Wózek widłowy - sztaplarka

Przystosowany do przewozu nawet kilkudziesięciu ton wózek widłowy używany jest do transportu bliskiego i magazynowego. Sztaplarka, bo tak zamiennie określa się wózek widłowy, niezbędna jest przy rozładunku w fabrykach lub portach. W zależności od indywidualnych parametrów rozróżniamy kilka rodzajów wózków. Szczególne znaczenie ma masa danego urządzenia. Powinna ona wynosić co najmniej połowę w stosunku do masy przewożonego materiału.
Wózek widłowy - sterowanie i kierowanie
Oprócz sterowania samym wózkiem widłowym występuje możliwość sterowania także masztem i widłami. Ruchy robocze większości wózków widłowych zawierają w sobie podnoszenie i opuszczanie ładunku, przechylenia masztu do siebie i w przeciwnym kierunku, a także przesuwanie masztu na boki. Niektóre wózki widłowe pozwalają na przesunięcie poziomu wideł oraz na pozycjonowanie oznaczające zrobienie odstępu między nimi za pomocą dźwigni.
Podobnie jak w samochodach wózek widłowy posiada kierownicę, pedały gazu i hamulca. Sprzęgło pojawia się zależnie od zastosowanego układu napędowego. Sztaplarka posiada najczęściej dwa biegi – wsteczny i do przodu. Prowadzenie wózka różni się jednak od prowadzenia samochodu. Przede wszystkim dotyczy to zwrotności wózka widłowego. Bardzo często na niewielkiej przestrzeni można dokonać pełnych ruchów przy maksymalnym skręcie kół.
Wózek widłowy – konstrukcja
Budowa wózka widłowego zależy od typu pracy, do jakiej wózek zazwyczaj jest stosowany. Standardowy wózek widłowy posiada:
- stalowy szkielet wózka widłowego,
- koła (trzy lub cztery, w zależności od modelu; pneumatyczne lub gumowe, w zależności od miejsca przeznaczenia wózka),
- silnik: wysokoprężny(olej napędowy), niskoprężny (benzyna, gaz) lub elektryczny(baterie),
- dodatkowe obciążenie działające na zasadzie przeciwwagi, najczęściej umieszczone w tylnej części wózka w postaci bloku stali,
- maszt - pionowa konstrukcja zapewniająca podnoszenie i opuszczanie ładunku,
- widły w kształcie litery „L”, poruszające się pionowo,
- karetkę – stalowy element przymocowany do masztu, do którego doczepia się widły i kratę ochronną,
- klatkę bezpieczeństwa stanowiąca ochronę dla operatora
- kabinę operatora wraz z kierownicą, pedałami i dźwignią.
Szukasz wózka widłowego o określonych parametrach?
Uzupełnij krótki formularz i oczekuj dopasowanych ofert od firm.
Wybór sztaplarki
Jeżeli chcemy dopasować wózek widłowy do naszych potrzeb i otrzymać interesujące oferty od firm warto skorzystać z formularza dla wózków widłowych. W ten sposób oszczędzamy swój czas i pieniądze. Pierwszą dopasowaną ofertę możemy otrzymać już w kilka minut od wysłania formularza.