Okna i Drzwi - Porównaj Oferty Stolarki Otworowej

Okna i drzwi

Zarówno stolarka okienna, jak i drzwiowa to bardzo ważne elementy funkcjonalne i estetyczne każdego domu. Okna i drzwi to wysoki wydatek. Warto definiować je jako inwestycję na lata. Aby nie przepłacić, a jednocześnie być zadowolonym z dokonanych wyborów, warto przeczytać niniejszy poradnik.

Okna i drzwi to przede wszystkich ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Do istotnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę należą:
  • izolacja termiczna,
  • izolacja akustyczna,
  • wytrzymałość,
  • odporność na działanie wody i wiatru,
  • bezpieczeństwo,
  • estetyka,
  • wentylacja w przypadku okien.

Okna

Konstrukcja okna, która trzyma szybę, czyli rama, ościeżnica i listwa, to inaczej profil okna. Od niego w dużej mierze zależy jakość izolacji i wytrzymałość okna. Klasa A wskazuje na najlepsze profile okien zapewniające najwyższą trwałość i ochronę przed zmianą temperatury oraz hałasem, natomiast im niższa klasa profilu, tym większe ryzyko wypaczenia się okna.

Okna przepuszczają nawet do 35% ciepła, dlatego okna energooszczędne to dobry wybór, gdy chcemy zapewnić sobie niższe rachunki za ogrzewanie. Obecnie standardem jest to, że współczynnik przenikania ciepła nie przekracza 1,5 W/(m2·K). Współczynnik RA2 lub Rw wskazuje na izolacyjność akustyczną. Im jego wartość jest wyższa, tym będzie ciszej w danym pomieszczeniu.

Wytrzymałość okna określana jest również za pomocą klas (A1 do C5) wskazujących na stopień ugięcia konstrukcji pod wpływem wiatru. Im wyższa wartość, tym większa wytrzymałość. Wodoszczelność w skali 1A do 7B. W naszym klimacie wskazane są okna klasy 4A lub wyższej.

Bezpieczeństwo zapewniają prawidłowo wykonane i umocowane okna oraz dopasowane do indywidualnych warunków Klienta. Okna antywłamaniowe, podobnie jak drzwi antywłamaniowe, chronią przed doświadczonym i wyposażonym w odpowiedni sprzęt włamywaczem przez taki czas, który umożliwi nam wezwanie pomocy.

Okna PCV a okna drewniane

Okna PCV cieszą się od jakiegoś czasu sporą popularnością. Ich cechą charakterystyczną jest duża wytrzymałość. Profile nie wymagają konserwacji przez 40 lat, natomiast pielęgnacja ogranicza się jedynie do mycia okien. Białe profile nie żółkną, dzięki czemu stolarka zawsze wygląda świeżo. Ceny okien plastikowych są dość przystępne. Okna tego typu wykazują się stabilnością, lekkością i dobrze wpasowują się do wszystkich typów domów.

Okna drewniane uważane są za dobro luksusowe w związku z czym są rzadziej spotykane. Ceny okien drewnianych są też stosunkowo wyższe od okien plastikowych. Okna drewniane nadają wnętrzu jedyny w swoim rodzaju styl i ciepło. Klejona konstrukcja profili nie wypacza się pod wpływem wody. Okna drewniane odznaczają się wysoką precyzją ze względu na złożony proces produkcyjny. Kluczową rolę odgrywa wybór właściwego drewna, z którego wykonuje się okna.

Drzwi

Drzwi zewnętrzne powinny pasować do architektury domu, być solidne oraz bezszelestnie się otwierać. Natomiast wszystkie zabezpieczenia, którymi charakteryzują się drzwi antywłamaniowe, powinny być ukryte, aby nie przyciągać ewentualnych włamywaczy. Ceny drzwi zależą od klasy danego modelu i dołączonych akcesoriów. Warto zwrócić uwagę, które akcesoria zawarte są w standardowej cenie drzwi, a które za dodatkową opłatą. Klamki zazwyczaj dokupuje się osobno.

Drzwi wejściowe mogą różnić się parametrami. Szerokość drzwi po zamontowaniu ościeżnicy powinna wynosić co najmniej 90cm, a wysokość co najmniej 201 cm. Współczynnik przenikania ciepła dla całych drzwi nie powinien przekroczyć 2,6 W/(m2*K).

Drzwi wejściowe mogą być wykonane z drewna, PCV, aluminium lub włókna szklanego.

Drzwi wewnętrzne natomiast powinny mieć 80cm szerokości, choć niektórzy producenci oferują także wymiary 60, 70 i 90cm. Wybór drzwi wewnętrznych powinien nastąpić w momencie, w którym wiemy już, z czego wykonane będą nasze podłogi i meble oraz jaki będzie ich kolor.

Wybór wykonawcy

Firmy budowlane współpracują z portalem Oferteo. Wypełnienie formularza przygotowanego na ten cel pozwoli firmom przygotować oferty dopasowane do Twoich wymagań. Następnie wystarczy porównać propozycje i zdecydować się na najlepszą.