Instalacja CO i Hydrauliczna - Porównaj Oferty Firm Budowlanych

Instalacja CO i hydrauliczna

Prawidłowego montażu rur, w których popłynie woda (lub inne medium w przypadku instalacji grzewczej) wymaga instalacja CO i hydrauliczna. Obie instalacje są standardem w polskich domach, choć warto pamiętać, że w pewnych strefach klimatycznych instalacja grzewcza nie jest konieczna.

Instalacja CO i hydrauliczna montowane są według obowiązujących zasad i według nich powinien zostać sporządzony projekt zarówno instalacji grzewczej, jak i wodnej. Zlecenia budowlane dotyczące instalacji hydraulicznej i CO można zamieścić, jak i znaleźć na portalu Oferteo.pl.

Instalacja CO i hydrauliczna – projekt instalacji wodnej

Najlepszym rozwiązaniem jest instalacja wodna tworzona na podstawie projektu, w którym określone są parametry, takie jak: trasa rur, średnica, materiał i rodzaj rur, a także miejsce montażu zaworów, hydroforu i wodomierza. Projekt zazwyczaj wyznacza trasę rur wodnych i kanalizacyjnych. Skład chemiczny wody nie może wywierać większego wpływu na materiały, z jakich wykonana jest instalacja oraz rodzaj instalacji nie powinien wpływać na jakość wody. Rury mogą być wykonane z miedzi lub tworzywa, chociaż tam, gdzie woda jest miękka nie zaleca się rur miedzianych. Materiały powinny być odporne na korozję. Warto pomyśleć o montażu filtrów uzdatniających wodę.

Wodę można rozprowadzić na dwa sposoby:
  • w układzie trójnikowym – montaż z prostych odcinków rur, które łączy się za pomocą kształtek (układ tradycyjny: wzdłuż ścian w liniach prostych i prostopadłych do siebie),
  • w systemie rozdzielaczowym – jeden odcinek rury jest przewodem łączącym rozdzielacz z punktem poboru.
Warto pamiętać o:
  • tulejach ochronnych w przejściach przez ściany i stropy,
  • prowadzeniu przewodów wody ciepłej nad przewodami z wodą zimną,
  • niebezpieczeństwie prowadzenia przewodów wodnych nad elektrycznymi,
  • termoizolacji ciepłej wody użytkowej.

Instalacja CO i hydrauliczna – projekt instalacji grzewczej

Chcemy, aby nasza instalacja CO działała sprawnie i ekonomicznie. W związku z tym wybieramy taki opał, który najlepiej sprawdzi się w naszych warunkach domowych. W zależności od tego, czy wybierzemy olej opałowy, gaz ziemny, energię elektryczną czy paliwa stałe musimy dobrać odpowiedni piec CO. Ciepło rozchodzi się za pomocą czynnika grzewczego (wody lub pary wodnej) do kaloryferów lub podłogi (ogrzewanie podłogowe). W innowacyjnych instalacjach zanim ciepło dotrze do grzejnika musi przejść przez rozdzielacz zamontowany na każdej kondygnacji w specjalnej szafce. Ogrzewanie podłogowe można regulować centralnie, natomiast w kaloryferach można zamontować zawory termostatyczne, za pomocą których można sterować temperaturą bezpośrednio w danym pokoju.

Instalacja CO i hydrauliczna to złożone mechanizmy działania, dlatego warto powierzyć ich wykonanie fachowcom. Prostym i szybkim sposobem na ich znalezienie jest skorzystanie z zapytań ofertowych portalu Oferteo.pl.