Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
klimatyzator przenośny stoi na drewnianej podłodze

Klimatyzator przenośny wolnostojący – jaki wybrać?

Klimatyzator przenośny wolnostojący – jaki wybrać?

Jeśli nie planujesz inwestować w system klimatyzacji, to sposobem na letnie upały może być klimatyzator przenośny. Urządzenia tego typu są mobilne, nie wymagają montażu ani dodatkowych kosztów, są proste w obsłudze i gotowe do użycia od razu po wyciągnięciu z pudełka. Jak działa klimatyzacja przenośna? Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator przenośny? Sprawdź najważniejsze informacje i ranking klimatyzatorów przenośnych 2022 r.

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 3 sierpnia 2022 03.08.2022 Czas lektury: 8min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 22241 Firm od Klimatyzacji blisko Ciebie

Jak działa klimatyzator przenośny?

Klimatyzator przenośny (inne nazwy: klimatyzator pokojowy, klimatyzator domowy, mobilny) w jednej jednostce łączy funkcje systemu klimatyzacji. Zasada działania klimatyzatora przenośnego polega na jednoczesnej pracy parownika (który jest wymiennikiem ciepła), skraplacza i zaworu rozprężnego.

Przepływ powietrza wokół wymienników ciepła dodatkowo napędza wentylator. Ciepło trafiające do parownika odbiera czynnik roboczy (czynnik chłodzący), który następnie oddaje ciepło do skraplacza.

Klimatyzator przenośny działa w układzie zamkniętym – czynnik chłodniczy paruje w parowniku (w ten sposób odbiera ciepło z otoczenia), a gazowy czynnik zasysa sprężarka (zwiększająca jego ciśnienie i temperaturę). Następnie klimatyzator pokojowy "oddaje" pobrane ciepło (służy do tego rura wyrzutowa).

W końcowym etapie czynnik zmienia swój stan na ciekły, a w takiej formie trafia na zawór rozprężny (następuje tu spadek ciśnienia i temperatury). System rurek w klimatyzatorze w końcowym etapie przenosi czynnik do parownika, a cały cykl chłodzenia pomieszczenia zaczyna się od nowa.

Klimatyzacja - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 22 241 Firm od Klimatyzacji najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Klimatyzator przenośny – wady i zalety

Opinie o klimatyzatorach przenośnych są zazwyczaj bardzo pozytywne. Sprawdziliśmy, jakie są wady i zalety klimatyzatorów wolnostojących. Niewątpliwie do największych zalet można zaliczyć mobilność tego typu urządzeń, ale klimatyzatory przenośne mają też kilka wad (w porównaniu do systemów centralnej klimatyzacji domowej).

Klimatyzator przenośny
Zalety Wady
  • Mobilność – bez konieczności montażu, korzystanie w pomieszczeniu, które wymaga chłodzenia, łatwe przemieszczenie między pomieszczeniami.
  • Brak dodatkowych kosztów – nie płacisz dużo za robociznę (montaż z rurą wyrzutową lub wyprowadzeniem przewodu przez okno), znacznie ograniczasz koszt inwestycji (dzięki temu jest też opcja zastosowania takiej klimatyzacji nawet w wynajmowanym mieszkaniu).
  • Niższa cena samych urządzeń (klimatyzator przenośny vs klimatyzator ścienny / klimatyzacja centralna).
  • Prosta obsługa – działa po wyciągnięciu z pudełka, wystarczy zdecydować się na jedną z opcji szybkiego montażu.
  • Mnogość rozwiązań i funkcjonalność – dodatkowe funkcje klimatyzatorów wolnostojących to m.in. jonizacja powietrza, ogrzewanie, usuwanie bakterii, sterowanie w aplikacji, możliwość łączenia przez sieć WiFi.
Wady
  • Głośność – ta wada dotyczy szczególnie najtańszych modeli.
  • Niższa efektywność chłodzenia (vs klimatyzator ścienny).
  • Tura wyrzutowa – co prawda zapewnia bardzo szybki montaż, ale nie jest to najbardziej estetyczne rozwiązanie.

Klimatyzator przenośny – najważniejsze parametry urządzenia

Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator przenośny? 6 najważniejszych parametrów:

  1. Moc chłodnicza urządzeń – klimatyzatory przenośne działają z mocą chłodniczą mieszczącą się w granicach 2-4 kW; nie stosuj zasady "im więcej, tym lepiej" – dobierz klimatyzator do rozmiaru pomieszczenia (zgodnie z zaleceniami producenta).
  2. Zakres temperatur w klimatyzatorze przenośnym – im szerszy zakres, tym łatwiej będzie dostosować temperaturę do potrzeb.
  3. Głośność klimatyzatora przenośnego – wyrażana w dB; górna granica to zazwyczaj 65 dB (im mniej, tym lepiej) – jeśli klimatyzator ma pracować w nocy, to wybierz model z cichym trybem nocnym.
  4. Dodatkowe funkcje – poza chłodzeniem, to m.in. dogrzewanie pomieszczeń i oczyszczanie powietrza.
  5. Pobór mocy – ważnym czynnikiem jest klasa energetyczna klimatyzatora przenośnego; im wyższa klasa, tym lepsza efektywność pracy urządzenia i mniejszy pobór prądu.
  6. Czynnik chłodniczy w klimatyzatorze przenośnym – czynnik chłodniczy R22 został zakazany na terenie UE, dziś stosowane są przede wszystkim R410 i R407C, ale za najbardziej ekologiczny i bezpieczny dla środowiska uchodzi czynnik chłodniczy R290 (czysty propan).
  7. Uwaga!
    Pamiętaj, że klimatyzator z lekkim zapasem mocy w stosunku do metrażu urządzenia schłodzi pomieszczenie szybciej – i będzie można je na jakiś czas wyłączyć. To szczególnie ważne dla osób ceniących ciszę – klima pokojowa może pracować głośno (szczególnie w trybach na wysokich obrotach pracy wentylatorów).

    Jakie funkcje dodatkowe mają klimatyzatory przenośne?

    Nowoczesne klimatyzatory przenośne często wyposażone są w dodatkowe funkcje, takie jak:

    • osuszanie powietrza,
    • oczyszczanie powietrza,
    • jonizacja,
    • ogrzewanie pomieszczeń,
    • dodatkowy filtr HEPA,
    • usuwanie alergenów oraz substancji smogowych.

    Funkcje klimatyzatora pokojowego poprawiające wygodę użytkowania to m.in.

    • łączność WiFi (możliwość zdalnego sterowania),
    • timer (planowanie czasu pracy klimatyzatora),
    • swing (zmiana kątów nachylenia nadmuchu chłodnego lub ciepłego powietrza),
    • autodiagnoza (testowanie wszystkich funkcji i raport zdarzeń),
    • tryb nocny (cicha praca w nocy),
    • autoczyszczenie i odprowadzenie skroplin z klimatyzacji (automatyczne tryby pozwalające na łatwe czyszczenie i osuszanie urządzeń).
    Uwaga!
    Poza funkcjami zwróć też uwagę na zawartość opakowania z klimatyzatorem. Przykładowo; jedną z przydatnych opcji przy zakupie klimatyzatora jest dołączona przez producenta uszczelka na okno – zazwyczaj nie ma jej w zestawie i trzeba ją dokupić oddzielnie.

    Klimatyzator przenośny dla alergików

    Czy klimatyzator przenośny może być korzystny dla alergików? Jeśli wybierzesz odpowiedni model, to jak najbardziej tak! Zwykłe klimatyzatory przenośne zazwyczaj wykorzystują proste filtry siateczkowe. Klimatyzator przenośny dla alergików powinien być wyposażony w specjalny filtr HEPA. Zastosowanie takiego filtra sprawia, że wydmuchiwane powietrze automatycznie oczyszczane jest z pyłów, kurzu, alergenów, a nawet bakterii czy wirusów.

    Zastosowanie odpowiednich filtrów, nowoczesnych technologii oczyszczania i jonizacji sprawia, że możliwe jest też wyeliminowanie pyłów PM1, PM2,5 i PM10, roztoczy i zarodników grzybów.

    Pamiętaj!
    Niezależnie, czy posiadasz klimatyzator dla alergików czy zwykły model, należy regularnie czyścić filtry (myć je lub odkurzać - zgodnie z zaleceniami producenta), a dodatkowo cyklicznie je wymieniać (jeśli tak rekomenduje producent danego modelu), aby zachowały swoje właściwości.

    Klimatyzator przenośny bez rury

    Często pojawia się pytanie, jaki klimatyzator przenośny bez rury wybrać do domu. Na początek sprostowanie: nie istnieją na rynku klimatyzatory przenośne bez rury – to chwyt marketingowy, którym posługują się sprzedawcy. Urządzenia, które nie wymagają zastosowania rury wylotowej, to tzw. klimatory (inaczej: klimatyzery).

    Zasada działania klimatyzerów polega na zastosowaniu specjalnej maty ewaporacyjnej. Urządzenia najpierw zasysają powietrze, a następnie wydmuchują je przez matę nasączoną wodą. W ten sposób tworzy się lekko schłodzony nawiew powietrza.

    Czy klimatory są w czymś lepsze od klimatyzatorów przenośnych? Co prawda nie wymagają wyprowadzenia powietrza na zewnątrz, ale są znacznie mniej wydajne i nie zapewnią niskiej temperatury w czasie największych upałów. Zazwyczaj klimatyzer nie posiada też regulacji temperatury – nie można ustawić docelowej temperatury, którą klimatyzer automatycznie będzie kontrolował.

    Klimatyzator przenośny z funkcją grzania

    Czy przenośny klimatyzator z funkcją grzania to dobra inwestycja? Przede wszystkim należy wiedzieć, że klimatyzator z funkcją grzania nie zastąpi systemu ogrzewania – urządzenia tego typu przeznaczone są do docieplania pomieszczeń. Co prawda funkcja grzania w klimatyzatorze może przydać się jesienią lub wczesną wiosną, ale w zimowe wieczory konieczne będzie zastosowanie głównego systemu grzewczego w domu.

    Wybierając klimatyzator przenośny warto rozważyć, czy funkcja grzania będzie rzeczywiście potrzebna – wszelkie dodatkowe funkcje zazwyczaj podnoszą koszt urządzenia.

    Ważne:
    W przypadku funkcji grzania warto szukać modeli wyposażonych w dodatkowe filtry, które powstrzymają rozprzestrzenianie się bakterii w sezonie jesienno-zimowym.

    Jaki klimatyzator przenośny wybrać? Ranking 2022

    klimatyzator przenośny stoi w salonie na dywanie

    Jakie klimatyzatory przenośne są polecane w 2022 roku? Stworzyliśmy ranking TOP5 klimatyzatorów przenośnych do domu i mieszkania:

    1. Klimatyzator przenośny Fersk Vind 2 WiFi HEPA – cena ok. 2500 zł; moc chłodnicza: 3,52 kW, do 43 m² (uniwersalny, z funkcjami 5w1 i pilotem; posiada ekologiczny czynnik chłodniczy R290).
    2. Klimatyzator przenośny Blaupunkt Moby Blue S 1111E’ 21 UV-C – cena ok. 2300 zł; moc chłodnicza: 3,2 kW; do 30 m².
    3. Klimatyzator przenośny Fral SuperCool FSC14.2 – cena ok. 3000 zł; moc chłodnicza: 4 Kw, do 49 m² (to mocny klimatyzator przenośny).
    4. Klimatyzator przenośny Welltec ACH1212 – cena ok. 4000 zł; moc chłodnicza: 3,5 kW; do 43 m²; 3 tryby pracy: chłodzenia, ogrzewania i osuszania, możliwość zastosowania na zewnątrz budynku.
    5. Klimatyzator przenośny Electrolux EXP34U338CW – cena ok. 2400 zł; moc chłodnicza: 3,4 kW; do 42 m².

    Tworząc ranking uwzględniliśmy najważniejsze parametry urządzeń, stosunek ceny do posiadanych funkcji oraz wszelkie dodatkowe udogodnienia (takie jak pilot zdalnego sterowania). Jeśli potrzebujesz fachowej pomocy w wyborze sprzętu, specjaliści od klimatyzacji z Warszawy i innych regionów są do Twojej dyspozycji.

    Jak podłączyć klimatyzator przenośny? Sposób montażu

    W jaki sposób zamontować i podłączyć klimatyzator przenośny po zakupie urządzenia? Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta; dodatkowo pamiętaj, że istnieją trzy opcje montażowe rury klimatyzatora: otwór w ścianie, rama okienna lub uszczelka okienna (warto zapoznać się z poradnikiem: Montaż klimatyzacji – jak zamontować klimatyzator i rury klimatyzacyjne?).

    Uwaga!
    Pamiętaj, aby wąż, w którym znajduje się powietrze nie był poskręcany.

    Klimatyzator przenośny – podłączenie krok po kroku:

    1. Rozpakuj urządzenie, przeczytaj instrukcję obsługi i zdejmij wszelkie elementy zabezpieczające klimatyzator i jego elementy.
    2. Znajdź miejsce na klimatyzator - urządzenie powinno stać stabilnie, najlepiej niedaleko okna, na równej powierzchni.
    3. Zamontuj uszczelkę na rurę na oknie (za jej pomocą klimatyzator będzie odprowadzać powietrze na zewnątrz).
    4. Podłącz końcówkę węża do klimatyzatora przenośnego, drugą końcówkę podłącz z adapterem.
    5. Następnie rurę wsuń przez uszczelkę, podłącz klimatyzator przenośny do zasilania i uruchom urządzenie.

    W przypadku montażu montażu klimatyzatora stacjonarnego, warto skorzystać z pomocy specjalistów od klimatyzacji z Wrocławia lub innego miasta.

    Jak oceniasz ten poradnik?

    Dziękujemy za Twoją opinię!

    Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

    Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco