Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
instalacja fotowoltaiczna na dachu domu jednorodzinnego

Fotowoltaika – zmiany. Nowe zasady i przepisy – wszystko, co musisz wiedzieć

Fotowoltaika – zmiany. Nowe zasady i przepisy – wszystko, co musisz wiedzieć

Zmiany w fotowoltaice w 2023 i 2022 roku znacząco wpłynęły na rynek energetyki słonecznej w Polsce. Co prawda ubiegły rok był czasem rekordowych inwestycji w fotowoltaikę, ale mimo to pojawiło się też sporo pytań o to, jak będzie wyglądać fotowoltaika w 2023 r. Zmiany dotyczą przede wszystkim zasad rozliczania prosumentów, którzy mają własne miniinstalacje fotowoltaiczne. Jakie są najważniejsze zmiany w fotowoltaice w 2023 roku, na czym polegają nowe zasady rozliczania fotowoltaiki i czy fotowoltaika się opłaca?

author box img

Marta Białek

Zaktualizowano: 25 maja 2023 25.05.2023 Czas lektury: 9min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 25326 Sprzedawców Fotowoltaiki blisko Ciebie

Fotowoltaika – zmiany w 2023 roku. Dofinansowanie do magazynu energii

Fotowoltaika w 2023 roku będzie opłacalna bardziej, jeśli instalacja będzie wykorzystywać magazyn energii. Na znaczeniu zyskała autokonsumpcja – a powodem jest net-billing, który polega na odsprzedawaniu energii i kupowaniu jej według średniej ceny miesięcznej.

Działa to tak, że jeśli chcesz skorzystać z energii konwencjonalnej, to trzeba ją wykupić z sieci. Rozwiązaniem są magazyny energii do fotowoltaiki. Dzięki przydomowym akumulatorom możesz magazynować nadwyżki energii – i korzystać z nich, gdy zachodzi taka potrzeba, bez konieczności wykupowania energii z sieci w średniej cenie miesięcznej.

Warto wiedzieć, że w 2023 roku w ramach programu „Mój prąd” możesz skorzystać z dofinansowania zakupu magazynu energii. Warto o tym pomyśleć i bardziej efektywnie korzystać z energii odnawialnej!

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 326 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Fotowoltaika – nowe zasady rozliczania w 2023 roku

Od 1 kwietnia 2022 r. w Polsce został wprowadzony system net-billingu, który zmienił zasady rozliczania prosumentów posiadających miniinstalacje fotowoltaiczne. Nowe zasady rozliczania fotowoltaiki zakładają, że prosument musi zapłacić za całą pobraną z sieci energię, a otrzymane wynagrodzenie uzyskuje tylko za energię oddaną do sieci.

Innymi słowy: aktualne przepisy w fotowoltaice zastąpiły tzw. system opustów nowym systemem rozliczeń. W praktyce oznacza to, że wszyscy nowi prosumenci, czyli posiadacze fotowoltaiki, nie mogą już korzystać z opcji oddawania produkowanych nadwyżek prądu do sieci i późniejszego odzyskiwania za darmo do 80% tej energii. Zamiast opustów obowiązuje obecnie system net-billingu.

Od kiedy obowiązują nowe zasady rozliczania fotowoltaiki?

Od kiedy obowiązują nowe zasady rozliczania fotowoltaiki?

  • nowe przepisy dotyczące rozliczania prosumentów w fotowoltaice weszły w życie 1 kwietnia 2022 r (do tego dnia obowiązywały przepisy na fotowoltaikę na starych zasadach),
  • jednocześnie od 1 kwietnia zlikwidowano system opustów na rzecz systemu net-billing,
  • od 1 lipca 2022 – przez 2 lata (do 30 czerwca 2024) – będzie trwał tzw. okres przejściowy, gdy energia będzie rozliczana na bazie jej średniej miesięcznej ceny obliczanej na podstawie danych z poprzedniego miesiąca,
  • od 1 lipca 2024 roku, po okresie przejściowym, rozliczenie będzie bazowało na godzinowej cenie giełdowej.

Fotowoltaika – stare i nowe zasady rozliczania. Porównanie

Jak obecnie rozliczają się właściciele fotowoltaiki i czym różni się system rozliczeń w oparciu o net-billing? To proste:

Zmiany w rozliczaniu energii z fotowoltaiki – rozliczenia po staremu

  1. Dawniej właściciele fotowoltaiki przekazywali nadwyżki energii produkowanej przez fotowoltaikę do sieci, obowiązywał tzw. system opustów (net-metering).
  2. Z systemu opustów nie zarabiało się na nadprodukcji, ale można było odebrać do 80% oddanej wcześniej energii.
  3. Odzyskiwanie energii (np. w miesiącach jesienno-zimowych, przy zmniejszonej wydajności fotowoltaiki) nie wiązało się z żadnymi kosztami.
  4. System rozliczeń polegał na zastosowaniu reguły: za jedną jednostkę energii wprowadzoną do sieci, można było odzyskać 0,8 jednostki za darmo.
  5. Dodatkowo prosumenci nie płacili też opłat dystrybucyjnych.

Fotowoltaika w 2023 r. – nowe zasady rozliczania

  1. Fotowoltaika od kwietnia 2022 rozliczana jest już nie w oparciu o net-metering, tylko w oparciu o net-billing.
  2. W tym systemie rozliczeń moc wyprodukowana ze słońca jest sprzedawana do sieci.
  3. W kolejnym kroku energia może być odkupiona przez prosumenta po cenach rynkowych.
  4. W pierwszej fazie model rozliczeń będzie bazował na średniej miesięcznej cenie energii.
  5. Od 1 lipca 2024 roku rozliczenie za fotowoltaikę bazować będzie na godzinowej cenie giełdowej.
  6. Bardzo ważna zmiana dotyczy również samych cen sprzedaży i kupna energii z fotowoltaiki – sprzedaż energii rozliczana będzie w cenie hurtowej, a odkupienie energii – w detalicznej (czyli wyższej).
Uwaga!
Zmiany w przepisach fotowoltaiki w 2022 i sprzedaż energii z fotowoltaiki w 2023 na nowych zasadach obowiązuje w przypadku nowych prosumentów, którzy weszli na rynek od 1 kwietnia 2022 roku. Następnie od 1 lipca 2022 roku do 30 czerwca 2024 funkcjonować będzie model rozliczenia net-billing (w oparciu o ceny miesięczne), a dopiero po 1 lipca 2024 – net-billing w oparciu o ceny godzinowe (a konkretnie: w oparciu o cenę giełdową na rynkach dnia następnego).

Fotowoltaika na starych zasadach do 2023 roku – kto skorzysta?

Kto w 2023 roku może skorzystać z fotowoltaiki na starych zasadach i jakie warunki trzeba spełnić? Jeśli do 31 marca 2022 roku zawarłeś umowę o montaż lub zakup paneli fotowoltaicznych ze specjalistą od fotowoltaiki z Warszawy lub Twojego miasta, to możesz korzystać z fotowoltaiki na starych zasadach.

Warto wiedzieć:
Jeśli chcesz chcesz zachować rozliczenie w systemie opustów, to należy złożyć wniosek o przyłączenie do końca 2023 roku. Jeśli korzystasz z programów parasolowych, to możesz korzystać z fotowoltaiki na starych zasadach nie tylko w 2023 roku, ale też przez kolejnych 15 lat.

Kolejną grupą inwestujących w fotowoltaikę, która może korzystać z rozliczenia na starych zasadach są właściciele fotowoltaiki, którzy zamontowali panele fotowoltaiczne przed 31 marca 2022 roku, a obecnie planują rozbudowę inwestycji. Opcja skorzystania ze starych zasad rozliczeń fotowoltaikę jest też możliwa, gdy kupujesz nieruchomość, do której przypisana jest fotowoltaika rozliczana w systemie opustów.

Fotowoltaika na nowych zasadach – czy się opłaca?

zbliżenie na instalatora montującego panele fotowoltaiczne

Największe kontrowersje w nowych przepisach i zasadach rozliczeń fotowoltaiki wzbudza w 2023 roku zmienność cen zakupu prądu. Tym bardziej, że po lipcu 2024 r. ceny będą aktualizowane w trybie godzinowym, a taki model teoretycznie może być nieprzewidywalny (zmiany będą zachodzić bardzo dynamicznie). Wydaje się więc, że nowelizacja o odnawialnych źródłach energii mocno wpływa na opłacalność fotowoltaiki.

Czy zmiany w fotowoltaice 2023 r. wpłynęły mocno na opłacalność inwestycji? Nie, jeśli weźmie się pod uwagę więcej czynników wpływających na tempo zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę. Obrazuje to poniższy przykład.

Fotowoltaika w 2023 r. – czy warto?

Przykładowo: jeśli w danym okresie do sieci trafia bardzo dużo energii z fotowoltaiki (np. wygenerowanej przez farmy fotowoltaiczne), to cena sprzedaży nadwyżek spada, a więc właściciele fotowoltaiki teoretycznie mogą dostać za nadwyżki nieco mniej pieniędzy.

Eksperci uspokajają – w obliczeniach trzeba wziąć pod uwagę nieustanny wzrost cen energii, który diametralnie zmienia sytuację. Dzięki temu fotowoltaika w 2023 roku nadal jest opłacalną inwestycją – nawet po zmianach przepisów.

Nowe przepisy w fotowoltaice nie wpływają na fakt, że z fotowoltaiką nadal można sporo zaoszczędzić (a dodatkowo na rynku pojawia się coraz więcej przyszłościowych technologii, np. wspomniane własne magazyny energii). Ponadto właśnie nowy model rozliczeń fotowoltaiki obowiązuje w większości krajów europejskich, co nie wpływa na wciąż rosnące zainteresowanie fotowoltaiką w tych krajach.

Inwestorzy w 2023 stawiają też na montaż fotowoltaiki wschód zachód. Dlaczego? W systemie opustów celem było wyprodukowanie jak najwięcej energii, a w nowych zasadach bardziej opłaca się wydłużyć czas pracy instalacji fotowoltaicznej. W opisywanym modelu falownik uruchamia się bardzo wcześnie, a wyłącza – bardzo późno, co gwarantuje ciągłość działania instalacji.

W najgorszym scenariuszu – nawet przy zmiennych cenach odsprzedaży energii i niekorzystnym kursie, może wydłużyć się czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę. Wprowadzone zmiany nie wpłynęły więc diametralnie na opłacalność inwestycji – fotowoltaika po 1 kwietnia 2022 nadal jest inwestycją opłacalną. Potwierdza to Specjalista Oferteo.pl:

Eugeniusz Tomaszewski

"LEXI-BUD" EUGENIUSZ TOMASZEWSKI

To nie koniec fotowoltaiki i jej opłacalności – fotowoltaika wciąż się opłaca, a nowy system rozliczeń nie jest taki zły, jak wszyscy wcześniej zapowiadali. Warto pamiętać, że stale rosną ceny energii i trzeba założyć, że będzie ona coraz droższa, dlatego nawet przy zastosowaniu nowych zasad – teoretycznie mniej korzystnych – inwestycja w fotowoltaikę nadal będzie opłacalna i wciąż jest przyszłościowa.

Z czego wynikają zmiany przepisów dotyczących fotowoltaiki?

Właściciele fotowoltaiki i osoby dopiero inwestujące w różne rodzaje paneli fotowoltaicznych zastanawiają się, z czego wynikają zmiany przepisów dotyczących fotowoltaiki. Odpowiedź jest prosta: instalacje fotowoltaiczne w Polsce są mocno przewymiarowane w stosunku do realnych potrzeb. Innymi słowy: prosumenci produkują zdecydowanie za dużo prądu w stosunku do potrzeb (szacuje się, że przewymiarowanie występuje nawet w skali ok. 20% względem realnych potrzeb).

W konsekwencji przewymiarowania instalacji fotowoltaicznych dochodzi do obciążeń sieci niepotrzebnie generowaną energią. Nowe przepisy sprawiają, że znacznie bardziej opłacalna jest autokonsumpcja wygenerowanej energii.

Zmiany w fotowoltaice sprawiły, że nie jest opłacalne przewymiarowanie instalacji, tylko dobieranie paneli słonecznych idealnie do potrzeb, a do tego zużywanie energii również w ciągu dnia (np. z zastosowaniem inteligentnych rozwiązań lub ustawiania urządzeń w tryb pracy również w ciągu dnia, gdy fotowoltaika generuje najwięcej prądu).

Fotowoltaika – zmiany. Kim jest prosument wirtualny i zbiorowy

Pierwsze projekty ustawy zakładały istnienie tzw. obywatelskich społeczności energetycznych. Ostatecznie nowe przepisy w fotowoltaice (ustawa o OZE – i nowelizacje tej ustawy) definiują dwa pojęcia: prosumenta zbiorowego i wirtualnego. Czym różnią się między sobą prosument wirtualny i zbiorowy?

Prosument zbiorowy w fotowoltaice (nowe przepisy)

"Prosument zbiorowy" to opcja skierowana np. do spółdzielni mieszkaniowych – dzięki temu spółdzielnia może zdecydować się na instalację własnej fotowotaliki, z której korzystać będą wszyscy lokatorzy.

Taka opcja sprawia, że możliwe jest zastosowanie większych instalacji (obejmujących np. większą liczbę mieszkań), a zróżnicowany profil zużycia prądu wpisuje się w model autokonsumpcji (większość energii uda się spożytkować w ciągu dnia).

Prosument wirtualny w fotowoltaice w 2023 r.

Kim jest prosument wirtualny? To opcja, dzięki której można zostać udziałowcem większej instalacji fotowotalicznej.

W praktyce oznacza to, że prosument nie korzysta z generowanego w wyniku fotowoltaiki prądu (może np. stworzyć instalację fotowoltaiczną daleko od domu – w postaci farmy – współdzielić ją z innymi wirtualnymi prosumentami, i w ten sposób obniżać rachunki za prąd).

Co z fotowoltaiką w 2023?

Okazało się, że początkowe obawy związane z nowymi przepisami nie są zasadne, a fotowoltaika w 2023 roku wciąż jest opłacalna. Ponadto warto pamiętać, że fotowoltaika może być dofinansowana – a w niektórych programach dofinansowań można otrzymać nawet do 50% zwrotu z kosztów wydanych na fotowoltaikę (np. w programie „Mój Prąd” – do 50% zwrotu, ale nie więcej niż 3 tys. zł).

Dodatkowo można też odliczać w PIT nawet do 53 tys. zł wydatków poniesionych na termomodernizację budynku (dotyczy to również zakupu i instalacji fotowoltaicznej).

Co dalej z fotowoltaiką i co czeka prosumenta w 2023 r. i kolejnych latach? Eksperci przyznają, że jeszcze mocniej może zacząć rozwijać się segment magazynów energii. Dzięki temu nadwyżki energii będzie można magazynować we własnym obiegu – bez konieczności oddawania całości nadwyżek do sieci.

Obecnie fotowoltaika jest już tak bardzo mocno rozwiniętym segmentem, że należy spodziewać się kolejnych nowinek technologicznych i usprawnień, które będą skracać czas zwrotu z inwestycji i poprawiać jakość korzystania z instalacji. Przy rosnących cenach prądu fotowoltaika pozostaje więc opłacalną i przyszłościową opcją, z której nadal warto korzystać. Złóż zapytanie ofertowe specjalistom od fotowoltaiki ze Szczecina lub Twojego miasta i dowiedz się, ile będzie kosztowała instalacja fotowoltaiczna w Twoim domu.

Dodano: 9 czerwca 2022 Zaktualizowano: 25 maja 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco