Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
para ogrzewa dłonie przy kaloryferze

Jakie ogrzewanie do domu jest najtańsze? Rodzaje i koszty ogrzewania domu

Jakie ogrzewanie do domu jest najtańsze? Rodzaje i koszty ogrzewania domu

Ogrzewanie domu w poprzednim sezonie grzewczym było drogie, a w sezonie 2022/2023 ceny ogrzewania kolejny raz mocno wzrosły. Koszty ogrzewania wzrosły niezależnie od źródła ciepła czy rodzaju systemu grzewczego. Mnóstwo osób zastanawia się, jak najtaniej i czym najtaniej ogrzać dom w sezonie 2023/2024? Żeby to sprawdzić, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: jakie są obecnie najczęściej stosowane metody ogrzewania i która z nich jest najtańsza. Sprawdziliśmy, jakie ogrzewanie do domu najlepiej się opłaca.

author box img

Ewa Wołowik-Kaczorek

Zaktualizowano: 30 listopada 2023 30.11.2023 Czas lektury: 14min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 27874 Specjalistów od Instalacji Grzewczych blisko Ciebie

Jakie ogrzewanie do domu wybrać w 2023/2024 roku? (Ekspert podpowiada)

Zarządzanie kosztami ogrzewania domu stanowi duże wyzwanie finansowe, gdyż instalacje są jednym z głównych obciążeń domowego budżetu. Instalacje grzewcze mogą wykorzystywać różne źródła energii, od paliw kopalnianych po nowoczesne rozwiązania oparte na energii odnawialnej. Wybór odpowiedniej metody ogrzewania to decyzja na lata, która wymaga przemyślenia.

Czym ogrzewać dom w sezonie 2023/2024 i jakie rozwiązania są obecnie wybierane najczęściej?

W nowych domach coraz częściej występuje problem z przyłączem gazowym. Z tego powodu dużo nowych budynków nie ma możliwości doprowadzenia instalacji gazowych lub trzeba bardzo długo czekać na przyłącze. Z tego powodu królują teraz pompy ciepła – tym bardziej że od tego roku pompy ciepła są uwzględniane przez architektów, gdy wymagane jest świadectwo energetyczne do odbioru domu. Ponadto są też dostępne dotacje do ogrzewania, które umożliwiają zwrot nawet połowy kosztów pompy ciepła i część kosztów montażu instalacji fotowoltaicznej.

Instalacje grzewcze - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 27 874 Specjalistów od Instalacji Grzewczych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Czym ogrzewać dom? Rodzaje ogrzewania do domu jednorodzinnego

Często stosowane rodzaje ogrzewanie domu:

  • pompy ciepła,
  • kotły na paliwa stałe,
  • kotły na pellet,
  • ogrzewanie gazowe,
  • kotły na olej opałowy,
  • kotły na drewno,
  • piece akumulacyjne do ogrzewania elektrycznego,
  • ogrzewanie domu klimatyzatorem
  • ogrzewanie na podczerwień
  • ogrzewanie fotowoltaiką

Poniżej znajdziesz praktyczną ściągę – najważniejsze informacje o rodzajach ogrzewania, ich wady i zalety, cenne wskazówki:

Ogrzewanie domu pompą ciepła

  • Żywotność takiego rozwiązania to nawet 50 lat; w tym przypadku do wyboru jest kilka opcji, a ogrzewanie można łączyć z opcją podgrzewania wody w domu.
  • Do wyboru są opcje, takie jak pompa ciepła gruntowa, pompa ciepła powietrzna (w obu przypadkach jest też możliwość podłączenia pompy z ogrzewaniem podłogowym, z grzejnikami).
  • Pompy ciepła są rozwiązaniem ekologicznym, dodatkowo jedną z opcji połączenia systemów jest fotowoltaika z pompą ciepła.
  • Rozwiązanie zyskuje z roku na rok na popularności – mimo wszystko warto pamiętać, że ogrzewanie pompą ciepła nie zawsze jest wystarczające (jeśli zima okaże się sroga i chwyci duży mróz, będziesz musiał pomyśleć o dodatkowym źródle ogrzewania).
Pamiętaj!
Przemyśl lokalizację instalacji z pompą ciepła, aby maksymalnie wykorzystać dostępne źródła ciepła. Zapytaj wykonawców instalacji grzewczych w Warszawie lub innym mieście, znalezionych na Oferteo, czy wybrane miejsce jest najbardziej optymalne.

Ogrzewanie domu kotłem na paliwa stałe

  • Kotły na paliwa stałe to m.in. kotły na węgiel. Żywotność takiego rozwiązania to ok. 10 lat.
  • Do wyboru są kotły automatyczne, zasypowe, zgazowujące i komorowe; piece na paliwa stałe to wciąż najpopularniejsza forma ogrzewania w Polsce. Czym można palić? Do wyboru jest węgiel, ekogroszek, pellet.
  • Warto wiedzieć, że kotły automatyczne są łatwiejsze w obsłudze, pozostałe wymagają ciągłego doglądania. Najmniej wygodne są zwykłe kotły węglowe – do zbiornika dosypuje się nieduże ilości opału, dlatego dokładanie węgla może być konieczne nawet co kilka godzin.
Pamiętaj!
Upewnij się, że masz odpowiednio pojemną przestrzeń na przechowywanie paliwa – w innym wypadku kupowanie paliwa w sezonie może być mało opłacalne.

Ogrzewanie domu drewnem i pelletem

  • Kotły na drewno i pellet mają żywotność na poziomie ok. 20-25 lat.
  • Pellet powstaje z odpadów drzewnych, dostępny jest w formie granulatu i w wielu odmianach do wyboru.
  • Jeśli zależy Ci na ekologicznym rozwiązaniu, to najlepsze będzie właśnie ogrzewanie na pellet. Opał pakowany jest w worki o wadze 15 kg lub 25 kg, dlatego łatwiej go przechować i dosypać do pieca niż pocięte na kawałki drewno. Po spaleniu pelletu zostaje bardzo mało popiołu – wystarczy, że usuniesz go raz w miesiącu.
Pamiętaj!
W przypadku pieców na pellet i drewno należy dbać o regularne czyszczenie kanałów dymnych.

Ogrzewanie domu kotłem na olej opałowy

  • Kotły na olej opałowy mają żywotność określoną na ok. 15 lat.
  • Do pieca gazowego podobny w działaniu i obsłudze jest właśnie piec na olej. Szczególnie mile widziany w domach, w których nie ma dostępu do sieci gazowej – zakup oleju opałowego jest znacznie prostszy.
  • Sieć dystrybutorów jest spora i umożliwia dostawę opału niemal do każdego domu.
Pamiętaj!
Jeśli chcesz zaoszczędzić w przypadku ogrzewania kotłem na olej opałowy, to koniecznie zainstaluj termostat ze sterownikiem – w ten sposób zoptymalizujesz zużycie oleju.

Ogrzewanie domu gazem

  • Ogrzewanie gazowe (kotły na gaz) – żywotność takiego rozwiązania to ok. 10-15 lat. To idealna opcja dla domów, które znajdują się w pobliżu sieci gazowych.
  • Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności magazynowania paliwa. W niewielkich domach może to być na wagę złota i zyskasz dzięki temu dodatkowe pomieszczenie, które w przypadku wielu rodzajów ogrzewania służy jako składzik na paliwo.
Pamiętaj!
Przed montażem koniecznie sprawdź, jak wygląda dostępność gazu w okolicy i czy gmina planuje rozbudować sieć gazową. Rozważ też instalację inteligentnego systemu zarządzania energią. W ten sposób można oszczędzić na rachunkach (zmniejszyć koszt roczny i miesięczny ogrzewania gazowego) i zoptymalizować zużycie gazu.

Ogrzewanie elektryczne domu

  • Piece akumulacyjne do ogrzewania elektrycznego – to urządzenia pobierające energię w godzinach obowiązywania tańszej taryfy energii elektrycznej.
  • Zebrane ciepło oddaje w pozostałej części dnia; do niedawna rozwiązanie było korzystne – elektryczne ogrzewanie opłacało się szczególnie przy dobrze ocieplonym domu. Rosnące ostatnio ceny prądu niestety nie są dobrym prognostykiem dla tego rozwiązania w Polsce.
Pamiętaj!
Specjaliści od instalacji grzewczych z Wrocławia potwierdzają, że ogrzewanie elektryczne może się sprawdzić i uznawane jest jako wciąż bardzo dobre i opłacalne rozwiązaniem dla domów, które mają instalację fotowoltaiczną. Rachunki za prąd będą znacznie niższe, a ogrzewanie elektryczne nabiera wówczas sensu.

Ogrzewanie domu klimatyzatorem

  • W jaki sposób klimatyzator może ogrzewać mieszkanie lub dom? Niektóre z urządzeń mają funkcję odwracalnego cyklu chłodzenia. Służą więc wówczas zarówno do chłodzenia domu w ciepłe dni, jak i dogrzewania w chłodne.
  • Warto pamiętać, że ogrzewanie domu klimatyzatorem nie sprawdzi się przy bardzo niskich temperaturach, a sam system można postrzegać raczej w kategorii wspomagającego ogrzewania.
Pamiętaj!
Nie sugeruj się tylko producentem i ceną, wybierz klimatyzator z funkcją grzania i wysokim współczynnikiem efektywności energetycznej. Gdy nie przebywasz w pomieszczeniu, to wyłączaj funkcję ogrzewania, z której warto korzystać z umiarem. W innym wypadku rachunki za prąd mogą być bardzo wysokie.

Ogrzewanie domu na podczerwień

  • Jak działa ogrzewanie na podczerwień i czy jest opłacalne? Energia z podczerwieni w takim systemie nagrzewa pobliskie przedmioty, ściany i podłogę. Następnie fale zamieniają energię w ciepło w momencie styku z różnymi powierzchniami i oddają ciepło do powietrza.
  • Zalety to długa żywotność instalacji, niskie koszty montażu i wysoki komfort cieplny (równomierny rozkład temperatury). Wadą jest zasilanie systemu. W tym przypadku również korzystasz z prądu, co wpływa w dużym stopniu na rachunki.
Pamiętaj!
Warto zamontować panele na podczerwień na stałej wysokości. W ten sposób równomiernie ogrzejesz całe pomieszczenie.

Ogrzewanie domu fotowoltaiką

  • To nie sama instalacja fotowoltaiczna ogrzewa dom – panele dostarczają energii do zasilenia systemu, który działa w domu. Może być to pompa ciepła lub dowolny system korzystający z energii elektryczną, którą dostarczy fotowoltaika.
  • To ekologiczny i ekonomiczny sposób ogrzewania domów, zyskujący od lat na popularności, ale zarazem wymagający dobrego planu i inwestycji na start.
  • Fotowoltaika do ogrzewania domu jest najbardziej opłacalna, gdy dom jest dobrze docieplony lub spełnia normy domu pasywnego. Każdy mostek cieplny sprawia, że system oparty o fotowoltaikę może się nie zwrócić.
Uwaga!
Warto pamiętać, że różne rodzaje ogrzewania są wskazane do różnych typów domów. Przykładowo ogrzewanie domu szkieletowego może mieć zupełnie inne wymagania niż ogrzewanie starego domu z cegły.

Rodzaje ogrzewania domu – zalety i wady

Rodzaj ogrzewania
Zalety
Wady

Ogrzewanie domu paliwem stałym

Tanie i wydajne, proste w obsłudze, duża dostępność pieców różnego typu

Nieekologiczne, stopniowo wycofywane, wymaga regularnego czyszczenia i magazynowania paliwa, rosnące ceny paliw

Ogrzewanie domu pelletem i drewnem

Ekologiczne, tanie i wydajne

Problem z dostępnością paliwa, wymaga magazynowania

Ogrzewanie domu olejem opałowym

Wygodne w obsłudze, wydajne,

Wymaga konserwacji, wysokie koszty oleju, droga eksploatacja

Gazowe ogrzewanie domu

Prostota obsługi, wygoda, bez konieczności magazynowania paliwa

Konieczność dostępu do sieci gazowej

Elektryczne ogrzewanie domu

Wygoda obsługi, pełna automatyzacja

Wysokie rachunki za prąd i rosnące ceny prądu

Ogrzewanie domu klimatyzatorem

Prosty montaż, niski koszt inwestycji

Tylko jako element dogrzewający pomieszczenia, nie jako jedyne źródło ciepła

Ogrzewanie domu na podczerwień

Komfortowe, proste w obsłudze

Wysoki koszt eksploatacji, rosnące ceny prądu

Fotowoltaika do ogrzewania domu

Ekologiczne, z potencjałem magazynowania energii i samowystarczalności, korzysta ze źródeł odnawialnych, opcja dopłaty

Wysokie koszty początkowe

Ogrzewanie domu pompą ciepła

Efektywna, ekonomiczna, cicha metoda ogrzewania, korzystająca ze źródeł odnawialnych

Wysoki koszt inwestycji (szczególnie pomp gruntowych)

Ile kosztuje ogrzewanie domu w 2023 roku?

Przede wszystkim warto pamiętać, że cena ogrzewania domu zależy od kilku czynników. Najważniejszy z nich to termoizolacja. Domy nieocieplone potrzebują nawet dwa razy więcej ciepła niż te dobrze zaizolowane. To oznacza dwukrotnie wyższe wydatki na opał. Przykładowo budynek bez izolacji pochłania rocznie 200 kWh/m², z izolacją – 110 kWh/m². Z kolei domy energooszczędne nie powinny mieć większego zapotrzebowania niż 70 kWh/m².

Który opał jest najtańszy? Porównujemy ceny ogrzewania w zależności od rodzaju ogrzewania. Ceny wyliczone dla domu o powierzchni 150 m², o standardzie izolacji WT 2021.

Rodzaj ogrzewania
Zapotrzebowanie na energię cieplną (kWh/m²/rok)
Koszt ogrzewania (zł/m²/rok)
Koszt ogrzewania (zł/rok)

Kotły na paliwa stałe

100-250

50-125

5 000-31 250

Drewno

150-250

75-125

6 250-31 250

Pellet

125-200

62,5-100

7 812,5-20 000

Kotły na olej opałowy

125-250

62,5-125

7 812,5-31 250

Gaz

100-150

50-75

4 000-11 250

Elektryczne

250-300

125-150

10 000-30 000

Pompa ciepła

50-100

25-50

4 000-20 000

Uwaga!
W przypadku ogrzewania prądem szacunki dotyczą taryfy całodobowej G11 (rachunki można obniżyć z taryfą G12 i dzięki dopłacie 1500 zł). Cena dla pomp ciepła dotyczy pomp gruntowych – tańszy scenariusz wynika z taryfy G12 i dopłaty 1500 zł. Dopłaty do pelletu i drzewa zostały uwzględnione w wyliczeniach (widełki cenowe podane w tabeli z odpowiednią adnotacją.

Czym najtaniej ogrzać dom w sezonie 2023/2024?

głowica termostatu grzejnikowego ustawienia na drugi stopień

Ceny samej instalacji różnych systemów grzewczych są do siebie zbliżone. Zarówno instalacja elektryczna, jak i kotły na paliwo stałe mogą kosztować od 5000 do 50 000 zł. Cena zależy od tego, jak sprawny jest kocioł i jakie funkcje posiada. Dodatkowo na cenę wpływa powierzchnia domu i zakres instalacji (liczba grzejników, dodatkowe elementy, takie jak ogrzewanie podłogowe).

Nowoczesne urządzenia wyposażone są w podajniki opału oraz proste sterowanie kotłem czy temperaturą w pomieszczeniu – nawet przez Twojego laptopa. Przed zakupem zapytaj o gwarancję. Najczęściej wynosi ona 2-3 lata, ale w niektórych przypadkach możesz przedłużyć ją do 5 lat.

Nie istnieje jedna złota odpowiedź na pytanie, jakie jest najlepsze ogrzewanie domu. Bez wątpienia duże znaczenie ma to, w jakim domu zainstalowany będzie system grzewczy (np. w domu energooszczędnym może się opłacać montaż samej pompy lub ogrzewania elektrycznego, w starym domu już nie). Wpłynie to na ostateczny koszt ogrzewania.

W 2023 r. najtaniej ogrzać dom można gazem, drewnem lub pelletem. W przypadku gazu instalacja i połączenie domu z siecią gazową nie jest droga, ale niestety ceny gazu rosną. Z kolei koszty instalacji grzewczej z wykorzystaniem drewna lub pelletu mogą być wyższe na start, ale eksploatacja będzie tańsza.

Podobnie wygląda sytuacja z pompą ciepła – ogrzewanie co prawda jest bardzo ekonomiczne w eksploatacji, ale koszty instalacji są wysokie. Można je zredukować korzystając z programów dofinansowań. W takiej sytuacji najlepszą opcją będzie połączenie pompy z fotowoltaiką. Z uwagi na rosnące ceny prądu – ogrzewanie elektryczne jest obecnie bardzo drogie w eksploatacji i co prawda jest bardzo wygodne, ale pod względem kosztów sprawdzi się tylko w dobrze ocieplonych domach lub domach pasywnych.

Zapytaj też sprzedawcę o żywotność kotła – pamiętaj przy tym, że wiele w tej kwestii zależy od samego Ciebie. Używanie opału złej jakości i rezygnacja z przeglądów może skrócić czas działania pieca.

Jakie ogrzewanie do starego domu? Najtańsze rozwiązanie

W starym budownictwie najbardziej opłacalnymi systemami grzewczymi w 2023 r. (patrząc przez pryzmat, że do 2024 stare piece, tzw. kopciuchy muszą być wymienione), są: ogrzewanie na gaz, ekologiczne pompy ciepła (pod warunkiem, że w niedalekich planach jest docieplenie budynku i montaż fotowoltaiki, szczegóły opisaliśmy w poradniku: Pompa ciepła w starym domu – czy się opłaca i ile kosztuje) lub piece na pellet.

Najważniejszą kwestią w starym domu jest oczywiście termomodernizacja – bez inwestycji w remont właściwie każdy typ ogrzewania nie będzie opłacalny i efektywny. Dowiedz się, jak przebiega remont i jak się do tego zabrać krok po kroku: Remont starego domu.

W przypadku generalnego remontu starego domu warto pomyśleć o wymianie starego pieca na ogrzewanie podłogowe. Pamiętaj, że decydując się na podłogówkę w starym domu warto sprawdzić, czy konstrukcja podłogi na to pozwala. Jeśli tak, to wystarczy izolacja od spodu podłogi, a następnie montaż podłogówki pod folią grzewczą.

Jakie jest najbardziej opłacalne ogrzewanie domu? (Ekspert odpowiada)

Glewer Life Energy

Olena Krasivska

Glewer Life Energy

Wszystko zależy od kilku kwestii, czy to jest nowy czy stary dom, czy jest jakieś ocieplenie czy go nie ma. Z tego co widzę, nasze ekipy najczęściej montują teraz kotły gazowe i pompy ciepła, w zależności od budżetu. W przypadku starszych budynków są to częściej kotły gazowe.

Sytuacja na rynku ogrzewania bardzo się zmieniła w ostatnich miesiącach. Stosowane najczęściej rozwiązania (piece na węgiel) wypierane są przez ekologiczne odpowiedniki. Dodatkowo wzrost cen paliw mocno wpływa na decyzje zakupowe i inwestycyjne. Coraz częściej wybierane są rozwiązania z opcją dofinansowania – m.in. pompy ciepła. To właśnie w tym rodzaju ogrzewania (szczególnie w połączeniu z fotowoltaiką) drzemie obecnie największy potencjał.

Kiedy wyłączyć ogrzewanie w domu? (Ekspert odpowiada)

Glewer Life Energy

Olena Krasivska

Glewer Life Energy

Polecamy wykorzystanie sterowników. Dzięki nim każdy ustala sobie temperaturę w zależności od trybu życia oraz obecności w domu. W nocy może być temperatura niższa, w dzień 19-22 stopni. Jeżeli nikogo w domu nie ma, można ustawić minimalne 16-17 stopni.

Dodatkowe ogrzewanie domu – jak dogrzać dom?

Dodatkową metodą ogrzewania jest często ogrzewanie kominkowe. Jeśli dodatkowo wyposażysz kominek w system dystrybucji gorącego powietrza, to ogrzeje nie tylko pomieszczenie, w którym się znajduje, ale też pozostałe pomieszczenia.

Dodatkowe ogrzewanie w bloku – jakie? (Ekspert odpowiada)

Sunlike Polska sp. z o.o.

Adrian Szeląg

Sunlike Polska sp. z o.o.

Jako dodatkowy system – panel grzewczy na podczerwień. To najlepsze rozwiązanie do istniejących już systemów, aby w danej chwili tylko dogrzać pomieszczenie.

Jednym z ciekawszych rozwiązań jest też klimakonwektor grzewczo-chłodniczy. Urządzenia tego typu mogą dogrzewać pomieszczenia w sezonie grzewczym, a chłodzić – latem.

Czy ogrzewać pusty dom zimą?

Dużo zależy od termoizolacji budynku – ogólnie zaleca się utrzymywać temperaturę na poziomie w granicach 15-16°C. Jeśli nieogrzewany budynek utrzymuje tę temperaturę, to dodatkowe ogrzewane nie jest niezbędne.

Co w przypadku długoterminowych wyjazdów?

Sunlike Polska sp. z o.o.

Adrian Szeląg

Sunlike Polska sp. z o.o.

Tak, w takim przypadku jak najbardziej trzeba ogrzewać, żeby nie dopuścić do powstawania wilgoci, grzybów i pleśni. Należy utrzymać temperaturę około 12 stopni. Zalecamy klientom, żeby utrzymywali taką stałą temperaturę z nastawem na 15 stopni.
Dodano: 30 grudnia 2022 Zaktualizowano: 30 listopada 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco