Styropian - Porównaj Oferty Materiałów Budowlanych

Styropian

Najbardziej popularnym materiałem izolacyjnym stosowanym w budownictwie od ponad pięćdziesięciu lat jest styropian. W 98% jego składu wchodzi powietrze zamknięte w porowatych kulkach polistyrenu. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ płyty izolacyjne ze styropianu charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem przewodności cieplnej. Styropian jest wbrew pozorom materiałem odpornym na starzenie, uniwersalnym, a przy tym najtańszym z dostępnych termoizolatorów.

Właściwości i zastosowanie styropianu

Styropian posiada szerokie zastosowanie. Najczęściej kojarzy się z docieplaniem ścian przy niewielkich obciążeniach mechanicznych. Zlecenia budowlane na prawidłowe wykonanie docieplenia styropianem dobrej jakości pozwalają zaoszczędzić 1/3 wydatków na ogrzewanie. Styropian jest także elementem konstrukcyjnym stosowanym do płyt warstwowych klejonych, izolacją cieplną nadproży, ościeży oraz wieńców wykonaną jako szalunek pod tynk.

Inne istotne właściwości styropianu to:

  • odporność na wilgoć,
  • łatwy montaż i obróbka,
  • bezpieczeństwo - nie wydziela toksycznych związków na etapie użytkowania,
  • nie podlega procesom gnilnym i butwieniu.

Stosunkowo niska cena styropianu związana jest z jego nieuciążliwą produkcją. W przypadku styropianu nie używa się chloropochodnych i fluoropochodnych związków chemicznych, które okazały się wywierać negatywny wpływ na warstwę ozonową powietrzna. Czynnikiem spieniającym styropian jest pentan, który nie zawiera atomów chloru. W kolejnych etapach procesu wytwórczego zastępowany jest on przez powietrze. W ten sposób produkcja styropianu nie szkodzi ani środowisku naturalnemu, ani zdrowiu człowieka.

Nabywając styropian, warto zwrócić uwagę na to, czy firma produkująca materiał przeszła pozytywnie kontrolę jakości. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu wprowadziło system nadzoru, który stosowany jest względem wszystkich producentów bez względu na członkostwo w PSPS i zadeklarowany bądź nie udział w programie jakości. Inspekcja polega na wykonaniu trzech cykli badań produktów. Gdy trafimy na firmę z certyfikatem PSPS oznacza to, że przeszła ona korzystnie trzy etapy kontroli. Dzięki takiej informacji ryzyko podjęcia złej decyzji spada do minimum.

Ekspandowanie to proces spieniania granulek polistyrenu, z którego wytwarza się styropian. W związku z tym symbol PS-E (Polistyren Ekspandowany) to oznaczenie styropianu według Polskiej Normy.

Wybór materiałów budowlanych

Przy planowaniu zakupu materiałów budowlanych warto porównać oferty i wyceny kilku firm. W tym celu przygotowano formularz, dzięki któremu otrzymamy propozycje od firm z wybranego przez nas regionu Polski. W ten sposób oszczędzamy czas i pieniądze. W ciągu kilku dni będziemy mogli podjąć decyzję, która oferta jest dla nas najatrakcyjniejsza.