Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
klimatyzator kasetonowy zainstalowany na suficie

Klimatyzator sufitowy (kasetonowy) – jak działa? Montaż i ceny

Klimatyzator sufitowy (kasetonowy) – jak działa? Montaż i ceny

W mieszkaniu i domu jednorodzinnym możesz zapewnić sobie optymalną wentylację pomieszczeń, wykorzystując klimatyzator sufitowy, np. kasetonowy, który przeznaczony jest do montażu w suficie podwieszanym. Nie jest widoczny, co stanowi jego zaletę. Klimatyzator sufitowy nie jest jednak całkowicie wolny od wad. Kiedy warto go zastosować i ile kosztuje?

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 17 października 2022 17.10.2022 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 22241 Firm od Klimatyzacji blisko Ciebie

Klimatyzator sufitowy pełni zazwyczaj kilka funkcji i nie ogranicza się jedynie do chłodzenia. Ważną cechą klimatyzacji sufitowej jest filtrowanie powietrza w pomieszczeniu (urządzenia wyposażone są w specjalne filtry, a niektóre z nich – w filtry z funkcją automatycznego czyszczenia). Poza tym klimatyzatory kasetonowe mogą mieć funkcje grzania, wentylowania i osuszania.

Inne rodzaje takich sprzętów do klimatyzacji (ze względu na typ montażu) to klimatyzatory ścienne, podstropowe oraz kanałowe. Jeśli jednak planujesz montaż klimatyzacji sufitowej, to koniecznie poznaj wady i zalety tego rozwiązania.

Jak działa klimatyzator sufitowy?

Klimatyzatory sufitowe to najczęściej rozwiązania typu split. Klimatyzacja i wentylacja w suficie podwieszanym składa się z dwóch jednostek – w zewnętrznej mieści się skraplacz, sprężarka i zawór, a w wewnętrznej – parownik i wentylator.

Czynnik chłodniczy, który przenosi ciepło z jednostki wewnętrznej do zewnątrz, mieści się w miedzianych rurach. Parownik jednostki wewnętrznej pobiera ciepło z otoczenia – i przenosi je do skraplacza. Z kolei jednostka zewnętrzna oddaje ciepło do otoczenia.

W przypadku funkcji grzania – role dwóch jednostek odwracają się, dzięki czemu w pomieszczeniu jest cieplej. Nowoczesne klimatyzatory sufitowe to jednostki wielofunkcyjne, które poza funkcją chłodząco-grzewczą mają na wyposażeniu np. jonizator powietrza.

Warto przeczytać: Jak działa klimatyzacja?
Klimatyzacja - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 22 241 Firm od Klimatyzacji najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Klimatyzator sufitowy – dla kogo? Zalety i wady

Jak już powiedzieliśmy, klimatyzator sufitowy ma wiele zalet, ale ma też wady. Zobacz, czego dotyczą, a jeśli je akceptujesz, tego rodzaju klimatyzacja może być odpowiednia dla Ciebie.

Klimatyzator sufitowy
Zalety
Wady
  • Niewielkie gabaryty przyczyniające się do oszczędności miejsca
  • Estetyczne i minimalistyczne rozwiązanie
  • Równomierny, wielostronny nawiew (szczególnie czterokierunkowe klimatyzatory)
  • Wielofunkcyjność urządzenia
Wady
  • Wymaga odpowiedniej zabudowy w suficie
  • Wymogiem jest odpowiednia wysokość zabudowy sufitowej​

Klimatyzacja sufitowa do domu i mieszkania – warunki montażu

specjalista montuje klimatyzację w suficie

Montaż klimatyzacji w zabudowie nie jest skomplikowany, ale należy spełnić kilka warunków:

1. Zadbanie o wysokość samej zabudowy

Przed zakupem należy skonsultować tę kwestię z firmą montażową (np. ze specjalistami od montażu klimatyzacji w Warszawie). Na rynku są modele, które wymagają niewielkiej wysokości zabudowy (np. Mitsubishi – prosta jednostka kasetonowa 1-stronna Seria M wymaga jedynie 175 mm zabudowy). W domach i mieszkaniach odległość panelu jednostki wewnętrznej od podłogi wynosi zazwyczaj od 2,3 do 3 metrów.

2. Montaż sufitu podwieszanego

Czy to konieczność? Nie, firmy mogą montować takie klimatyzator “industrialnie”, czyli bez chowania jednostki zewnętrznej. Często jest to kwestia estetyki i stylu lub też możliwości danego pomieszczenia.

3. Montaż stalowych prętów podwieszających

Stalowe pręty podwieszające mają za zadanie utrzymać ciężar klimatyzatora.

4. Zachowanie odpowiedniej odległości między sufitem a jednostką wewnętrzną.

Zazwyczaj wynosi od 15 cm do 20 cm. Taka odległość jest wystarczająca, by powietrze mogło przepływać wokół swobodnie.

Klima-G

Mariusz Grabowski

Klima-G

Są różne przypadki, zdarza się montować taki klimatyzator w bloku czy domku jednorodzinnym, gdzie często nie ma możliwości zachowania wymaganych parametrów odległości. Nie jest to przeszkodą, jednak należy pamiętać, że wówczas wydajność takiego klimatyzatora może spaść o 5-10%. Jednak nie jest to zauważalne.

5. Zachowanie odpowiedniej odległości wokół obudowy

Specjaliści od klimatyzacji z Torunia zalecają zachować minimum 30 cm odległości od pozostałych elementów oraz ścian budynku. Często wystarczy już 15 cm, jest to optymalna odległość.

6. Zachowanie odpowiedniej odległości jednostki wewnętrznej od podłoża

Taka wysokość klimatyzatora nad podłogą wynosi zazwyczaj od 2,3 m do 3 m.

Klima-G

Mariusz Grabowski

Klima-G

Wszystko zależy od tego, do czego głównie ma służyć taki klimatyzator. Jeśli jego głównym zadaniem ma być chłodzenie, wówczas im wyżej jest umieszczony tym lepiej, ponieważ zimne powietrze jest cięższe i będzie swobodnie opadać ku podłożu chłodząc pomieszczenie. Jeśli natomiast jeśli głównie ma służyć do ogrzewania, wtedy im niżej jest umieszczona jednostka wewnętrzna klimatyzatora tym lepiej, ponieważ strumień kierujemy w stronę podłoża a ciepłe powietrze jest lżejsze i wędruje bezpośrednio od podłogi ku górze.

7. Zachowanie odpowiedniej odległości między jednostkami klimatyzacji kasetonowej

Przy wyborze miejsca montażu jednostki zewnętrznej i wewnętrznej należy mieć na uwadze określoną przez producenta dopuszczalną odległość między nimi. Te odległości są podane na karcie danego urządzenia.

Klima-G

Mariusz Grabowski

Klima-G

Odległość w głównej mierze zależy od producenta ale zazwyczaj jest to od 3 m do 25 m w poziomie i od 0 do 10-15 m w pionie.

Jeśli chodzi o jednostkę zewnętrzną, powinna być montowana na twardym, stabilnym podłożu, zazwyczaj w zacienionym miejscu.

Warunki montażu klimatyzatora sufitowego przedstawiliśmy na infografice poniżej:

Infografika przedstawiająca warunki montażu klimatyzatora sufitowego

Jak dobrać moc klimatyzatora kasetonowego?

Dobór mocy warto przeprowadzić z firmą montażową – zakres wynosi od 2,5 kW do nawet 14,5 kW. Czynniki wpływające na dobór mocy to nie tylko powierzchnia danego pomieszczenia, ale też m.in. powierzchnia okien, wysokość pomieszczenia, izolacja termiczna podłogi, stropu, ścian, liczba osób przebywających w pomieszczeniu.

Powiedzmy jednak, że myślisz o klimatyzacji sufitowej w przestronnej jadalni połączonej z aneksem. Pomieszczenie jest podwyższone, a zabudowa sufitu spełnia warunki montażowe. Specjaliści od klimatyzacji podpowiadają, że w pomieszczeniu o powierzchni 40-50 m² sprawdzi się jednostka o mocy 5,4 kW lub większa (zwróć koniecznie uwagę na wartość kW chłodzenia i grzania – zazwyczaj są różne).

Z kolei do sypialni o powierzchni ok. 15-20 m² wystarczy klimatyzator kasetonowy 2,5 kW – najlepiej z systemem inwerterowym (reguluje temperaturę, eliminując wahania temperatur i pracuje znacznie ciszej).

Ile kosztuje klimatyzator sufitowy – z montażem?

Samo urządzenie to wydatek ok. 3000-11 000 zł (średnio można przyjąć, że sprzęty tego typu kosztują ok. 7000 zł). Montaż klimatyzacji to ok. 1700-2000 zł. Na koszt klimatyzatora sufitowego z montażem najbardziej zatem wpływa cena urządzenia.

Klimatyzator kasetonowy czy ścienny?

Jeśli porównujesz ze sobą klimatyzator kasetonowy i ścienny, to wiedz, że mają one zupełnie inny tryb montażu. Klimatyzatory ścienne, jak już wiesz, są montowane w suficie podwieszanym, najczęściej w kasetonach w obiektach użyteczności publicznej i w obiektach komercyjnych, chociaż coraz częściej są one też spotykane w domach prywatnych.

Natomiast klimatyzatory ścienne są montowane w górnej części ściany w danym pomieszczeniu czy korytarzu.

Zdecydowaną zaletą klimatyzatora kasetonowego w porównaniu z urządzeniami ściennymi jest to, w jaki sposób rozprowadza powietrze. Rozchodzi się ono wzdłuż sufitu we wszystkie cztery strony. Dlatego klimatyzator kasetonowy będzie działał bardzo efektywnie i równomiernie, nawet w dużych pomieszczeniach.

Rodzaje i producenci klimatyzatorów sufitowych

Producenci klimatyzatorów sufitowych to m.in.:

  • Daikin,
  • Alfaco,
  • Wienkra – LG,
  • Kaisai,
  • Samsung,
  • Gree,
  • MDV,
  • Haier,
  • Mitsubishi,
  • Ventia.

Konstrukcyjnie urządzenia różnią się m.in. rodzajem nawiewu – jedno-, dwu- lub czterokierunkowy (równomierny) nawiew.

Dodano: 21 lipca 2021 Zaktualizowano: 17 października 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco