Budowa Stanu Surowego - Porównaj Oferty Firm Budowlanych

Budowa stanu surowego

Składająca się z dwóch etapów budowa stanu surowego – otwartego (z dachem, bez stolarki zewnętrznej) oraz stanu surowego zamkniętego wraz ze stolarką zewnętrzną to najważniejsze etapy budowy domu. Zanim jednak ekipa budowlana wkroczy na plac budowy należy załatwić wszystkie formalności związane z rozpoczęciem działań oraz dokonać prac związanych ze stanem zerowym.

Budowa stanu surowego – poszczególne etapy

Zdobycie pakietu dokumentów zezwalających na budowę domu umożliwia rozpoczęcie budowy stanu zerowego. Siłą rzeczy etap ten wymaga czasu. Oczekiwanie na wydanie wszystkich zaświadczeń nie jest kwestią jednego dnia. Decydując się na tak poważne przedsięwzięcie, jaką jest budowa domu, należy uzbroić się w cierpliwość. Budowa stanu surowego rozpoczyna się takimi pracami jak: wybór gruntu oraz wyrównanie działki budowlanej, wykop, wylanie fundamentów oraz założenie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Tak zwany stan zerowy pochłania około 10-12% kosztów całej budowy domu.

Grunty budowlane

Podłoże, na którym najlepiej usadowić dom to grunt mineralny rodzimy niespoisty (żwir, pospółka, piasek pylasty) lub spoisty (ił, glina, pył i ich odmiany). Grunty niespoiste ocenia się współczynnikiem ID, który wskazuje na stopień zagęszczenia danej powierzchni - im wyższy współczynnik, tym ziemia lepiej nadaje się pod budowę domu. Istotny jest także stopień tarcia wewnętrznego oraz wilgotność (Sr). Grunty spoiste oznacza się parametrem IL (stopień piaszczystości) – im niższy IL, tym lepsza ziemia pod budowę domu.

Fundamenty

Od fundamentów zależy stateczność domu oraz bezpieczeństwo mieszkańców. Błędy popełnione na tym etapie są niemożliwe do naprawy w momencie ukończenia stanu surowego otwartego domu. Przed wykonaniem fundamentów warto dowiedzieć się, czy sąsiedzi nie mieli problemów na tym etapie budowy oraz czy nie dochodzi do miejscowych zalań piwnic. Warto zlecić wykonanie badania geotechnicznego w razie jakichkolwiek wątpliwości. Następnie należy zrobić wykop, zabezpieczyć go oraz precyzyjnie wykonać deskowania, od których zależy zgodność wymiarów domu z jego projektem. Na dnie wykopu należy umieścić warstwę zagęszczenia podbudowy. Aby oddzielić wierzchnią warstwę podłogi od ścian fundamentowych wykonuje się tak zwane dylatacje. Należy także pamiętać o wykonaniu izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej. Zlecenia budowlane na wykonanie tego typu robót można znaleźć na portalu Oferteo.pl. Tam też można złożyć zapytanie ofertowe w dziale – budowa stanu surowego.

Piwnica w domu

Obecnie większość domów buduje się bez podpiwniczenia. Warto zastanowić się, czy piwnica jest nam niezbędna. Podpiwniczenie domu staje się zaletą wtedy, gdy mamy małą działkę budowlaną do zagospodarowania. Wtedy można piwnicę wykorzystać jako garaż lub pomieszczenie gospodarcze. Piwnicę można przeznaczyć również na pralnię, warsztat lub siłownię, pamiętając o tym, że powinno się zaizolować ją cieplnie – wydatki na ogrzewanie piwnicy bez izolacji są bardzo wysokie. Wadami podpiwniczenia są wyższe koszty budowy, a następnie eksploatacji domu. Nie warto robić podpiwniczenia na działkach budowlanych, na których utrzymuje się wysoki poziom wód gruntowych. Sama budowa podpiwniczenia i jej wyposażenie w schody oraz izolację przeciwwilgociową jest kosztowną inwestycją. Ci, którzy myślą jednak o podpiwniczeniu powinni sprawdzić wszystkie informacje, aby uniknąć niepotrzebnego rozczarowania.

Rodzaje ścian

Istnieją trzy technologie budowy ścian: jednowarstwowa, dwu i trójwarstwowa. Pierwsza jest metodą tanią i szybką. W jej ramach stosuje się najczęściej ceramikę poryzowaną, keramzytobeton lub beton komórkowy. Prostota technologii oraz wysoki współczynnik przenikania ciepła to zasadnicze zalety tej metody. Pociąga to jednak za sobą wyższe koszty oraz wydłuża czas pracy. Ściany jednowarstwowe nie wymagają dodatkowej izolacji termicznej, gdyż wykonane są z ciepłych i wytrzymałych materiałów. Natomiast, aby zapobiegać stratom ciepła wykonuje się zlecenia budowlane na ściany jednowarstwowe wykańczane tynkiem cienkowarstwowym lub tradycyjnym. Wadami tej technologii są: kruchy budulec, wymóg szerszych fundamentów, zatrudnienie wykwalifikowanej ekipy budowlanej oraz potrzeba docieplenia nadproży, wieńców czy filarów.

Ściany dwuwarstwowe łączą zalety ścian jedno i trójwarstwowych. Posiadają warstwę nośnią i ocieplenia ścian. W prawdzie nie potrzeba zatrudniać wykwalifikowanych wykonawców do budowy ścian dwuwarstwowych, jednak konieczne jest wykonanie ocieplenia ścian metodą mokrą lub lekko suchą.

Ściany trójwarstwowe posiadają wysokie własności użytkowe oraz zapewniają najlepszą izolację cieplną i akustyczną ze wszystkich rodzajów ścian. Jednocześnie są najdroższe i pochłaniają najwięcej czasu.

Rodzaje elewacji

Na rynku dostępne są różne rodzaje elewacji: docieplające, ze szkła, na ruszcie, kamienne, z betonu architektonicznego oraz z cegieł i bloczków. Elewacje docieplające stosuje się w budynkach, które szybko tracą ciepło. Wełnę mineralną albo płyty styropianowe stosuje się w ramach izolacji termicznej. Elewacje na ruszcie czyli oblicówka winylowa (zwana także sindingiem) to panele barwione na różne kolory, natomiast oblicówka drewniana (szalówka) to okładzina z desek. Elewacje kamienne wykonuje się z marmuru, piaskowca oraz granitów i sjenitów. Zlecenia budowlane na elewacje ze szkła stają się coraz bardziej popularne. Szklana elewacja dobrze izoluje akustycznie i termicznie, jest trwała i wodoodporna. Elewacja z betonu architektonicznego jest idealna do zastosowania w biurowcach i budynkach handlowych, natomiast wykonana z cegieł i bloczków jest jedną z warstw ściany trójwarstwowej.

Izolacja domu

Docieplanie budynków, czyli izolacja termiczna, jest zasadniczą kwestią podczas budowy wymarzonego domu. Termoizolacja, tak samo jak izolacja akustyczna, zależna jest od grubości ścian, użytych materiałów i zastosowanej technologii.

Dach

Dachy mogą być płaskie (stropodachy) bądź spadziste, regularne lub nie. Wyróżniamy cztery typy dachów płaskich i pięć rodzajów dachów spadzistych.

Rynny

Rynna jest nieodzownym elementem dachu. Instaluje się ją również przy krawędziach balkonów tarasów i na lukarnach. Przy wyborze rynny powinniśmy kierować się wielkością i kształtem dachu, kątem pochylenia połaci i sposobem odprowadzenia wody. Na rynku dostępne są rynny, które można idealnie dopasować do wyglądu swojego domu. Najbardziej popularne zlecenia budowlane dotyczące rynien tworzą system korytkowy z PVC lub stalowej blachy powlekanej.

Okna i drzwi

Budowa stanu surowego kończy się montażem stolarki zewnętrznej. Warto zapoznać się z różnymi rodzajami okien (krosnowe, ościeżnicowe, skrzynkowe, zespolone, jednoramowe), aby wybrać najbardziej dopasowane do swojego domu. Każdy typ okna różni się swoim przeznaczeniem, izolacją termiczną i akustyczną. Podobnie sprawa wygląda z drzwiami, które kwalifikuje się według klas odporności: A, B i C, przy czym klasa C to drzwi antywłamaniowe.

Gdzie szukać wykonawców zlecenia?

Zlecenia budowlane na budowę stanu surowego to nieodłączny element portalu Oferteo.pl. Składając darmowe zapytanie ofertowe, otrzymujemy oferty od firm budowlanych z wybranego regionu Polski. Dzięki temu możemy porównać ceny i przeczytać referencje dotyczące danej firmy, aby następnie dokonać odpowiedniego wyboru.

script type="text/javascript"> var google_conversion_id = 1039760147; var google_conversion_language = "en"; var google_conversion_format = "3"; var google_conversion_color = "ffffff"; var google_conversion_label = "CmpNCNvJ6gIQk_bl7wM"; var google_conversion_value = 0; // script type="text/javascript" src="https://www.googleadservices.com/pagead/conversion.js">