Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
elektryk rozprowadza instalację elektryczną w garażu

Instalacja elektryczna w garażu – jak podłączyć prąd i światło w garażu?

Instalacja elektryczna w garażu – jak podłączyć prąd i światło w garażu?

Przygotowując instalację elektryczną w garażu, trzeba posiłkować się opracowanym wcześniej schematem. Najlepiej taki projekt skonsultować z wykwalifikowanym elektrykiem, który zadba o to, by instalacja w garażu spełniała wszystkie normy bezpieczeństwa. Jak zaplanować rozmieszczenie gniazdek elektrycznych czy punktów oświetlenia w garażu?

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 12 lipca 2022 12.07.2022 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 56721 Specjalistów od Instalacji Elektrycznych blisko Ciebie

Instalacja elektryczna w garażu często nie realizuje podstawowych potrzeb domowników lub opiera się na podłączaniu urządzeń za pomocą przedłużacza prowadzonego z domu. To duży błąd.

Po pierwsze: nieprawidłowy montaż instalacji elektrycznej w garażu grozi pożarem lub groźnym porażeniem (szczególnie instalacja w garażu blaszanym). Po drugie: praca w nieoświetlonym pomieszczeniu lub garażu bez gniazdek elektrycznych jest mocno utrudniona. Jak temu zaradzić? Jak przygotować instalację elektryczną w garażu i gdzie szukać sprawdzonego elektryka, który ją wykona?

Instalacja elektryczna w garażu – jak podłączyć prąd i oświetlenie?

Najważniejszy jest projekt instalacji elektrycznej, który warto wypracować wspólnie z elektrykiem. Warto pamiętać o kilku zasadach:

  1. Po pierwsze: gniazda elektryczne w garażu rozmieść w całym obwodzie lub (minimum) na przeciwległych ścianach garażu. Dzięki temu z każdego miejsca będzie dostęp do źródła prądu.
  2. Po drugie: zanim ustalisz lokalizację gniazdek i przyłączy w garażu – oceń, gdzie będą najbardziej potrzebne. Gniazdo elektryczne powinno być umieszczone przede wszystkim w okolicy blatu roboczego, w pobliżu wieszaka na sprzęt elektryczny lub np. pod ścianką z narzędziami i w okolicy miejsca, w którym magazynowane są sprzęty typu kosiarka czy odkurzacz.
  3. Po trzecie: gniazdka umieść na różnych wysokościach. Warto rozmieścić kilka gniazdek na wysokości ok. 100 cm (tak aby pod gniazdkami pozostawała przestrzeń na szafki lub wszelkie sprzęty magazynowane w garażu; jedno podwójne gniazdko warto umieścić na niższej wysokości (może się przydać na sprzęty z krótkim kablem – np. do ładowania elektrycznego longboardu lub elektrycznej deskorolki).
  4. Po czwarte: nad blatem roboczym rozmieść kilka podwójnych gniazdek (w planie warto mieć więcej gniazdek niż minimum zapotrzebowania w momencie projektowania instalacji).
  5. Po piąte: uwzględnij zasilanie bramy wjazdowej (w zależności od typu instalacji – rekomendowane są różne rodzaje montażu, np. silnik bramy w centralnej części garażu może wymagać dodatkowego gniazdka w suficie).
  6. Po szóste: pamiętaj o oświetleniu wewnętrznym i zewnętrznym w garażu. Powinno ono uwzględniać jedno główne źródło światła i kilka dodatkowych – funkcyjnych opraw. Alternatywnym rozwiązaniem może być bezprzewodowe oświetlenie LED.

Na etapie projektowania warto uwzględnić nawet bardziej odległe plany związane z instalacją elektryczną takie, jak:

  • czujniki ruchu i alarmy,
  • elektryczne podgrzewanie podjazdu,
  • dodatkowe oświetlenie zewnętrzne garażu.
Instalacje elektryczne - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 56 721 Specjalistów od Instalacji Elektrycznych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Elektryka w garażu – jak ją zaplanować?

projekt instalacji elektrycznej wskazuje rozmieszczenie gniazd elektrycznych i pozwala oszacować koszt inwestycji

Bezpieczna i wygodna, a przy tym dobrze przemyślana – taka powinna być instalacja elektryczna w garażu. Na początku trzeba zastanowić się, gdzie chcesz mieć gniazdka. Zawsze lepiej pozostawić ich zbyt wiele, niż zaplanować za mało punktów. Żeby określić schemat instalacji elektrycznej w garażu, należy wziąć pod uwagę jego konstrukcję, plan architektury wewnątrz pomieszczenia i rozmieszczenie wszystkich elementów wyposażenia.

Kilka porad dotyczących planowania instalacji elektrycznej w garażu zebraliśmy w punktach:

  1. Przy wejściu do garażu powinno znaleźć się co najmniej jedno gniazdo.
  2. Przy stole warsztatowym w garażu warto umieścić co najmniej dwa gniazda.
  3. Zawsze należy wykorzystywać hermetyczne gniazdka elektryczne (z uwagi na normy bezpieczeństwa).
  4. Trzeba wybierać gniazdka z uziemieniem.
  5. Powinno się umieszczać gniazdka na wygodnej wysokości.
  6. W garażu należy instalować gniazda 3-fazowe, aby móc korzystać np. ze spawarki.
Ważne:
Warto zastanowić się nad wyposażeniem przydomowego garażu w instalację trójfazową, powszechnie nazywaną „siłą”. To instalacja z prądem o napięciu 230/400 V, której składowymi jest pięć przewodów. Trzy z nich to przewody fazowe, a pozostałe to przewód neutralny N oraz przewód ochronny PE. Najczęściej instalacje trójfazowe stosowane są w domach wyposażonych w urządzenia i maszyny o istotnie dużym poborze mocy. Instalacja siłowa w garażu przydaje się, jeśli w jego sąsiedztwie lub w tej samej przestrzeni jest zainstalowany np. piec grzewczy.

Jakie bezpieczniki wybrać do garażu?

W garażu, podobnie jak i w innych pomieszczeniach w domu, musisz zastosować odpowiednie zabezpieczenia. Jakie rodzaje bezpieczników wybrać? Nadrzędna zasada jest taka, by dobierać je do obwodu i do mocy. Właściwie bezpieczniki to automatyczne wyłączniki nadprądowe, których zadaniem jest ochrona poszczególnych obwodów i podłączonych do nich urządzeń. Jeśli pojawi się zwarcie lub przeciążenie, albo istnieje wysokie ryzyko takiej sytuacji, to jakie wyłączniki nadprądowe do garażu się przydadzą? Takie, które natychmiastowo odetną energię elektryczną.

Do garaży zalecane są bezpieczniki z charakterystyką czasowo-prądową C, które używane są do ochrony urządzeń o zwiększonych prądach rozruchowych. Chronią one obwody w garażu czy przydomowym warsztacie.

Jakie oświetlenie wybrać do garażu?

Absolutnym minimum jest umieszczenie co najmniej dwóch lamp w garażu – na ścianie i na suficie. Jedna z nich powinna być energooszczędna i służyć do oświetlenia pomieszczenia, gdy będziesz parkować auto. Natomiast druga, mocniejsza, może znaleźć się w części przeznaczonej do wykonywania różnych prac warsztatowych.

Nowoczesne oświetlenie do garażu może zakładać wykorzystanie listew ledowych, ale wszystkie inne oprawy mogą być standardowe, hermetyczne, jako że w garażu może występować wyższy poziom wilgotności powietrza.

Elektryczne ogrzewanie podjazdu – czy warto?

Czy rzeczywiście warto zainwestować w elektryczne ogrzewanie podjazdu? To zależy, z jakim podjazdem masz do czynienia. Jest to racjonalne, pożądane rozwiązanie przede wszystkim w przypadku garaży ze stromym podjazdem, narażonym na trudne zimowe warunki atmosferyczne. Pozwoli to uchronić się przed poślizgiem na podjeździe.

Jak położyć instalację elektryczną w garażu?

Osobne obwody należy tworzyć z przewodów prowadzonych w osobnych rurach – i osobnych puszkach. W garażu warto zastosować osobne obwody siłowe (na urządzenia wymagające dużej mocy), obwody zwykłych gniazd elektrycznych (230V) oraz obwody do oświetlenia.

Usterka jednego z obwodów (np. siłowego) nie odetnie wówczas zasilania w pozostałych gniazdach – pozostawiając też opcję włączenia oświetlenia i wykonania niezbędnych napraw. W garażach warto stosować minimum gniazda IP44 (tzw. bryzgoszczelne), a najlepiej hermetyczne IP65 (koniecznie z dodatkowym zabezpieczeniem i klapką ochronną).

Instalacja elektryczna i okablowanie w nowym i istniejącym garażu

Zarówno w nowym, jak i w już zbudowanym garażu można zaplanować instalację elektryczną. O wiele łatwiej jednak schować przewody i rozdzielnię prądu w dopiero powstającym budynku garażowym. W istniejącym pomieszczeniu trzeba wykuć odpowiednie miejsce dla okablowania. Do wyboru przy realizowaniu instalacji elektrycznej i okablowania są instalacje natynkowe lub podtynkowe. Na jakie postawić?

Instalacja elektryczna w garażu – natynkowa czy podtynkowa?

Zaleca się, by w pomieszczeniach wilgotnych, nieogrzewanych lub ogrzewanych tylko w niewielkim zakresie, stosować instalację natynkową. Polega to na układaniu okablowania na wierzchu ścian, bez względu na to, czy są one otynkowane, czy też nie.

Instalacja elektryczna w garażu a przepisy prawne

Czy niezbędna jest instalacja elektryczna w garażu? Wyjaśniają to przepisy. Zgodnie z §102 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, garaż musi mieć elektryczną instalację oświetleniową. Zwykle także wykonywana jest instalacja elektryczna, zgodnie z istniejącymi przepisami. Trzeba pamiętać o wykonaniu jej w taki sposób, by była odpowiednio zabezpieczona i chroniona przed przeciążeniami.

Dodano: 22 stycznia 2021 Zaktualizowano: 12 lipca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco