Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Cechy dobrego pelletu

Cechy dobrego pelletu

Każdy, kto posiada kocioł na pellet, wie, jak trudno znaleźć dobry pellet w dobrej cenie. Na rynku funkcjonuje wielu producentów i dystrybutorów pelletu i jak w każdej branży są wśród nich rzetelni i uczciwi sprzedawcy. Niestety popularność tego opału przyciągnęła również wielu sprzedawców mijających się z prawdą co do składu i pochodzenia pelletu.

author box img

Paweł Niedźwiecki

Zaktualizowano: 18 stycznia 2019 18.01.2019 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze pelletu drzewnego?
  • Więcej poradników o pellecie

Ponad 5387 Producentów i Dostawców Pelletu blisko Ciebie

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pelletu drzewnego?

Przede wszystkim posiadając dobrej klasy kocioł pelletowy, zapominamy o pellecie agro (słoma, słonecznik itp.). Powoduje on szybszą korozję kotła, tworzy spieki i posiada wiele zanieczyszczeń. Przeciętny użytkownik spalający w ciągu roku 3-7 ton rocznie nie powinien brać również pod uwagę pelletu przemysłowego.

Wybierając pellet drzewny, powinniśmy skupić się na kilku parametrach: wartość opałowa, popiół i wilgotność. Te trzy cechy są istotne z punktu widzenia spalania pelletu w kotle zamontowanym w domu jednorodzinnym. Każdy producent robi badania i wie, jakie parametry osiąga jego produkt. Najwięksi producenci potwierdzają jakość swojego pelletu certyfikatem DINplus lub ENplus A1. Jednak na rynku znajdziemy również dobry pellet bez certyfikatu, w takim wypadku producent może przedstawić swoje badania lub możemy po prostu polegać na uczciwości sprzedawcy.

Producent pelletu - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 5 387 Producentów i Dostawców Pelletu najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Łamiemy stereotypy! Jakie? Przeczytaj!

Powszechnym stereotypem wśród klientów jest to, że jasny kolor = dobry pellet. Jasny kolor pelletu świadczy tylko o fakcie produkowania go z suchych trocin pochodzących ze stolarni. Nie oznacza to, że w pellecie nie ma zanieczyszczeń. Pellet o ciemniejszych odcieniach produkowany jest po prostu z mokrych trocin poddanych suszeniu. Taki pellet w procesie granulowania ciemnieje, ale nie traci swoich parametrów. Zbyt ciemny pellet jednak może wskazywać na dodatek pyłów z odpadów drewnopochodnych, taki dodatek jest niedopuszczalny w pellecie klasy A1 ze względów ekologicznych.

Zakup pelletu - czym się kierować?

Przy zakupie pelletu warto sprawdzić twardość granulatu (łamliwość) i obecność pyłu w workach. Twardszy pellet i mniej pyłu wskazuje pellet o lepszej jakości i lepszych parametrach. Ze względu na te właściwości należy pamiętać, że pellet od każdego producenta może się różnić. Wymusza to na użytkowniku przestawienie sterowania kotła pod dany pellet, w innym wypadku nawet pellety z certyfikatem pochodzące od dwóch różnych producentów mogą spowodować problemy podczas spalania (spieki, brak pelletu na palniku itp.).

Jeżeli znajdziemy odpowiedni pellet, najlepiej trzymać się jednego producenta. Zazwyczaj taki pellet co roku ma takie same parametry i nie będziemy musieli tracić czasu w kotłowni na zmianę ustawień. Warto też pamiętać, że kupując pellet z pewnego źródła, możemy liczyć na pomoc sprzedawcy w sytuacjach awaryjnych.

Opracował:

Paweł Niedźwiecki

Termator Sp. z o.o.

Dodano: 14 lutego 2019 Zaktualizowano: 18 stycznia 2019

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco