Jak pomalować ściany w domu?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Rob-bud nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Rob-bud

3

Jak pomalować ściany w domu?

Autor: Rob-bud, publikacja: 2019-04-19

Malowanie ścian wewnętrznych to najprostszy sposób na odświeżenie swojego mieszkania. Jednak jeśli nie będziesz dobrze przygotowany, ten projekt może szybko przerodzić się w prawdziwy koszmar... Zanim to zrobisz, pomocne będzie zapoznanie się z podstawami malowania, które mogą zaoszczędzić Twój cenny czas i wysiłek.

Zdjęcie nr 1
 1. Usuń wszystkie akcesoria ze ściany.
 2. Znajdź wszystkie pokrętła, osłony gniazd, włączniki światła, termostaty i inne elementy wzdłuż ściany i zdejmij je.

 3. Usuń ze swojej przestrzeni roboczej wszystkie meble.
 4. Znajdź miejsce do przechowywania mebli, urządzeń i innych rzeczy. Jeśli przestrzeń jest problemem, możesz po prostu odsunąć te przedmioty od ściany, którą będziesz malować. Pamiętaj, aby przykryć pozostałe meble szmatką lub plastikową folią, aby ochronić je przed ubrudzeniem.

 5. Zakryj podłogę.
 6. Połóż szmatę. Rozciągnij płócienną płachtę lub plastikową plandekę, która pomoże Ci uniknąć pochlapanej farbą podłogi. Aby uzyskać maksymalną ochronę, ściereczka powinna sięgać do podstawy ściany.

 7. Oczyść delikatnie powierzchnię ściany.
 8. Zwilż czystą ściereczkę lub gąbkę ciepłą wodą z łagodnym detergentem w płynie, a następnie wykręć nadmiar wody. Przeprowadź ściereczkę po ścianach od góry do dołu, aby usunąć kurz i inne zanieczyszczenia, które mogą przeszkadzać podczas malowania.

 9. Przykryj sąsiednie powierzchnie taśmą malarską.
 10. Może być ona użyta do ochrony wykończenia u góry i dołu ściany oraz zastosowana wokół drzwi. Upewnij się, że dokładnie wyrównałeś krawędzie taśmy, bo możesz skończyć z krzywymi liniami na ścianach.

 11. Użyj podkładu.
 12. Nałóż równomierną warstwę od podłogi do sufitu, pokrywając najszersze obszary w pobliżu środka ściany. Powłoka bazowa nie musi być zbyt gruba - o ile jest gładka i spójna, farba będzie się łatwo nakładać.

 13. Użyj pędzla ręcznego, aby wypełnić luki.
 14. Pracuj podkładem w ciasnych szczelinach i innych trudno dostępnych obszarach za pomocą końcówki pędzla. Zwróć szczególną uwagę na narożniki, wnęki i przestrzenie wokół elementów wykończeniowych i ściennych.

 15. Pozwól gruntowi całkowicie wyschnąć.
 16. Daj podkładowi około 4 godzin na wyschnięcie. Powinien być suchy w dotyku, zanim zaczniesz nakładać kolejne warstwy farby. Bardziej wygodne może być nałożenie podkładu po południu lub wieczorem i pozostawienie ściany do następnego dnia.

 17. Wybierz odpowiedni rodzaj farby.
 18. Jeśli chodzi o wybór farby do wnętrz, masz do wyboru wiele opcji. Zastanów się nie tylko nad kolorem, ale także nad pożądaną teksturą i wykończeniem ściany.

 19. Dokładnie wymieszaj farbę.
 20. Użyj mieszalnika do farb elektrycznych lub ręcznego mieszadła, aby uzyskać równomierną konsystencję, nawet jeśli został zmieszany podczas zakupu. Zapobiega to separacji olejów i pigmentów, zapewnia lepsze pokrycie i gładsze wykończenie. Gdy farba osiągnie jednolitą teksturę, będzie gotowa do użycia.

 21. Rozpocznij malowanie od trudno dostępnych miejsc.
 22. Zanurz czubek pędzla wokoło w farbie, pozwalając, aby nadmiar kropli ściekał, następnie pomaluj ścianę za pomocą skośnej krawędzi pędzla, zaczynając od jednego z górnych narożników pomieszczenia. Przesuwaj się w dół, używając gładkich, liniowych pociągnięć.

 23. Pomaluj wnętrze ściany.
 24. Po pomalowaniu zewnętrznych krawędzi ściany, użyj szerokiego wałka, aby zająć się środkiem. Najlepszą metodą malowania za pomocą wałka jest nakładanie go na przemian wzór "M" lub "W", praca w przód i w tył nad tą samą sekcją, aż zostanie całkowicie wypełniona.

 25. Zastosuj dodatkowe warstwy.
 26. W zależności od tego, jak głęboki kolor chcesz uzyskać, możesz nałożyć drugą lub nawet trzecią warstwę farby. Farby należy nakładać w ten sam sposób, zaczynając od zewnętrznych krawędzi ściany i docierając do wewnątrz. Pamiętaj, aby odczekać około 2-4 godzin pomiędzy warstwami.

 27. Pozostaw farbę na noc.
 28. Spójrz ostatni raz na ścianę, aby sprawdzić, czy nie ma plam, grudek lub innych niedoskonałości. Pozostaw farbę do wyschnięcia przynajmniej na całą noc. W międzyczasie staraj się unikać dotykania farby, aby nie stworzyć dodatkowych smug.


Opracował:
Robert Orlankowicz
ROB-BUD

Malarz - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 93 888 Malarzy najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o malowaniu