Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
dwa gniazdka elektryczne na ścianie z włącznikiem światła

Gniazdka elektryczne – rodzaje. Instalacja natynkowa i podtynkowa

Gniazdka elektryczne – rodzaje. Instalacja natynkowa i podtynkowa

Gniazdka elektryczne to element niezbędny w każdym domu, któremu w codziennym życiu nie poświęcamy zbyt dużo uwagi. Jednak w trakcie planowania instalacji warto dobrze przemyśleć rozmieszczenie gniazdek elektrycznych i to, czy mają to być gniazdka podtynkowe czy natynkowe. Sprawdź, jaki ich rodzaj wybrać i w jaki sposób rozmieścić je w domu.

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 20 lipca 2022 20.07.2022 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 56721 Specjalistów od Instalacji Elektrycznych blisko Ciebie

Kluczowym elementem każdej instalacji elektrycznej – poza rozdzielnicą elektryczną z aparatami zabezpieczającymi oraz siecią kabli – są różne typy gniazdek. Dobry elektryk powinien nie tylko specjalizować się w montażu instalacji elektrycznej (i mieć wiedzę o normach), ale też potrafić doradzić i dobrać odpowiedni rodzaj gniazdka elektrycznego do funkcji, które w danym miejscu będzie pełnić. Gdzie znaleźć dobrego elektryka i eksperta, który dobierze i zamontuje odpowiedni osprzęt?

Gniazdko do łazienki czy zewnętrzne gniazdko (np. w ogrodzie) powinny spełniać inne normy niż zwykły kontakt w mieszkaniu. W niektórych przypadkach wskazany jest montaż gniazdka elektrycznego z klapką lub przesłoną (np. w pomieszczeniach narażonych na wilgoć), można też wybrać gniazdka bezpieczne dla dzieci (np. z fabrycznymi zaślepkami na kluczyk lub ze specjalną przesłoną, która uchyli się tylko pod wpływem dwóch bolców wtyczki).

Instalacje elektryczne - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 56 721 Specjalistów od Instalacji Elektrycznych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Gniazda natynkowe i podtynkowe

Gniazda można podzielić ze względu na sposób montażu (np. natynkowe i podtynkowe) oraz wszelkie dodatkowe funkcje wbudowane w ten osprzęt:

  • gniazdo natynkowe nie wymaga kucia w ścianie; cała konstrukcja umieszczona jest w wykonanym z tworzywa sztucznego pojemniku (można je zamontować np. w pomieszczeniach gospodarczych lub wszędzie tam, gdzie nie jest istotna estetyka);
  • gniazdo podtynkowe – w tym przypadku wszelkie elementy gniazdka umieszczone są w puszce, która montowana jest w ścianie (wymaga wykucia otworu); tego typu osprzęt to standard w nowym budownictwie.

Gniazdka elektryczne – pozostałe rodzaje gniazdek

elektryk montuje gniazdko elektryczne

Na rynku można również znaleźć inne rodzaje gniazdek, w tym:

  • gniazdka elektryczne z klapką bryzgoszczelną – inaczej gniazdka hermetyczne, do zastosowania np. w łazience, pomieszczeniach narażonych na wilgoć;
  • gniazda elektryczne z wbudowaną przesłoną – tego typu gniazda mają dodatkowe zabezpieczenie przed porażeniem prądem, szczególnie wskazane, gdy w domu są małe dzieci; niektóre wymagają użycia kluczyka, aby otworzyć zaślepkę zabezpieczającą. Alternatywą (gdy instalacja w domu jest zamontowana) może być zakup zewnętrznej zaślepki do zwykłego gniazdka;
  • gniazda elektryczne z wbudowanym wyłącznikiem różnicowoprądowym – np. gniazdo z wbudowanym wyłącznikiem różnicowoprądowym o prądzie różnicowym 30mA i prądzie znamionowym 16A; tego typu gniazdo sprawdzi się w starych instalacjach – dodatkowo chroni przed pożarem i zwarciem, bardzo szybko reaguje na wszelkie przepięcia i usterki (czas reakcji podawany w milisekundach);
  • gniazda elektryczne z ogranicznikiem przepięć klasy D – z dodatkową ochroną urządzeń elektrycznych (zalecane wszędzie tam, gdzie ma być podłączony sprzęt "wrażliwy" na przepięcia);
  • gniazdka elektryczne z bolcem – z uziemieniem, które są powszechnie stosowane w domach jednorodzinnych do podłączania dużych urządzeń, wymagających większej ilości prądu do zasilania; w ofercie sklepów są również gniazdka bez bolca;
  • gniazdka elektryczne bez uziemienia – pozbawione bolca, są gniazdami starszego typu, które można wykorzystywać np. do podłączania niewielkich urządzeń, w tym ładowarek.

Biorąc pod uwagę kolorystykę gniazdek, możesz zdecydować się nie tylko na standardowe białe, ale i gniazdka elektryczne czarne czy szare, a nawet złote. Mogą one być ozdobą twojego domu. Również jeśli idzie o kształty, do wyboru są gniazdka kwadratowe, prostokątne czy okrągłe. Warte uwagi są także nowoczesne gniazdka elektryczne, w tym gniazdka wifi (z pomiarem prądu) czy gniazdka / ładowarki indukcyjne. Funkcjonalne gospodarstwo domowe to odpowiedni osprzęt, spełniający potrzeby domowników.

Gniazdka elektryczne – z uziemieniem czy bez?

Jeden z najczęściej wykorzystywanych podziałów wyróżnia gniazdka bez uziemienia lub z uziemieniem. Gniazdka bez uziemienia nie są rekomendowane przez ekspertów. Wszystko dlatego, że większość urządzeń ma wtyczki już przystosowane do bolców uziemienia. Jednak być może warto rozmieścić kilka z nich w domu. Przydadzą się do podłączenia urządzeń o niewielkim poborze mocy, np. ładowarek telefonicznych.

Z kolei w całej instalacji powinny znaleźć się gniazdka z uziemieniem (w tym gniazda podwójne z uziemieniem) z charakterystycznym bolcem, które służą do podłączenia wszystkich urządzeń o większej mocy.

Jak odczytać stopień ochrony IP w gniazdkach elektrycznych?

Jak odczytać oznaczenia stopnia ochrony IP zapisane w specyfikacji gniazdka elektrycznego? Pierwsza cyfra to stopień zabezpieczenia przed przedostaniem się ciał stałych do gniazdka, druga – zabezpieczenie przed wilgocią / wodą.

Rodzaje gniazdek elektrycznych można również podzielić ze względu na ochronę IP (ang. Ingress Protection, czyli ochrona urządzenia przed penetracją czynników zewnętrznych).

  • gniazdka elektryczne IP22 – stosowane np. w pokojach, przedpokojach, salonach, pomieszczeniach biurowych;
  • gniazdka bryzgoszczelne IP44 – stosowane w łazienkach, kuchniach, pomieszczeniach lub miejscach narażonych na działanie wilgoci;
  • gniazda IP56 – stosowane np. w pomieszczeniach gospodarczych, przydomowych garażach, saunach;
  • gniazdka hermetyczne IP65 – dodatkowo zabezpieczone przed przedostawaniem się pyłu i odporne na działanie wody (stosowane w pralniach, magazynach, garażach);
  • gniazdka IP67 – stosowane np. w przydomowych ogródkach.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące gniazdek elektrycznych

Dodano: 22 stycznia 2021 Zaktualizowano: 20 lipca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco