Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Rodzaje i podział mebli tapicerowanych

Rodzaje i podział mebli tapicerowanych

Produkcja mebli tapicerowanych - dawniej a dziś.

author box img

Adrian Hadryś

Zaktualizowano: 28 kwietnia 2020 28.04.2020 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

  • Podział mebli tapicerowanych
  • Więcej poradników o tapicerowaniu

Ponad 2423 Tapicerów blisko Ciebie

Produkcja mebli tapicerowanych jest znana od bardzo dawnych czasów. Początkowo wszystkie elementy tapicerki produkowane były ręcznie. Rewolucja przemysłowa spowodowała znaczne zmechanizowanie tych czynności. Powstały maszyny, które były w stanie zapewnić powtarzalność wyrobów i podzespołów.

Obecnie przemysł meblowy wkracza w nową erę – erę komputerowego wspomagania projektowania i wytwarzania mebli. Popyt na nowe produkty, w tym meble tapicerowane oraz całe systemy meblowe jest bardzo wysoki, dlatego też przedsiębiorcy ciągle udoskonalają zarówno parki maszynowe, jak również inwestują w systemy komputerowe CAD/CAM. Ma to na celu skrócenie czasu wprowadzania nowego wyrobu na rynek. Duża konkurencyjność, a także walka o klienta zmusza przedsiębiorców zarówno za granicą, jak i w Polsce do inwestowania nie tylko w nowoczesne oprogramowanie typu CAD/CAM, ale także systemy ERP.

Podział mebli tapicerowanych

Ze względu na funkcje rozróżniamy meble tapicerowane:

  • jednofunkcyjne,

  • wielofunkcyjne.

Do mebli tapicerowanych jednofunkcyjnych zaliczamy przede wszystkim meble, które przeznaczone są głównie do siedzenia bądź leżenia, np. fotele, krzesła, leżanki czy kanapy (swaczyna).

Meble rozkładane, np. tapczano-kanapy (tzw. wersalki) czy też kanapy rozkładane (tzw. kanapa 3DL), to meble wielofunkcyjne.

Rynek mebli tapicerowanych w Polsce skierowany jest głównie na meble wielofunkcyjne, których uzupełnieniem mogą być meble jednofunkcyjne. Dla przykładu mebel tapicerowane łączone są w tzw. zestawy. Na zestaw może się składać np. tapczano-kanapa wraz z sofą dwuosobową i fotelem tzw. "3-2-1" bądź też zestaw składający się z wersalki i dwóch foteli.

Ze względu na konstrukcję rozróżniamy:

  • meble szkieletowe: taborety, krzesła lub fotele, nazywane meblami do siedzenia,

  • meble skrzyniowe: kanapy i tapczany, nazywane meblami do leżenia.

Części tapicerowane mebla tapicerowanego mogą być połączone trwale z konstrukcją nośną lub stanowić oddzielne części mebla, nakładane na konstrukcję nośną. Nazywa się je wtedy odpowiednio częściami stałymi (tapicerką stałą) lub częściami luźnymi (tapicerką luźną). Części stałe są podzespołami, a części luźne – zespołami.

Dodatkowo uwzględniając kryteria konstrukcyjne, a także sprężyste, meble tapicerowane dzielimy na:

  • miękkie,

  • półmiękkie,

  • twarde.

Meble do siedzenia to taborety, krzesła, ławy, fotele czy kanapy. Taborety charakteryzują się brakiem oparcia, natomiast krzesła od foteli przede wszystkim gabarytami, a także brakiem poręczy do podpierania rąk.

Meble do leżenia to tapczany, leżanki oraz tapczano-kanapy czy też tzw. kanapy 3DL. Składają się one z dwóch głównych zespołów konstrukcyjnych – konstrukcji nośnej, zwanej często podstawą oraz części tapicerowanej.

Tapczan składa się z tapicerowanego zespołu siedziskowo-leżyskowego oraz podstawy, która stanowi jednocześnie pojemnik na pościel.

Tapczano-kanapy to tzw. wersalki składające się z tapicerowanego siedziska oraz oparcia połączonego mechanizmem rozkładania, który ustala kąt ich wzajemnego położenia i przytwierdzonego do skrzyni z przeznaczaniem na pościel.

Kanapy rozkładane to tzw. kanapy 3DL, które również jak w przypadku tapczano-kanap, posiadają tapicerowane siedzisko, jak i oparcie, natomiast różnica polega na tym, że siedzisko i oparcie ustawione są względem siebie zazwyczaj pod kątem prostym, a podparcie pleców do siedzenia stanowią poduchy z wypełnieniem, które następnie do rozłożenia są zdejmowane, siedzisko wysuwane do przodu, a oparcie opada na skrzynię, tworząc powierzchnię spania o wymiarach około 2000 mm x 1400 mm.

Opracował:

Adrian Hadryś

Concept meble Adrian Hadryś

Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 143 455 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Dodano: 28 kwietnia 2020 Zaktualizowano: 28 kwietnia 2020

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco