Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
zbliżenie na ekogroszek luzem

Ekogroszek – co to jest? Jaki wybrać? Kaloryczność i prawidłowe spalanie ekogroszku

Ekogroszek – co to jest? Jaki wybrać? Kaloryczność i prawidłowe spalanie ekogroszku

Ekogroszek jest w Polsce popularnym materiałem opałowym. To właściwie węgiel, który jednak musi cechować się odpowiednią specyfikacją, by móc być określany jako ekogroszek. Spalany jest w kotłach na paliwa stałe. Zobacz, czy ekogroszek jest eko i czy warto ogrzewać nim dom?

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 8 grudnia 2022 08.12.2022 Czas lektury: 9min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 4005 Dostawców Ekogroszku blisko Ciebie

System ogrzewania w twoim domu może opierać się o spalanie paliw stałych, takich jak węgiel. Szczególnym jego rodzajem jest ekogroszek. Czy przedrostek „eko” rzeczywiście oznacza, że masz do czynienia z ekologicznym, tj. przyjaznym dla środowiska naturalnego opałem? Jak jest on pozyskiwany i co jeszcze powinieneś o nim wiedzieć?

Ekogroszek – co to jest?

Wśród różnych rodzajów materiałów służących do opalania domów i innych budynków wymienić można m.in. ekogroszek. Co to jest? Czy można powiedzieć, że węgiel i ekogroszek to dokładnie to samo? Nie do końca, choć prawdą jest, że ekogroszek jest rodzajem węgla. Powstaje na bazie węgla, ale nie każdy węgiel będzie mógł być z powodzeniem zgodnie z prawdą określany jako ekogroszek. Musi mieć odpowiednią granulację i właściwości.

Z czego powstaje ekogroszek?

Bazą do produkcji ekogroszku jest węgiel kamienny, najlepiej ten, który pochodzi z kopalń, które dają certyfikat na swój produkt. Oznacza to, że będzie cechował się właściwą granulacją i właściwościami. Przy wytwarzaniu ekogroszku ważne jest, by węgiel kamienny miał niższy stopień spiekalności, czyli nie zbrylał się, a przy tym nie zawierał drobnej frakcji, tj. miału, albo wręcz przeciwnie – dużych części. Dlatego producenci ekogroszku wysokiej jakości dbają o to, by do produkcji stosować wyselekcjonowane złoża węgla kamiennego.

Parametry ekogroszku

Ekogroszek jest paliwem nowoczesnym, wydajnym i łatwym w spalaniu. Parametry, które są istotne przy jego wyborze, to:

  • wartość opałowa – wynosząca więcej niż 24 000 kJ/kg,
  • granulacja – w granicach od 5 do 25 mm,
  • zdolność spiekania – jak najniższa,
  • zawartość popiołu – mniejsza niż 10%,
  • zawartość siarki – poniżej 1%,
  • wilgotność – poniżej 10%.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekogroszku?

By węgiel mógł być uznany za ekogroszek, musi spełniać szereg restrykcyjnych kryteriów i cechować się odpowiednimi parametrami, do których zalicza się:

  • wysoką kaloryczność materiału opałowego,
  • niską spiekalność, zapobiegającą tworzeniu się spieków, tj. zbrylaniu się węgla,
  • niewielką zawartość siarki.

Wszystko to powoduje, że produkt ten rzeczywiście jest znacznie bardziej ekologicznym paliwem niż węgiel jako taki. Spala się bezdymnie w nowoczesnych kotłach z podajnikiem dzięki zastosowaniu przy tym odpowiedniej techniki spalania. To kotły na ekogroszek retortowe, które są zautomatyzowane i ułatwiają kontrolowanie pieca.

Ekogroszek ma ziarna frakcji w granicach od 5 do 25 mm. Dla porównania:

  • miał ma ziarna od 0 do 10 mm,
  • groszek – od 25 do 40 mm,
  • orzech – od 40 do 80 mm,
  • kostka od 63 do 200 mm.

Niewielkie ziarna ekogroszku sprawiają, że jest materiałem opałowym bardzo wygodnym w obsłudze, zwłaszcza w porównaniu z niesortowanym węglem kamiennym. Umożliwia automatyczną, bezobsługową pracę pieca.

Ważne!
Wyłącznie sprawdzony, certyfikowany i przy tym wysokiej jakości ekogroszek zapewni wydajne, efektywne ogrzewanie budynków i przygotowywanie ciepłej wody użytkowej przy minimalnej emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Kaloryczność ekogroszku

Kaloryczność ekogroszku jest wyższa niż w przypadku zwykłego węgla. Wartość ta określa, ile energii da się pozyskać z jednostki masy paliwa. Mierzy się ją na kilogram masy opału, zaś kaloryczność określa się w kilo- lub megadżulach.

Ważne!
Im większa wartość kaloryczna ekogroszku, tym automatycznie mniejsze będzie zużycie paliwa, które jest niezbędne do ogrzania np. domu.

Ile wynosi kaloryczność ekogroszku? Na rynku dostępny jest zarówno ekogroszek o niskiej, jak i wysokiej kaloryczności. Jaki będzie lepszy? Prezentuje to tabela kaloryczności ekogroszku:

Niska kaloryczność
Średnia kaloryczność
Wysoka kaloryczność
21-23 MJ/kg
24-26 MJ/kg
Do 29 MJ/kg
Uwaga!
Wielu producentów przy podawaniu kaloryczności ekogroszku posługuje się nie kalorycznością w stanie roboczym (Q ir) lub kalorycznością ciepła spalania (Q), ale podaje kaloryczność w stanie analitycznym (Q ai). Nie może być ona jednak interpretowana jako rzeczywista wartość opałowa.

Im wyższą kaloryczność ekogroszku wybierzesz, tym mniej będziesz musiał spalić opału w swoim piecu na ekogroszek, by uzyskać komfort termiczny we wnętrzach swojego domu. Niskokaloryczny ekogroszek pali się mniej efektywnie, przez co trzeba spalić więcej materiału opałowego dla uzyskania tego samego efektu.

Wilgotność ekogroszku

Wilgotność opału ma bardzo duże znaczenie dla oceny jakości paliwa. Wilgotny węgiel doprowadza do rdzewienia pieca. W wyniku spalania opału o wysokim poziomie wilgotności do atmosfery przedostaje się więcej groźnych związków siarki. Natomiast ekogroszek jest opałem o niskiej zawartości wody. Jego wilgotność nie powinna przekraczać 12%. Zbyt wysoka wilgotność ekogroszku powoduje, że nie pali się on dobrze.

Spiekalność ekogroszku

Istotną cechą ekogroszku jest jego spiekalność, która jest niska. Oznacza ona zdolność do zbrylania się opału. Ta w przypadku paliwa, jakim jest ekogroszek, powinna wynosić możliwie jak najmniej, w granicach od 0 do 50. Spieki z pieca należy systematycznie usuwać, by nie zmienił on wydajności spalania opału.

Zawartość popiołu

W swoim składzie ekogroszek zawiera znacznie mniejszą ilość popiołu, dlatego w procesie spalania zmniejsza to emisję dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji do atmosfery. Zawartość popiołu z ekogroszku nie powinna przekraczać 10%.

Jak powinien wyglądać popiół z ekogroszku?

Najlepiej, by popiół był pyłem, bez dużych ilości spieków (fragmentów ekogroszku) czy koksu, czyli czarnego proszku. Jeśli popiół z ekogroszku jest całkiem czarny, to możesz przypuszczać, że jest to sadza sypka. Gorszej jakości ekogroszki po spaleniu generują powstanie dużej ilości popiołu, często w formie spieków. Natomiast jeśli palisz w piecu dobrej jakości ekogroszkiem, jego popiół będzie szary i delikatny.

Zawartość siarki

W odróżnieniu od innych rodzajów węgla ekogroszek cechuje się minimalną zawartością siarki – do 1%.

Granulacja ekogroszku

Węgiel kamienny może być uznany za ekogroszek, jeśli ma odpowiednie właściwości, ale i pożądaną granulację ziaren. Powinny one mieć średnicę od 5 do 25 mm. Taka granulacja ekogroszku powoduje, że jest opałem przeznaczonym do wykorzystywania w piecach z podajnikiem.

Pojemność opakowania ekogroszku

Najczęściej ekogroszek pakowany jest przez producentów w worki o pojemności 10, 20 lub 25 kg, choć są i większe. Producenci zamieszczają na opakowaniu informacje o pochodzeniu opału i jego gramaturze czy cechach.

Ekogroszek - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 4 005 Dostawców Ekogroszku najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Prawidłowe spalanie ekogroszku

kocioł na ekogroszek z podajnikiem

Dla sprawności systemu ogrzewania domowego ważne jest prawidłowe spalanie ekogroszku. Jeśli opał nie pali się w całości, mamy do czynienia z nieefektywnym spalaniem, co może być spowodowane złą jakością paliwa. Jeśli masz pewność, że dysponujesz ekogroszkiem dobrej jakości, o niskiej wilgotności, zawartości siarki czy popiołu, musisz wiedzieć, jak spalać taki opał najbardziej efektywnie, aby przyniósł on pożądaną wartość energetyczną.

Dla uzyskania maksymalnej efektywności spalania należy dobrać odpowiedni kocioł na ekogroszek i prawidłowe ustawienia. Najlepiej spala się on w automatycznym kotle retortowym z obrotowym palnikiem. Możliwe jest jednak wydajne ogrzewanie ekogroszkiem za pomocą urządzenia wyposażonego w zwykły, nieobrotowy palnik retortowy lub rynnowy.

Parametry spalania należy dobierać indywidualnie pod kątem:

  • wielkości – kubatury budynku,
  • pożądanej temperatury we wnętrzach,
  • właściwości ekogroszku, jakim dysponujesz.

Jeśli więc na palniku jest mało opału albo nadmiar spada wprost do popielnika, trzeba odpowiednio skrócić lub wydłużyć przerwy podawania opału. Natomiast gdy po rozpaleniu pieca opał stopniowo wygasa, możliwe, że trzeba zwiększyć moc wentylatora. Jeśli natomiast ekogroszek nie spala się niemal całkowicie, w popielniku są jego niedopalone fragmenty, a na ścianach kotła widoczne są krople wody, musisz zwiększyć zadaną temperaturę tak, by wynosiła ona co najmniej 65 stopni Celsjusza.

Kompendium informacji: Jak ustawić piec na ekogroszek?

Średnie spalanie ekogroszku na dobę

Zużycie ekogroszku na dobę wskazuje, czy piec działa efektywnie i czy trzeba zmienić jego parametry. Spalanie ekogroszku na dobę zależy od wielu czynników, od jego kaloryczności czy zawartości wilgoci, ale i od sprawności działania pieca czy izolacji termicznej budynku.

Ile ekogroszku na dobę powinien spalać piec? Szacuje się, że prawidłowo spalany w nowoczesnym piecu ekogroszek, który charakteryzuje się kalorycznością rzędu 28 MJ/kg, w domu o słabej izolacji termicznej o powierzchni ogrzewanej 140 m2, zużywany jest w ilości około 20 kg na dobę. W przypadku gdy ten sam produkt będzie wykorzystywany do ogrzewania domu o solidnej izolacji termicznej, zużycie ekogroszku powinno wynieść 12 kg na dobę. Ile ekogroszku na miesiąc potrzebne jest w takiej sytuacji? 12 kg x 30 dni to 360 kg opału. Na rok w domach energooszczędnych, kiedy sezon grzewczy trwa od listopada do końca kwietnia, liczy się, że spali się 1 440-1 800 kg opału przy dobowym spalaniu rzędu 8-10 kg.

Jak zmniejszyć spalanie ekogroszku?

Jeśli uważasz, że twój piec na ekogroszek spala zbyt dużo paliwa i chcesz to zmienić, a tym samym zmniejszyć koszty ponoszone z tego tytułu, powinieneś najpierw przyjrzeć się opałowi, który kupujesz. Zobacz, jaką ma kaloryczność – jeśli jest ona niewielka, postaraj się kupić ekogroszek lepszej jakości, a będziesz go spalał mniej. Warto przejrzeć oferty dostawców ekogroszku ze Śląska, sprzedawców ekogroszku z Pomorza lub innych regionów kraju.

Drugim krokiem może być odpowiednie skalibrowanie pieca, w tym zwrócenie uwagi na moc wentylatora, ilość paliwa i powietrza przy spalaniu. Dobrym, choć kosztownym pomysłem będzie wyposażenie swojego domu w kocioł o lepszej mocy, z palnikiem obrotowym i automatyką pogodową. Temperatura pracy kotła powinna być utrzymywana na poziomie około 70 stopni Celsjusza.

Ekogroszek – zalety i wady

W poniższej tabeli zgromadziliśmy najważniejsze zalety i wady ekogroszku:

Ekogroszek
Zalety
Wady
  • Wydajność
  • Kaloryczność
  • Wyższa ekologiczność (w porównaniu z tradycyjnym węglem)
  • Niski poziom siarki i popiołu
  • Niski poziom zanieczyszczeń
  • Długi czas palenia
  • Łatwość obsługi pieca z podajnikiem
Wady
  • Konieczność dokonania inwestycji w piec retortowy z podajnikiem
  • Inwestycje w regularne przeglądy pieca
  • Konieczność kupowania dobrej jakości opału, co wiąże się z jego wyższą ceną

Ekogroszek – cena

Na koniec zwróć uwagę na to, ile kosztuje ekogroszek. Cena uzależniona jest od jakości opału, a zwłaszcza jego kaloryczności. Najlepiej realizować zakup ekogroszku wyłącznie od sprawdzonych sprzedawców, aby zadbać o jego jakość i niską zawartość siarki, wilgoci czy popiołu.

Najtańszy ekogroszek będzie niestety najmniej kaloryczny, czyli będzie trzeba spalić go w piecu więcej. Tona produktu w sklepie PGG w listopadzie 2022 roku kosztowała 1770 zł w przypadku ekogroszku workowanego i 1520 zł w przypadku ekogroszku luz. W Tauronie natomiast za ekogroszek luz płacono 1799 zł za tonę, a za BIG BAG 1000 kg – 1949 zł. W marketach cena wynosi 3600-4000 zł.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco