Rodzaje pelletu.
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Age Energy nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Age Energy

Rodzaje pelletu.

2014-04-25

Jaki rodzaj pelletu potrzebny jest do ogrzania domu? To pytanie powinien zadać sobie każdy przed zakupem tego typu paliwa, z racji konsekwencji, jakie mogą nastąpić przy wyborze złego towaru. Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku biopaliw i ich zróżnicowanie, łatwo jest się pogubić. Oferowany pellet czy brykiet różni się specyfikacją, normami, a przede wszystkim miejscem produkcji. Jeśli ktoś dopiero rozpoczyna swoja przygodę z tego typu techniką grzewczą, na pewno ma wiele pytań. I właśnie ten artykuł ma na celu przybliżyć charakterystykę biopaliw i technologii wykorzystywanych przy ich wykorzystaniu.

Co chcemy ogrzać?

Na początku musimy odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: co chcemy ogrzać? Czy będzie to całym dom, czy może tylko jedno pomieszczenie? Od tego zależy wielkość ewentualnego pieca czy też kotła, jeśli mamy na myśli już cały dom.

W przypadku jednego pomieszczenia lub kilku pomieszczeń możemy zastosować grzejnik pokojowy, którego duża moc zapewnia wydajność na odpowiednim poziomie. Wykonanie takiego pieca zapewnia użytkownikowi wysoki standard i bezproblemową eksploatację urządzenia. Przy technice, w jakiej wykonane są w tej chwili piece na pellet, pozwala to na całkowite zautomatyzowanie palenia w piecu. Po zasypaniu zasobnika, zaprogramowaniu pieca możemy niemal zapomnieć o męczącym podkładaniu do pieca co kilka godzina i sprawdzaniu paleniska, czy nie wygasło. Możliwość zaprogramowania takiego pieca zapewnia nam spokój nawet na kilkanaście, a przy większych piecach na kilkadziesiąt godzin ciepła bez jakiejkolwiek ingerencji z naszej strony.

Zdjęcie nr 1

W przypadku ogrzania całego domu grzejnik pokojowy może nie wystarczyć, aby utrzymać jednakowy poziom ciepła we wszystkich pomieszczeniach. W takim przypadku musimy zastosować kocioł na biomasę. Urządzenie takie wyglądem czy gabarytami nie odbiega od kotłów opalanych innym paliwem. Chociaż w przypadku kotłów na biomasę możemy szybko znaleźć różnice działające na ich korzyść. Ich estetyka wykonania, i tak jak w przypadku pieców pokojowych, automatyka pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze. Szybkość w demontażu części eksploatacyjnych i ich czyszczenie jest bardzo łatwe i przebiega bez większych problemów.

Zdjęcie nr 2

Jaki pellet wybrać?

Pellet rozróżniamy na kilka sposobów. W pierwszej kolejności jest to mieszanka, z jakiej jest zrobiony. Z racji tego, że pellet można robić praktycznie ze wszystkiego, warto zwrócić uwagę, z jakiego drzewa jest wykonany. Od materiału użytego przy produkcji pelletu zależy jego kaloryczność. Oczywiście im będzie ona większa, tym lepiej. Z czego wykonany jest pellet, poznamy także po kolorze granulatu, im jest on jaśniejszy, tym większą mamy pewność, że został zrobiony z suchej trociny z drzew iglastych.

Zdjęcie nr 3

Ciemniejszy pellet oznacza domieszkę drzew liściastych, chociaż może to także oznaczać, że trocina wykorzystana do produkcji była suszona bębnowo. Nie wpływa to bezpośrednio na jakość produktu, ponieważ suchej trociny jest mało, w celu utrzymania produkcji dodatkowo suszy się trocinę.

Zdjęcie nr 4

Czy to się opłaca?

Pellet dopiero raczkuje jako paliwo na naszym rynku. Wymaga nowej instalacji lub modyfikacji starej. Ale mimo kosztów poniesionych przy wdrażaniu tego typu rozwiązania, oszczędności odczuwalne są niemal natychmiast. Przy wydajności sięgającej niemal 90% i cenie pellet jest niemal dwukrotnie bardziej opłacalny niż opalanie węglem. Jest to czysty, przyjazny środowisku sposób na utrzymanie ciepła w domu. Przy rosnących cenach innych rodzajach energii, ogrzewanie biomasą staje się bardzo dobrą alternatywą, którą każdy powinien wziąć pod uwagę.Opracowano:
Konrad Gruszczak
Altman Brokers Sp. z o.o.