Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
mężczyzna trzyma węgiel w dłoniach

Kaloryczność węgla – jaka jest najlepsza? Jaki węgiel wybrać?

Kaloryczność węgla – jaka jest najlepsza? Jaki węgiel wybrać?

Czy wiesz, że dostępnych jest wiele rodzajów węgla? Różnią się parametrami. Jeśli wybierasz taki produkt, to zwróć uwagę na kaloryczność węgla. To od niej zależy, jaką ilość energii uzyskasz z danego opału. Co dokładnie oznacza kaloryczność węgla? Dlaczego jest tak istotna?

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 2 grudnia 2022 02.12.2022 Czas lektury: 8min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 4005 Dostawców Ekogroszku blisko Ciebie

Pomimo odchodzenia Unii Europejskiej od paliw kopalnych, nadal to właśnie węgiel i różne jego odmiany pozostają bardzo popularnym materiałem opałowym w Polsce. Stosowany jest węgiel kamienny i brunatny, choć niektórzy mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że ekogroszek to także węgiel, choć o nieco innych parametrach niż węgiel typu orzech czy kostka. Poszczególne jego rodzaje różnią się nie tylko nazwami, ale również granulacją czy zawartością popiołu. Przede wszystkim różnicuje je jednak poziom kaloryczności. Jak go rozumieć? Na jaki węgiel się zdecydować?

Kaloryczność węgla – co to jest?

Kiedy mówimy o kaloryczności węgla, to chodzi o jego wartość opałową. Definiuje się ją jako określoną ilość energii, którą możesz uzyskać z danej jednostki masy paliwa. Najczęściej przy obliczaniu kaloryczności stosowany jest przelicznik na kilogram masy opału, a podaje się ją w milidżulach na kilogram.

Im większa wartość opałowa, tj. kaloryczność wybranego rodzaju węgla, tym lepiej dla ciebie, bo uzyskasz mniejsze zużycie paliwa przy ogrzewaniu budynku do odpowiedniej temperatury. Dzięki dużej kaloryczności opału można bowiem otrzymać więcej energii cieplnej.

Wartość opałowa – czy wartość opałowa równa się kaloryczności węgla?

W istocie pojęcia wartości opałowej i kaloryczności węgla są sobie tożsame i to najważniejszy parametr, jaki bierze się pod uwagę przy zakupie opału określonego rodzaju zanim jeszcze udasz się do składu opału. Producenci powinni na swoim produkcie umieszczać informację o wartości opałowej.

Chcesz porównać oferty i kupić ekogroszek dobrej jakości? Sprawdź propozycje sprzedawców ekogroszku z Warszawy lub innych miast.

Ekogroszek - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 4 005 Dostawców Ekogroszku najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Gdzie można sprawdzić kaloryczność węgla?

Niestety, ale na rynku opałowym działają m.in. nieuczciwi sprzedający, którzy chcą sprzedać węgiel o niższej wartości opałowej niż realna kaloryczność, ale po wyższej cenie. Mogą podawać oni na opakowaniu nie kaloryczność, ale ciepło spalania, które jest wartością wyższą, dlatego w materiałach reklamowych prezentuje się korzystniej.

Uwaga!
Jeśli nie masz pewności co do wartości opałowej węgla, który chcesz kupić, możesz to sprawdzić w ramach badania kaloryczności paliw stałych. Fachowcy od ekogroszku z Krakowa a także innych miast dysponują odpowiednim miernikiem i na podstawie próbki opału – 6 kg – mogą ocenić parametry węgla poddawanego badaniu.

Ciepło spalania a wartość opałowa – czy są jakieś różnice?

widok spalającego się węgla w kotle

W kontekście parametrów materiałów opałowych często mówi się o cieple spalania. Czy jest ono tożsame z wartością opałową węgla? Są to dwa różne pojęcia. Czym różni się ciepło spalania i wartość opałowa? Jeśli mówimy o tym, ile energii cieplnej można uzyskać z danego rodzaju węgla, to jest to wartość opałowa, a ciepło spalania dotyczy całego procesu produkcji energii. To ilość ciepła generowanego podczas spalania opału, łącznie z ciepłem uzyskiwanym ze spalin oraz z kondensacji pary wodnej. Wartość opałowa nie uwzględnia dwóch ostatnich współczynników, czyli dotyczy jedynie wartości uzyskiwanej w komorze spalania pieca na węgiel. Im większa występuje różnica pomiędzy ciepłem spalania a kalorycznością, tym większe powstają możliwości odzyskania energii grzewczej.

Ciepło spalania jest wartością, jaka będzie cię interesowała przy wyborze węgla, jeśli korzystasz w swoim domu z kotła z odzyskiem ciepła.

Jakie parametry wziąć pod uwagę przy wyborze węgla?

Kaloryczność to bardzo ważny parametr przy wyborze określonego rodzaju węgla i z pewnością trzeba go brać pod uwagę przy jego zakupie. Jednak oprócz tego ważne są i inne cechy nabywanego opału węglowego. Wśród nich wymienić należy:

  • Gramaturę węgla – inaczej sortyment. Wielkość ziarna wynosić może od 0 mm w przypadku miału do nawet 20 cm w przypadku kostki.
  • Spiekanie – trzeba wziąć pod uwagę, czy podczas spalania węgiel skleja się w większe bryły.
  • Zawartość popiołu – im mniejsza, tym lepiej, na przykład ekogroszek potrafi generować mniej niż 4% popiołu, przez co jest go zdecydowanie niewiele w popielniku.
  • Zawartość siarki – im mniejsza, tym lepiej, bo emitowane do atmosfery spaliny są mniej szkodliwe.
  • Wilgotność – im mniejsza, tym lepiej, bo wysoka wilgotność opału wywołuje problemy przy jego spalaniu i prowadzi do korodowania pieca.

Przegląd kaloryczności węgla

Określona wartość kaloryczna poszczególnych rodzajów węgla jest kluczowa przy zakupie. Szukaj najwyższej jakości produktu, który będzie cechował się wysoką wartością opałową. Czy ma ją ekogroszek, a może węgiel kamienny o innej granulacji?

Kaloryczność ekogroszku

Wysoką kalorycznością wśród różnych rodzajów węgla charakteryzuje się ekogroszek. To paliwo często wykorzystywane przez gospodarstwa domowe w Polsce, z uwagi czystość, skład chemiczny czy fakt, że spala się, pozostawiając po sobie niewielką ilość popiołu w popielniku. Piece na ekogroszek to kotły retortowe z podajnikiem, które nie wymagają codziennego dokładania paliwa. Im wyższej kaloryczności opał wybierzesz, tym mniej będziesz musiał interesować się działaniem swojego pieca.

Statystyczna wartość kaloryczności ekogroszku zaliczanego do średniej półki cenowej wynosi w granicach od 24 do 26 MJ/kg. Jednak możesz kupić zarówno niższej jakości produkt o wartości opałowej od 21 do 23 MJ/kg, jak i wyższej – wówczas jego kaloryczność może osiągać nawet 29 MJ/kg. Z tego względu ekogroszek, na tle innych rodzajów węgla, obecnie jest jednym z najwydajniejszych materiałów opałowych.

Zobacz też: Do kiedy piece na ekogroszek będą legalne i czy ekogroszek będzie zakazany?

Kaloryczność węgla kamiennego

Co prawda ekogroszek produkowany jest z węgla kamiennego, ale może mieć inny sortyment. Kaloryczność węgla kamiennego, o ile mamy do czynienia z dobrej jakości materiałem, może wynosić od 22 do nawet 30 MJ/kg. Przekłada się to na bardzo dobrą energetyczność paliwa, zbliżoną do ekogroszku.

Istnieją cztery podstawowe typy tego surowca, różniące się między sobą trybem spalania i kalorycznością:

  • Węgiel płomienny – typ 31 o kaloryczności od 20 do 26 MJ/kg, spala się łatwo i czysto, jasnożółtym płomieniem.
  • Węgiel gazowo-płomienny – typ 32 o kaloryczności od 26 do 29 MJ/kg, spala się pomarańczowym płomieniem, z czarnymi końcówkami, dobrze koksuje, ale i spieka.
  • Węgiel gazowy – mocarny, typ 33 o kaloryczności od 29 do 31 MJ/kg. Jest twardy, trudny w spalaniu, a podczas palenia wydziela wiele smolistych, trudnopalnych gazów, pozostawia długo spalający się koks, ale i mocno się spieka.
  • Węgiel koksujący – typ 34 i 35, wykorzystywany do produkcji koksu w przemyśle, a w gospodarstwach domowych w ogóle nie powinien on być używany.

Kaloryczność miału

Miał węglowy ma granulację od 0 do 5 mm ziaren, dlatego często jest po prostu zmielonym, sproszkowanym węglem. To jedno z najtańszych paliw pochodzących z węgla, dlatego też wybierane jest bardzo często. Musisz mieć świadomość, że za niższą ceną opału idzie również niższa kaloryczność, która w przypadku miału mieści się na ogół w przedziale od 20 do 21 MJ/kg.

Kaloryczność węgla brunatnego

Prócz węgla kamiennego, w piecach na paliwa stałe może być spalany węgiel brunatny – tańszy, ale niska cena bierze się z jego wartości opałowej. Kaloryczność węgla kamiennego średnio wynosi 10 MJ/kg, ale są i takie rodzaje tego węgla, że kaloryczność osiąga poziom 6 MJ/kg, co wymusza niestety częste dokładanie do pieca. Można go zużyć nawet kilkakrotnie więcej niż kamiennego, by osiągnąć pożądaną temperaturę we wnętrzu.

Czy wiesz, że…?
W wielu miastach w Polsce, na czele z Krakowem, obowiązuje zakaz palenia węglem brunatnym w gospodarstwach domowych, z uwagi na tzw. uchwały antysmogowe. Jego spalanie w dużej mierze odpowiada za powstawanie bardzo szkodliwego dla ludzi i zwierząt smogu.

Przegląd kaloryczności innych źródeł energii

Czy węgiel kamienny, zwłaszcza ekogroszek, to najlepsze pod względem kaloryczności źródło energii cieplnej? Jak wygląda to w przypadku innych materiałów opałowych, które możesz wykorzystywać do opalania swojego domu?

Kaloryczność drewna a węgla

Z pewnością kaloryczność węgla kamiennego jest wyższa niż w przypadku pelletu bądź drewna o wilgotności w granicach 15%. Kaloryczność drewna w takim przypadku wynosi zaledwie 12–15 MJ/kg.

Potrzebujesz pelletu? Sprawdź: Producenci pelletu blisko Ciebie

Kaloryczność paliw płynnych

Jednak najwyższą wartością, jeśli chodzi o kaloryczność, osiągają paliwa płynne, np. gaz – 40 MJ/l. Trzeba jednak wiedzieć, że jeden litr gazu płynnego, stanowiącego mieszaninę propanu i butanu, odpowiada wartości 0,85 kg węgla kamiennego.

Jaka kaloryczność węgla jest najlepsza?

Przyjmuje się, według oznaczeń kaloryczności węgla w tabeli, że wspominany typ 32 najlepiej sprawdzi się przy spalaniu w kotłach w gospodarstwach domowych. Taki materiał ma doskonałą kaloryczność, w granicach 26–28 MJ/kg. Im jest ona wyższa, tym lepiej, ponieważ mniej opału trzeba zużyć do ogrzania domu.

W zimowe dni, podczas mrozu, najlepiej stosować do opalania domu węgiel wysokokaloryczny. W cieplejsze dni jego wartość opałowa nie zostanie jednak całkowicie wykorzystana, dlatego rozsądniej jest wtedy palić węglem o niższej wartości kalorycznej.

Zerknij na tabelę kaloryczności poszczególnych rodzajów węgla i innych paliw:

Rodzaj opału Wartość opałowa
Drewno świeże 6-7 MJ/kg
Drewno suche 14-16 MJ/kg
Pellet drzewny 16-18 MJ/kg
Węgiel brunatny 19-20 MJ/kg
Węgiel kamienny 20-30 MJ/kg
Miał węglowy 20-21 MJ/kg
Ekogroszek 24-29 MJ/kg
Olej opałowy 42 MJ/kg
Gaz ziemny 37-38 MJ/m³
LPG mieszanka 43-44 MJ/kg
Zajrzyj do opracowanego porównania: Pellet czy ekogroszek – co lepsze do ogrzewania domu?

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco