Koszt Budowy Domu - Porównaj Oferty Firm Budowlanych

Koszt budowy domu

Oszacowanie kosztów poszczególnych etapów budowy domu to zadanie dla wymagających. Koszt budowy domu zależy od wielu czynników, takich jak:
  • ceny wybranych materiałów,
  • technologia wykonania,
  • czas budowy,
  • stawki za robociznę,
  • transport
  • koszty związane z zastosowaniem sprzętu do budowy domu.

Koszt budowy stanu surowego otwartego nadziemia (postawienie ścian, wykonanie stropów, schodów i podestów, konstrukcja dachu oraz jego podłoże, pokrycie i izolacja) wynosi w przybliżeniu 30% naszego budżetu przeznaczonego na budowę domu. Koszt budowy stanu surowego zamkniętego (stolarka okienna i drzwiowa) oscyluje w okolicach 25%, a prace wykończeniowe wynoszą około 35% sumy. Stan zerowy pochłania najmniej środków pieniężnych – 10%.

Etap budowy domu Procent wartości całej inwestycji
Stan zerowy 10%
Stan surowy otwarty 30%
Stan surowy zamknięty 25%
Prace wykończeniowe 35%

Koszt budowy domu według kosztorysanta

W przypadku, gdy zależy nam na bardziej precyzyjnych wyliczeniach kosztów poszczególnych faz budowy, warto skorzystać z usług doświadczonego kosztorysanta. Dzięki temu dowiemy się, jak zaplanować swój budżet. Każda budowa domu to indywidualny projekt generujący koszty w swoisty dla siebie sposób. Czynniki, od których zależy ogólny koszt budowy domu, bywają zróżnicowane. Budując dom niemal identyczny do tego, który zbudowali nasi sąsiedzi, musimy liczyć się z nieprzewidzianymi wydatkami. Nawet niewielka zmiana i odstępstwo od projektu, na podstawie którego wykonuje się kosztorys, może być przyczyną zmiany realnej ceny całej inwestycji.

Aby budowa stanu surowego była stosunkowo tania nie powinna kojarzyć się nam jedynie z ceną materiałów do budowy ścian. Okazuje się, że wybór taniego materiału na rynku wymaga dłuższego czasu budowy, a także bardziej skomplikowanej technologii wykonania. W ten sposób wydamy więcej pieniędzy niż kupując droższy materiał budowlany, ale łatwiejszy do wykorzystania i znacznie skracający czas budowy.

Technologia trójwarstwowa polegająca na budowie ścian z trzech pionowych warstw: nośnej, dociepleniowej i osłonowej jest obecnie jedną z najdroższych opcji w porównaniu do innych metod budowy domu. Odpowiednio wykonane zlecenia budowlane na ścianę jedno lub dwuwarstwową wpływają na ustalenie bardzo zbliżonego współczynnika przenikania ciepła do wartości współczynnika ścian trójwarstwowych.

Warto podkreślić jeszcze raz, że cena budowy stanu surowego, jak i całego domu zależy od zbioru kilku czynników, a na koszty związane z zakupem materiału powinniśmy patrzeć kompleksowo – cena materiału, technologia wykonania i czas budowy.

Wybór ekipy budowlanej

W wyborze firmy budowlanej, która zbuduje dla nas dom, pomocny okaże się formularz przygotowany przez Oferteo. Dzięki niemu w krótkim czasie otrzymamy oferty od firm, które będą w stanie spełnić nasze wymagania w podanym terminie. Im więcej szczegółów podamy w formularzu, tym bardziej dopasowane propozycje otrzymamy.