Dlaczego warto budować dom z bali? Zalety domu z bali
Otrzymaj oferty od specjalistów jak WIMAR nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

WIMAR

18

Dlaczego warto budować dom z bali? Zalety domu z bali

Autor: Ryszard Bednarek, publikacja: 2020-07-21

Przez lata mieliśmy przyjemność współpracować z wieloma klientami z Polski, a także z wielu zakątków Europy. Niezależnie od tego, czy budowaliśmy dom mieszkalny całoroczny, letniskowy, rekreacyjny czy też hotel bądź obiekt gastronomiczny, wszyscy klienci wskazywali bezapelacyjne zalety, jakie posiada dom z bali.

domy-z-bali

Jeśli zastanawiasz się nad budową domu z bali, oto niektóre z najważniejszych korzyści, jakie wskazujemy po latach doświadczenia, a także które słyszymy od naszych klientów. One pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.

1. Bal drewniany jest surowcem ekologicznym i odnawialnym

Domy z drewna przez cały okres swego istnienia funkcjonują niczym zbiorniki węgla. Co więcej, w porównaniu z innymi materiałami produkcja wyrobów z drewna charakteryzuje się najniższą konsumpcją energetyczną i niższą emisją CO2.

Drewno, w odróżnieniu od paliw naturalnych czy produktów wytworzonych z surowców naturalnych innych niż drewno, jest surowcem odnawialnym. Stosowanie produktów z drewna zachęca do zwiększania powierzchni lasów, a tym samym powiększania naturalnego magazynu węgla, co ma wpływ na zmniejszenie CO2 w atmosferze. Emisje gazów cieplarnianych są redukowane dzięki budowie domu z bali, ponieważ prawie 10% globalnej emisji CO2 jest wynikiem produkcji betonu. Mówi się, że kiedy wytwarzana jest tona betonu, powstaje tona CO2.

dom-z-bala

2. Efektywność energetyczna

Domy z bali doskonale nadają się do utrzymywania temperatury i oszczędzania energii. Wynika to z masywności kłód i ich zdolności do pochłaniania ciepła (duża pojemność cieplna). Dzięki temu ściany z bali gromadzą i magazynują energię, a następnie promieniują ją z powrotem do domu. Dom z bali posiada zdolności samoregulacji wilgotności. Wnętrze domu z bali drewnianych stwarza wspaniały i niepowtarzalny, trudny do uzyskania w innych technologiach, mikroklimat. Jest przy tym doskonale wyizolowany, zapewniając ciepło w zimie i przyjemny chłód latem. Według badań National Association of Home Builders (NAHB), domy zbudowane z litych ścian z bali są na ogół o 2,5% do 15% bardziej energooszczędne niż standardowa konstrukcja ramowa. Domy z bali są również zwykle cichsze niż inne domy, ponieważ te same właściwości bali, które przyczyniają się do efektywności energetycznej, mają również właściwości tłumiące dźwięk.

3. Długotrwałość

Twoja rodzina i znajomi uważają, że ich murowany dom jest trwały? Poinformuj ich, że domy z bali, które są nadal w użyciu w Europie, pochodzą sprzed ponad 800 lat. Jeden kościół zbudowany z bali w Rosji ma ponad 1700 lat. Drzewa są częścią Matki Natury i jako takie charakteryzują się wytrzymałością na burze, huragany, silne wiatry, duże ilości śniegu i inne potencjalnie niebezpieczne zdarzenia naturalne.

4. Dopasowanie do natury

Ponieważ ten organiczny materiał budowlany pochodzi z natury, powstałe z niego budowle wtapiają się w topografię. Domy z bali naturalnie integrują się z krajobrazem, zamiast niezręcznie się mu narzucać.

dom-z-bali-wilga

5. Prosta i szybka budowa

Krótki czas budowy – budowa domu z bali wcześniej przygotowanych pod projekt i przywieziony na plac budowy trwa kilka dni.

Mały ciężar domu – lekka konstrukcja domu z bali do minimum ogranicza wielkość fundamentów, dzięki czemu koszt jest niższy, mniej też kosztuje transport materiałów na budowę.

Sucha technologia – budowa domu ogranicza się do montażu drewnianych elementów, łączonych na metalowe łączniki, w związku z czym niepotrzebne są przerwy technologiczne, co w poważnym stopniu skraca czas budowy.

Możliwość budowy domów z bali nawet w zimie – poza fundamentami dom drewniany nie wymaga żadnych prac mokrych, takich jak betonowanie czy murowanie, dzięki czemu budowa może odbyć się w okresie zimowym.

dom-z-bala-zakopane

6. Odporność

By cieszyć się domem z bali przez długie lata, należy odpowiednio o niego dbać. Wszystkie materiały użyte do budowy domu są przez nas impregnowane, posiadają certyfikat fitosanitarny (gwarantuje brak chorób i pasożytów). W naszej firmie używa się sprawdzonych środków ochrony drewna, które zapobiegają rozwojowi pleśni i grzybów, chronią przed owadami i są ognioodporne. Dzięki właściwej konserwacji drewna tworzy się na nim powłoka ochronna.

7. Uznanie na całym świecie

Domy z bali są popularnymi budynkami w Wielkiej Brytanii, we Francji, w Japonii i Hiszpanii, na Litwie i Łotwie, w Estonii, Norwegii, Szkocji, Finlandii, Afryce Południowej, Tajlandii i innych krajach. W Polsce widać wyraźny trend wzrostowy tej branży, w szybkim tempie przybywa zwolenników domów z bali. W krajach, gdzie budownictwo z drewna jest szeroko rozpowszechnione, statystyczny mieszkaniec tych domów żyje kilkanaście lat dłużej.

Drewno jest solidnym i naturalnym materiałem budowlanym, więc jeśli zależy Ci na zdrowym stylu życia, powinieneś pomyśleć o posiadaniu domku z bali. Co więcej, drewno nie ma negatywnego wpływu na ludzkie ciało.

Ludzie chcą mieszkać w domu z przytulną atmosferą i doskonałym designem. Dziś nowe technologie dają tę możliwość posiadania domu z bali naszych marzeń. Wraz z rosnącą liczbą tych budynków staje się jasne, że coraz więcej osób buduje swoje własne cztery kąty z bali.

Nie jest tajemnicą, że domki z bali mogą być bardzo małe, proste i rustykalne, ale nie wszyscy wiedzą, że mogą być również prestiżowe, duże i nowoczesne. Powinniśmy wspomnieć, że wszystkie domki z bali mogą być zaprojektowane przez architekta, jak każdy inny dom. Oczywiście istnieje wiele szczegółów, o których należy pamiętać, kupując lub budując taki dom. Warto też pamiętać, że nie ma miejsca, w którym dom z bali byłby złym pomysłem. To wspaniały wybór dla osób, które chcą mieszkać w solidnym, nowoczesnym, pięknym i wyjątkowym domu.


Opracował
Ryszard Bednarek
"Dom z Bali" Sp. z o.o.

Inne usługi lub produkty - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 840 886 Wykonawców i Dostawców najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych: