Jak ułatwić dziecku adaptację w przedszkolu?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Przedszkole Montessori Koniczynka nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Przedszkole Montessori Koniczynka

49

Jak ułatwić dziecku adaptację w przedszkolu?

Autor: Przedszkole Montessori Koniczynka, publikacja: 2021-02-25

Zapewne wiele razy zadawali sobie Państwo pytanie: czy moje dziecko zaadaptuje się w przedszkolu? Jaki będzie jego pierwszy dzień w przedszkolu? Jak powinniśmy przygotować je do startu przedszkolnego?

Adaptacja dziecka w przedszkolu

Pozwólmy dziecku na samodzielność

Samodzielność dziecka to podstawa, by dobrze i komfortowo zaadaptowało się ono w nowym miejscu, by rozpoczęło przygodę w przedszkolu. 

Na samodzielność dziecka, które ma pójść do przedszkola, składa się samodzielność w sygnalizowaniu swoich potrzeb fizjologicznych. Nie chodzi tu tylko o korzystanie z toalety, ale także wyrażanie swych potrzeb (typu: jestem głodny, chcę pić, jest mi zimno lub gorąco, boli mnie itp.) bądź samodzielne ubieranie się i rozbieranie. Tak, tak, 2,5- lub 3-latki świetnie potrafią sobie poradzić ze zdjęciem butów na rzepy, kurtki, czapki i szalika, wciągnięciem i ściągnięciem spodni na gumkę.

Samodzielne dziecko mniej boi się nowości, bo nie musi zastanawiać i obawiać, co w momencie gdy mamy lub taty nie będzie w pobliżu, to kto mu pomoże, a jeśli potrzebuje pomocy, to wie, jak o nią poprosić.

Jak wspierać dziecko w rozwoju samodzielności?

Niestety samodzielności nasze dziecko nie nauczy się w ciągu miesiąca. Trening samodzielności zaczyna się praktycznie już od rocznego malucha, a nawet wcześniej, gdy dziecko uczy się samodzielnie jeść, chwytając jedzenie rączką, pijąc z kubka z dzióbkiem, czołgając się po zabawkę itp.

Warto zatem już wcześniej usamodzielniać dzieci. Jeśli nigdy do tego nie przywiązywałeś wagi, to nic nie szkodzi, możesz zacząć już dziś.

Przygotuj się na to, że nie wszystko będzie proste:

  • Na pewno będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość i pogodzić z tym, że wszystkie czynności dziecka będą trwały dużo dłużej niż sam byś to zrobił.
  • Zapomnij o porządku i czystości wokoło – albo samodzielnie jedzący bobas, albo czysty stół i ubrania.
  • Najlepiej przygotuj stare ubranka, takie, które dziecko będzie używało w domu (często dzieci nie lubią śliniaków oraz fartuszków).
  • Pod stolik też warto położyć coś, co się szybko czyści.
  • Ubranka dziecka (które uczy się ubierania i rozbierania) powinny być luźne, z gumkami lub zapinane najlepiej na rzepy, bez guzików.
  • Koszulki typu body są dobre na spacer, bo okrywają dobrze ciało, ale gdy dziecko uczy się samodzielnie siadać na nocnik albo sedes, mogą być dużym problemem, a nawet powodem do frustracji dziecka, jak i osoby dorosłej.
Przedszkole - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 1 196 Przedszkoli najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych: