Instalacje Elektryczne - Porównaj Oferty Instalacji Elektrycznych

Instalacje elektryczne

Układanie przewodów elektrycznych można zacząć w tym samym czasie, co wyrównywanie warstw podłogi i instalację wodno-kanalizacyjną. Mogą być zakładane wszystkie instalacje elektryczne, także teletechniczna, alarmowa i antenowa. Modernizacja instalacji elektrycznej w przyszłości będzie ułatwiona, jeśli wykonamy ją w peszlach lub rurkach osłonowych.

Przy zakupie gotowego projektu domu instalacje elektryczne są już rozplanowane. Projekt instalacji elektrycznej musi być wykonany przez osobę z uprawnieniami. Jeżeli mamy zastrzeżenia, możemy dokonać zmian w porozumieniu z projektantem.

Rozmieszczenie, rodzaj i liczba odbiorników prądu mają decydujące znaczenie dla ilości obwodów, a tym samym, na koszt ogólny instalacji. Odbiorniki prądu przydzielone do osobnych obwodów spełniają swoją rolę, gdy dojdzie do awarii jednego z nich. Wtedy mamy gwarancję, że tylko część urządzeń nie będzie działać. Należy stosować się do zasady, że jeden obwód może zawierać dziesięć gniazdek lub dwadzieścia pozycji oświetleniowych. Elektryczne instalacje nie obejdą się bez tablicy rozdzielczej służącej do podziału instalacji na obwody elektryczne, a jej wielkość zależy od liczby obwodów. Jest to skrzynka z bezpiecznikami, przekaźnikami i wyłącznikami. Może zostać zamontowana w ścianie lub wnęce.

Jak poprowadzić instalacje elektryczne?

Instalacje elektryczne w domu można poprowadzić na trzy różne sposoby w zależności od czasu, jaki chcemy poświęcić na wykonanie instalacji i wiedzy na temat rozmieszczenia odbiorników. Przewody pod tynkiem powinny być okrągłe i znajdować się w karbowanych rurkach. Niezbędne będzie kucie ścian. W przyszłości nowy kabel będzie można przeciągnąć przez rurkę, dlatego będzie to instalacja na lata. Przewody w tynku zaś montuje się szybko – przewody układa się na murze i pokrywa tynkiem mającym co najmniej 2 cm. W przyszłości jednak przy ewentualnej awarii trzeba będzie kuć bruzdy na całej długości spalonego odcinka. Przewody ukryte w listwach lub kanałach mocuje się na ścianach, podłogach, sufitach i wokół ościeżnic. To rozwiązanie sprawdza się wtedy, gdy nie znamy jeszcze miejsca, w których będą stać poszczególne odbiorniki.

Instalacje elektryczne powinny posiadać przewody osobne dla kuchenki elektrycznej, lodówki, gniazd wtykowych i oświetlenia, a w łazience osobno powinny funkcjonować pralka i piec CO. Komputer, drukarka, brama z napędem elektrycznym, domofon czy oświetlenie zewnętrzne również powinny mieć osobne łącza. Ilość gniazdek dostosowuje się do danego pomieszczenia, a także kosztów jakie chcemy ponieść w związku z założeniem instalacji elektrycznej. Warto poszukać zestawień w Internecie dotyczących liczby gniazdek w zależności od standardów wyposażenia.

Prawidłowo wykonane instalacje elektryczne gwarantują bezpieczeństwo użytkowania. Jedynie elektryk z uprawnieniami do 1 KV może wykonać tego typu prace w naszym domu. Podstawową zasadą zakładania instalacji jest równoległe do krawędzi ścian ułożenie obwodów elektrycznych. Wtedy można z łatwością odtworzyć przebieg instalacji na podstawie puszek i gniazdek. Obwody jednofazowe muszą być trójprzewodowe, a trójfazowe – pięcioprzewodowe. Wszystkie gniazda wtykowe muszą mieć styk ochronny. Po zakończeniu prac elektryk powinien sprawdzić skuteczność ochrony przed porażeniem, rezystancję izolacji oraz ciągłość przewodów.

Zlecenia remontowe, w tym na wykonanie instalacji elektrycznej, można znaleźć lub zamieścić w portalu Oferteo.pl. Złożenie zapytania ofertowego przysłuży się tym, którzy szukają wykonawcy instalacji elektrycznej, natomiast rejestracja w bazie firm będzie odpowiednia dla wykonawców instalacji elektrycznych.