Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
klimatyzator oddaje zimne powietrze do pomieszczenia

Jak działa klimatyzacja? Budowa i schemat działania klimatyzatora

Jak działa klimatyzacja? Budowa i schemat działania klimatyzatora

Klimatyzacja w polskich domach powoli staje się standardem – klimatyzatory, niegdyś kojarzone z luksusem, dziś montuje się nawet w niewielkich mieszkaniach. Jak działa klimatyzacja? Poza funkcją chłodzenia często daje ona możliwość dogrzewania, a coraz częściej również oczyszczania powietrza z alergenów i zanieczyszczeń. Jak działa klimatyzacja domowa i na co zwrócić uwagę, wybierając jej rodzaj?

author box img

Szymon Machniewski

Zaktualizowano: 24 sierpnia 2022 24.08.2022 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 22241 Firm od Klimatyzacji blisko Ciebie

Jak działa klimatyzacja? Zacznijmy od budowy klimatyzatora

Elementarną funkcją klimatyzacji jest chłodzenie pomieszczeń. Niemniej, na jakiej zasadzie pracuje klimatyzator? Zastosowane są w nim odpowiednie systemy do schładzania powietrza występującego w otoczeniu. W szerszym zakresie klimatyzator powinien wyrównywać parametry powietrza do optymalnych (mieszczących się w przedziale 21–26 stopni C, przy wilgotności ok. 40–60%). Jaka jest budowa klimatyzatora i zasada działania klimatyzacji?

Konstrukcja i części klimatyzacji domowej zależą od wybranego systemu. W klimatyzacji kanałowej głównym elementem całej instalacji są kanały (pionowe i poziome), którymi przenoszone jest powietrze. Z kolei w klimatyzacji kasetonowej głównym urządzeniem jest klimatyzator montowany w suficie podwieszanym – z filtrami i wylotem powietrza umieszczonym w suficie.

Omawiając konstrukcję klimatyzacji, skupimy się na najczęściej wybieranej do domów i mieszkań klimatyzacji split oraz multisplit – z jednostkami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Co składa się na taką instalację?

  • jednostka zewnętrzna klimatyzacji – w tym urządzeniu znajduje się sprężarka, wentylator, zawór rozprężny i skraplacz,
  • jednostka wewnętrzna klimatyzacji – w środku pracuje parownik i wentylator,
  • rury miedziane łączące jednostki – montowane w ścianie rury łączą obie jednostki i przenoszą ciepło z jednostki wewnętrznej na zewnątrz – do agregatu montowanego na elewacji,
  • czynnik chłodniczy – to nie tyle część klimatyzacji, ile jej najważniejszy składnik – to właśnie sprężenie i rozprężenie czynnika chłodniczego sprawia, że klimatyzator pobiera ciepło z powietrza i oddaje na zewnątrz.
Klimatyzacja - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 22 241 Firm od Klimatyzacji najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak działa klimatyzacja? Zasada działania klimatyzacji

Klimatyzacja ma za zadanie zwiększyć lub zmniejszyć temperaturę w danym pomieszczeniu przy zachowaniu odpowiednich parametrów wilgotnościowych.

  1. Wentylator umieszczony na parowniku (w jednostce wewnętrznej klimatyzacji) wymusza obieg powietrza w pomieszczeniu, które ma być ochłodzone.
  2. Powietrze ochładza się na parowniku, który przekazuje ciepło czynnikowi chłodniczemu – współczesne czynniki chłodnicze to m.in. pro-ekologiczne gazy.
  3. Czynnik chłodniczy znajduje się w układzie zamkniętym, dzięki czemu przemieszcza się między zewnętrzną jednostką a wewnętrzną w miedzianych rurach; następnie zostaje sprężony i przetłoczony do skraplacza (do urządzenia zewnętrznego).
  4. W skraplaczu ciepło zostaje oddane na zewnątrz urządzenia - wcześniej gaz skrapla się i pod wpływem elementu rozprężnego klimatyzacji jest chłodzony; następnie czynnik wraca do parownika, gdzie ponownie ogrzewa się od powietrza, w którym działa klimatyzacja.

Zasadę działania klimatyzacji zobrazowaliśmy na poniższej grafice:

Infografika przedstawiająca przekrój ściany dwuwarstwowej

Od czego zależy poprawne działanie klimatyzacji?

Jeśli wydaje ci się, że klimatyzacja nie pracuje poprawnie, na przykład w pomieszczeniu panuje zaduch lub jest stanowczo zbyt ciepło, pomimo ustawienia pożądanej temperatury, zobacz, czy urządzenie nie uległo awarii. Jak sprawdzić, czy instalacja działa właściwie?

Można to łatwo zrobić na własną rękę, mierząc temperaturę powietrza wpływającego do klimatyzatora oraz schłodzonego, które wydostaje się z urządzenia. Powinna ona wynosić w granicach 8-12 stopni Celsjusza. Jeśli tak jest, świadczy to o prawidłowej pracy sprzętu. W przeciwnym wypadku możesz uznać, że coś jest nie tak.

Poprawność działania instalacji zależy przede wszystkim od tego, czy zostanie ona dobrze zamontowana. Najlepiej skorzystać z usługi fachowców od montażu klimatyzacji. Niewykluczone, że błędy wynikają z braku szczelności układu lub innego rodzaju usterek czy braku przeprowadzenia okresowego serwisu klimatyzacji domowej i jej czyszczenia. Dlatego warto skorzystać z profesjonalnych specjalistów od klimatyzacji z Warszawy, lub innego miasta i mieć poprawnie zamontowany klimatyzator.

Działanie klimatyzacji to nie tylko chłodzenie!

kobieta ustawia temperaturę klimatyzacji w domu

Klimatyzacja jednoznacznie kojarzona jest z obniżaniem temperatury w domu, mieszkaniu, biurze czy w samochodzie. Jednak jej działanie nie ogranicza się wyłącznie do chłodzenia. Nowoczesne systemy klimatyzacyjne są w stanie nie tylko chłodzić, ale i ogrzewać oraz dbać o ogólną czystość powietrza.

Oprócz chłodzenia nowoczesne klimatyzatory mają też następujące opcje:

  1. Ogrzewanie – klimatyzacja może wydatnie wspierać twój system ogrzewania centralnego dzięki rewersyjnej pompie ciepła. Umożliwia to odwrócenie procesu chłodzenia i uzyskanie funkcji ogrzewania (czytaj więcej: Klimatyzacja z funkcją grzania).
  2. Oczyszczanie powietrza – filtry w układzie klimatyzacji pozwalają na oczyszczanie powietrza z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, głównie alergenów.
  3. Wentylacja – klimatyzacja może być zintegrowana z instalacją wentylacyjną, co gwarantuje stałą wymianę powietrza zużytego na świeże.
  4. Osuszanie powietrza – w domach z wysokim poziomem wilgotności powietrza istnieje ryzyko rozwoju pleśni i grzybów. Dzięki klimatyzacji powietrze może utrzymywać odpowiednią wilgotność w granicach 40-60%.
  5. Jonizowanie – klimatyzator wyposażony w jonizator wytwarza jony ujemne korzystnie wpływające na zdrowie człowieka.

Rzeczywiście, chłodzenie jest podstawową funkcją klimatyzacji, bez względu na jej typ. Możesz jednak dzięki niej zastąpić kilka innych urządzeń. Zapytaj specjalistę od klimatyzacji z Torunia lub Twojego miasta, jaką jednostkę wybrać, i ciesz się komfortową temperaturą w swoim domu.

Dodano: 21 lipca 2021 Zaktualizowano: 24 sierpnia 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco