Okna – kiedy rozważyć ich wymianę i jakie wybrać?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Ale Okna nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Ale Okna

6

Okna – kiedy rozważyć ich wymianę i jakie wybrać?

Autor: Ale Okna, publikacja: 2021-01-11

Stojąc przed decyzją o wymianie okien lub zakupie okien do nowego domu, musimy przede wszystkim zastanowić się, jakie mamy oczekiwania wobec tych okien i jakie środki możemy na nie przeznaczyć. Warto przemyśleć, czy nasze okna są jeszcze dobre, czy już wymagają wymiany? A jeśli tak, to na jakie okna się zdecydować?

Kiedy wymienić okna?

Kiedy rozważyć wymianę okien?

Oczekiwania wobec okien – ktoś tu chyba się zapędził. Nie, wcale nie! W Internecie jest mnóstwo opracowań fachowców i technologów. A my chcemy podejść do tematu nieco inaczej.

Jeśli chcesz wymienić okna, zadaj sobie pytanie: „Dlaczego pomyślałem/pomyślałam, że w ogóle potrzebuję nowych okien?”.

Zapewne dlatego, że stare okna przestały spełniać swoje funkcje, uległy mniejszym lub większym zniszczeniom, są nieszczelne, nie podoba mi się ich kolor, nie mają żadnych zabezpieczeń antywłamaniowych lub nie są dźwiękoszczelne, a ulicą, na której mieszkam, jeździ teraz kilka razy więcej aut niż kiedyś, poza tym źle się zamykają. Albo, w przypadku okien drewnianych, nie były odpowiednio konserwowane i mocno straciły na jakości (odpryskująca farba, ubytki).

Potem trzeba pomyśleć – zarówno w przypadku wymiany, jak i zakupu okien do nowo powstającego domu, czego oczekuję od nowych okien. Czy mają być ciepłe, czy mają być uchylne, czy może mają się nie otwierać wcale, czy będę mieć duże przeszklenia tarasowe, jaki mają mieć kolor, czy szyba ma być antywłamaniowa, czy klamka ma być z kluczykiem i wkładką antyrozwierceniową, czy chcę i będę je konserwować, czy mają być bezobsługowe itd.

Odpowiedzi na te pytania doprowadzą nas wprost do podjęcia decyzji, z jakiego mają być materiału, a o całą resztę musimy zapytać profesjonalnego doradcę.

Jakie są rodzaje okien?

Do dyspozycji mamy okna PCV (popularnie zwane plastikowymi), okna drewniane, okna aluminiowe i drewniano-aluminiowe.

Okna aluminiowe przeznaczone są do bardzo nowoczesnych wnętrz, biurowców i apartamentowców, można z nich wykonać wielkoformatowe fasady, są solidne, nie odkształcają się. W dotyku są jednak zimne, oprócz tego są mało odporne na wgniecenia i zarysowania, które trudno naprawić. Są to okna najdroższ.

Okna drewniane z kolei mają charakter, urok i nie odbiegają parametrami technicznymi od innych rodzajów, ale należy je regularnie konserwować, aby zachować ich dobrą kondycję przez wiele lat. Okna drewniane są tańsze od aluminiowych, ale zdecydowanie droższe od okien plastikowych.

Okna plastikowe – przy dokonaniu odpowiedniego wyboru producenta – zapewnią nam wysoką jakość na wiele lat. Tu sugerujemy sprawdzić klasę profili – te produkowane w klasie A zgodnie z normą PN-EN 12608 gwarantują grubość ścianki zewnętrznej na poziomie min. 2,8 mm. Jest to kluczowy parametr dla najlepszej ochrony przed chłodem i hałasem, jednocześnie zapewniający oknom stabilność i trwałość. Profile klasy B i C nie mają już takiej odporności na uszkodzenia i są zdecydowanie bardziej podatne na pękanie naroży.

Warto również zapytać, czy do produkcji profili firma wykorzystuje materiał pierwotny, czy też recyklaty. Przy wykorzystaniu tych drugich materiał robi się zdecydowanie mniej odporny, łatwiej ulega odkształceniom, zdarza się, że może nawet pęknąć. Nigdy nie ma gwarancji jak wiele „żyć” miał za sobą materiał, zanim stał się profilem.

Które okna wybrać?

Okna plastikowe są najbardziej przystępne cenowo. To najczęstszy wybór Polaków – aż 85% okien montowanych w naszym kraju to okna plastikowe, 10% stanowią okna drewniane i 5% okna aluminiowe.

Okna PCV w zależności od wybranego wariantu i potrzeb (np. położenia i nasłonecznienia budynku) mogą bardziej lub mniej zabezpieczać przed utratą ciepła i występują w wielu wariantach kolorystycznych. Zatem, po uświadomieniu sobie potrzeb, warto rozsądnie wybrać producenta, a następnie doradcę. To gwarancja zadowolenia z okien na wiele lat!

Okna - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 13 506 Sprzedawców Okien najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o oknach