Agrotkanina czy agrowłóknina?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Tkaniny Sp. z o.o. nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Tkaniny Sp. z o.o.

Agrotkanina czy agrowłóknina?

Autor: Marek Pęconek, publikacja: 2017-12-14

Pewnie wielu z Państwa czasami się zastanawiało: agrotkanina czy agrowłóknina? Co wybrać? Ja też kiedyś miałem ten problem w moim przydomowym warzywniaku, dlatego postaram się tutaj przytoczyć wszelkie dylematy wraz z odpowiedziami, jakie wtedy przyszły mi do głowy.

Zdjęcie nr 1

Agrotkaniny i agrowłókniny polipropylenowe w kolorach ciemnych (czarne, brązowe, zielone) mają podobne przeznaczenie – stosowane są do ściółkowania gleby, przyspieszają wzrost roślin i wygłuszają chwasty. Podstawowymi kryteriami wyboru są cena i trwałość.

Agrotkaniny wyróżnia gramatura 70 g/m2 lub 94 g/m2, gęsty splot z dużą ilością przeplotów, dzięki czemu są dużo trwalsze, odporniejsze na mechaniczne uszkodzenia, po rozłożeniu mogą posłużyć nam nawet przez 4-5 sezonów. Niestety za trwałość i wytrzymałość trzeba też zapłacić nieco więcej.

Agrowłókniny posiadają zwykle gramaturę około 50 g/m2. Splot ich charakteryzuję się tzw. „ciągnącym się pasmem”, skutkuje to większą podatnością na uszkodzenia, rozdarcia i strzępienie. Do mocowania raczej nie zaleca się obsypywania żwirem, gdyż skutkować to może trwałym uszkodzeniem materiału.

Reasumując: można stwierdzić, iż agrowłókninę prędzej zastosujemy w ogrodzie (zarówno warzywnym, jak i przy plantacji truskawek), a agrotkaninę wybierzemy, gdy chcemy mieć zapewnioną trwałość na lata do roślin, które nie wymagają dużo pracy, np. tuje, krzewy itp.

I ostatnie pytanie: chwasty…? Co z nimi? W tej kwestii oba omawiane materiały mają swoich zagorzałych zwolenników i każdy z nich potrafi przytoczyć wiele argumentów na obronę swojej tezy. Ja tylko mogę Państwu powiedzieć, że obie mają podobne właściwości i są równie skuteczne w przeciwdziałaniu chwastom.

Poniżej chciałbym jeszcze przedstawić kilka rad dotyczących prawidłowego rozłożenia agrotkaniny ściółkującej dla potencjalnych nabywców.

Do pozbycia się uciążliwych chwastów, a tym samym przyspieszenia wzrostu swych upraw przez wiele sezonów polecamy Państwu szeroką gamę agrotkanin, m.in. są to agrotkaniny uznanej polskiej marki WIGOLEN.

Proces ściółkowania czarną agrotkaniną o gramaturze 94 g/m2 rozpoczynamy od:

 • głębokiego i dokładnego spulchnienia gleby,
 • następnie usuwamy wszystkie chwasty,
 • Zdjęcie nr 2
 • w razie potrzeby nawadniamy ziemię,
 • rozkładamy materiał ściółkujący,
 • Zdjęcie nr 3
 • dopasowujemy matę lub agrowłókninę do rabaty i przycinamy, jeśli istnieje taka konieczność,
 • Zdjęcie nr 4
 • mocujemy materiał do podłoża za pomocą specjalnych szpilek lub przysypujemy brzegi ziemią,
 • Zdjęcie nr 5
 • wycinamy otwory w miejscach, gdzie chcemy posadzić rośliny,
 • sadzimy rośliny.

Opracował:
Marek Pęconek
Tkaniny Sp. z o.o.

Ogrodnik - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 16 572 Ogrodników najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o ogrodnictwie