymienia i nie daje pełnej wartości opałowej, czego efektem jest tlenienie się a nie palenie. Para z drewna niszczy wkład kominkowy, zakleja przewód kominowy i nieestetycznie brudzi szybę. Drewno suche o wilgotności 12-20% jest zdecydowanie bardziej kaloryczne, pali się estetycznie i ma bardzo ekologiczne właściwości grzewcze.

Najlepszymi gatunkami drewna kominkowego zaczynając od najlepszych są:

  • grab,
  • jesion,
  • akacja,
  • buk,
  • klon,
  • jawor,
  • dąb,
  • olcha.

Drewno iglaste nie jest zalecane do palenia w kominkach ze względu na zawartość żywic.

Drewno kominkowe - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 5 965 Dostawców Drewna Kominkowego najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o drewnie kominkowym