Fotografia komercyjna - Exif, licencje i aspekt prawny
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Studio Foto Style Marek Bereźnicki nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Studio Foto Style Marek Bereźnicki

34

Fotografia komercyjna - Exif, licencje i aspekt prawny

Autor: Marek Bereźnicki, publikacja: 2020-07-03

Bardzo duża liczba firm na rynku boryka się z problemem zdobycia estetycznych zdjęć swoich produktów w celu publikacji ich na portalach społecznościowych, stronach www czy też portalach umożliwiające sprzedaż online. Wykupowanie zdjęć może być dość kosztowne, podobnie z subskrypcją w bankach zdjęć. Trzeba również pamiętać, że nie każdy rodzaj fotografii jest tam dostępny.

felga-aluminiowa

Większości przedsiębiorców zależy na szybkiej sprzedaży oraz dotarciu do nowych, potencjalnych klientów. Dość często nie zastanawiając się nad konsekwencjami, pobierają zdjęcia z Internetu lub kopiują z innych stron z tej samej branży, licząc na to, że taka kradzież nie zostanie im udowodniona. Takie działania to przestępstwo, ponieważ większość fotografii posiada prawa autorskie - licencje. Przesłanką do ww. czynów stanowi art. ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Współczesne aparaty cyfrowe zapisują zdjęcia w formacie .jpg i rejestrują przy tym bardzo dużo informacji na temat wykonanego pliku, ukrytych pod nazwą Exif (Exchangeable Image File Format).

fotografia-produktowa

Metadane Exif można określić fotograficznym „dowodem osobistym”, ponieważ zwierają dane, takie jak: imię i nazwisko autora zdjęcia, datę wykonania zdjęcia, wszystkie parametry związane z ekspozycją, tryb fotografowania, czynności wykonywane z postprodukcją oraz nazwę programu graficznego. Warto więc zastanowić się dwa razy, czy nie lepiej wynająć profesjonalnego fotografa, z którym podpiszemy umowę, uzyskując tym samym możliwość rozpowszechniania zdjęć w dowolnej ilości i na dowolnych portalach, czy też umowę na wyłączność, gdzie nawet fotograf po przekazaniu licencji nie będzie miał prawa publikacji utworów bez uprzednio uzyskanej zgody osoby posiadającej prawa autorskie.

czesci-samochodowe pierwotne-wlasciwosci-aparatu studio-foto-style dane-audio felga-aluminiowa-sfw-telefon

Metadane Exif. Za pośrednictwem programu Adobe Bridge

metadane-exif-adobe-bridge

Pamiętajmy również o tym, że zdjęcie może posiadać znak wodny i dodatkowo zabezpiecza plik przed kopiowaniem. Z reguły znaki wodne są widoczne, lecz są też takie fotografie, gdzie przy niewielkim wysiłku autora zabezpieczenie znakiem wodnym można w szczególny sposób wkomponować z odpowiednią przejrzystością (kryciem), że nie będzie on widoczny. Więc nieświadomie możemy wpakować się w tarapaty.


Opracował:
Marek Bereźnicki
Studio Foto Style

Inne usługi lub produkty - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 840 185 Wykonawców i Dostawców najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych: