Układanie Glazury i Terakoty - Porównaj Oferty Brygad Montażowych

Układanie glazury i terakoty

Solidność wykończenia łazienki lub kuchni ściśle wiąże się z prawidłowym ułożeniem płytek, które chroni przed pęknięciami i odpadaniem płytek, a co najważniejsze przed wodą, która nie powinna dostawać się w pewne miejsca. Układanie glazury i terakoty najlepiej powierzyć fachowcowi, którego można w prosty sposób znaleźć na portalu Oferteo.pl. Tego typu zlecenia remontowe, a także wiele innych, dostępne są w systemie zapytań ofertowych.

Terakota wykonana z kamionki stosowana jest najczęściej na podłodze, jednak czasami można ją spotkać na ścianach, schodach, kominkach czy parapetach. Wytrzymałość terakoty zależy od gliny, z jakiej została wykonana. Biała glina jest bardziej wartościowa od czerwonej, jednak te drugie są bardziej popularne. Płytki terakotowe można stosować wewnątrz budynku, a do ułożenia poza domem musimy zaopatrzyć się w mrozoodporne płytki kamionkowe matowe. Na spodniej stronie powinny mieć one głębokie bruzdy, które zahamują przemieszczanie się płytek. Spoiny między płytkami natomiast powinny mieć około 1 cm ze względu na kurczenie się i rozszerzalność powierzchni pod wpływem temperatury. Glazura natomiast nie nadaje się na podłogę ze względu na nieutwardzoną powierzchnię.

Dobór płytek z jednej serii producenckiej zaoszczędziłby nam kłopotu, gdybyśmy chcieli w jak najszybszym czasie zakończyć remont mieszkania. Niejednokrotnie chcemy realizować własny koncept, a do tego powinniśmy orientować się w zasadach, z jakimi wiąże się układanie glazury i terakoty:

 1. Klasy ścieralności - w zależności od tego, czy płytki podłogowe będą miały styczność z powierzchnią buta, czy też nie, należy dobrać odpowiednią klasę płytek podłogowych (w pierwszym przypadku potrzebna będzie klasa III lub IV).
 2. Antypoślizgowość – tam gdzie pojawia się woda na posadzce bardzo ważne jest, aby płytki miały reliefy, ryfle, szkliwo antypoślizgowe lub były pokryte impregnatem.
 3. Glazura lub terakota musi być odporna na skrajne temperatury.
 4. Twardość płytki określa się w skali Mosha od 1 do 10. W domu może wahać się pomiędzy 5 i 6.
 5. Odporność na plamy, szczególnie w kuchni, garażu czy łazience jest niezwykle istotna.
 6. Nasiąkliwość płytek ma znaczenie w kuchni przy zlewozmywaku i łazience, gdzie jej współczynnik nie powinien przekroczyć 3%.

Układanie glazury

Pamiętaj o kilku zasadach:
 • Układanie glazury zaczynamy od góry w przypadku, gdy wysokość, do której mają sięgać płytki jest jasno określona, przycięte płytki montujemy przy podłodze; w odwrotnej sytuacji płytki montujemy od dołu, lecz zdarza się to rzadziej.
 • Przy ościeżnicach czy obrzeżach wanny należy ciąć całe płytki do właściwego kształtu.
 • Lokalizacja otworu w płytce powinna być tak pomyślana, aby nie narażać płytki na pękniecie lub odprysk.
 • Glazura powinna być układana symetrycznie względem środka, tak aby płytki na obrzeżu miały co najmniej połowę szerokości płytki.
 • Spoiny glazury i terakoty powinny się łączyć, jeśli mają ten sam rozmiar.
 • Narożniki zewnętrzne powinny być okryte całymi płytkami, wewnętrzne – dociętymi.
 • Zabudowując wannę płytkami należy pamiętać o wolnej przestrzeni prowadzącej do rur.
 • Listwy narożnikowe, okienne czy drzwiowe powinny mieć szerokość spoin i kolor fug.
 • Ustalenie miejsca płytek dekoracyjnych powinno mieć miejsce przy projektowaniu układania glazury.

Układanie terakoty

Przyjęło się, że w łazience rozmiar płytek podłogowych jest taki sam jak płytek ściennych, natomiast w kuchni terakota ma większe wymiary od glazury ściennej. Mając na względzie oszczędność powinniśmy wybrać proste ułożenie terakoty, które pochłania około 10% całkowitej powierzchni na docięcia. Układanie terakoty na zrąb czy w karo pochłania odpowiednio 13 i 15%. Warto w tym momencie pomyśleć o dekorach podłogowych i ustalić ich właściwe miejsce.

W prostokątnych pomieszczeniach poleca się układać terakotę na prosto lub na zrąb poprzez wyznaczenie prostopadłych linii odniesienia, które będą także miejscem położenia pierwszych płytek. Nawet małe niedopasowania mogą spowodować przechylenie linii styku.

Pomieszczenia o nieregularnych wymiarach najlepiej wyglądają z płytkami ułożonymi skośnie (karo). Podobnie jak w poprzednim przypadku układamy dwie linie bazowe, kierując się zasadą symetrii. Grubość spoin dobieramy do wielkości płytek, co wskazuje, że im większa płytka, tym większa fuga. Listwy dylatacyjne dobieramy względem typu i liczby występujących naprężeń. Przed przystąpieniem do zadania warto rozłożyć płytki na sucho, co pozwoli uniknąć niepotrzebnych błędów.

Układanie glazury i terakoty – ważne aspekty

Układanie gresu lub układanie terakoty wskazane jest w przypadku podłogi w tak zwanych pomieszczeniach mokrych (łazienka, ewentualnie kuchnia). Układanie glazury dotyczy ścian. Zanim jednak dojdziemy do tego etapu należy najpierw przygotować podłoże. W tym celu musimy oczyścić je z kurzu, pyłów, tłuszczu i nierówności – w czym niezbędna okaże się zaprawa wyrównująca. Preparaty gruntujące będą konieczne do wyrównania chłonności podłoża, co pozytywnie wpłynie na system izolacyjny. Kolejnym etapem jest hydroizolacja, która polega na zastosowaniu folii w płynie i taśmy uszczelniającej. Po wyschnięciu folii zaczyna się układanie glazury i terakoty na zaprawie klejowej o grubości 2-5mm. Zaleca się te o podwyższonej przyczepności. Ostatnim etapem jest spoinowanie płytek. Do łazienek stosuje się zazwyczaj fugę silikonową chroniącą przed powstawaniem pleśni i grzybów. Na końcu wycieramy gres, terakotę lub glazurę wilgotną szmatką.