Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Podział majątku po rozwodzie – pomoc adwokata

Podział majątku po rozwodzie – pomoc adwokata

Majątek wspólny powstaje w momencie zawarcia związku małżeńskiego przede wszystkim z mocy prawa lub w wyniku uprzednio zawartej małżeńskiej umowy majątkowej.

author box img

Agata Krzyżanowska

Zaktualizowano: 13 czerwca 2022 13.06.2022 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 4911 Adwokatów blisko Ciebie

Co wchodzi w skład majątku wspólnego?

Majątek wspólny to wszystkie przedmioty, które zostały nabyte podczas trwania wspólności majątkowej, chyba że wykaże się, iż stanowią one surogat majątku osobistego jednego z małżonków.

Po rozwodzie podziałowi nie podlega majątek osobisty małżonków. Jednak pod uwagę bierze się nakłady z majątku osobistego na majątek wspólny, a także z majątku wspólnego na osobisty.

Majątek wspólny obejmuje w szczególności:

  • pobrane wynagrodzenie za pracę oraz dochody z innej działalności zarobkowej;
  • dochody z majątku wspólnego oraz z majątków osobistych małżonków;
  • środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego;
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nabyte podczas trwania wspólności ze środków pochodzących z majątku wspólnego;
  • akcje i udziały w spółkach kapitałowych nabyte w trakcie trwania wspólności ze środków pochodzących z majątku wspólnego;
  • prawo najmu mieszkania nabyte w trakcie trwania wspólności majątkowej.

Sposoby podziału majątku wspólnego

Po rozwodzie, gdy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, podział majątku w przeważającej liczbie przypadków następuje w wyniku postępowania sądowego. Takiego podziału można dokonać również na podstawie umowy.

Podział majątku wspólnego może odbyć się poprzez:

  • podział majątku między małżonków stosownie do ich udziału w majątku wspólnym;
  • przyznanie majątku jednej ze stron, z obowiązkiem spłaty na rzecz drugiej osoby;
  • sprzedaż majątku i podział kwoty stosownie do udziału w majątku wspólnym.

Sądowy podział majątku

Zawarcie umowy o podział majątku następuje wówczas, gdy strony są całkowicie zgodne co do sposobu, w jaki ma to nastąpić. Umowny podział majątku może odbyć się na mocy umowy pozasądowej lub zawartej przed sądem ugody.

W sprawach spornych sądowy podział majątku następuje na mocy wydanego przez sąd orzeczenia – w postępowaniu nieprocesowym lub w procesie rozwodowym.

Wniosek o podział majątku wspólnego

Nie istnieje uniwersalny wzór wniosku o podział majątku wspólnego. Taki wniosek powinien przygotować adwokat. Wniosek o podział majątku wspólnego powinien zawierać dokładny spis całego majątku, który podlega podziałowi, a także przedstawiać dowody prawa własności. Należy także określić wartość przedmiotów sporu oraz załączyć uzasadnienie, co do sposobu podziału. Czasami konieczne mogą okazać się zeznania świadków.

W celu sporządzenia wniosku o podział majątku, adwokat pomoże nie tylko w skompletowaniu wszystkich wymaganych informacji oraz dokumentów, ale również w sposób zwięzły i profesjonalny przesłucha świadków.

Nierówne udziały w majątku wspólnym

Co do zasady majątek wspólny dzieli się po połowie. Mają miejsce sytuacje, w których to jeden z małżonków poświęcił więcej pieniędzy, czasu czy pracy na „tworzenie” wspólnego majątku. W tym przypadku może on ubiegać się o podział majątku z uwzględnieniem stopnia, w jakim każda ze stron przyczyniła się do powstania majątku. Natomiast tego rodzaju żądania muszą zostać udowodnione.

Pomoc adwokata przy podziale majątku – Wrocław

Adwokat z Wrocławia, Agata Krzyżanowska, zajmuje się zarówno sprawami w przypadku których małżonkowie nie są zgodni co do podziału majątku wspólnego, jak i wówczas, gdy podział majątku ma zostać przeprowadzony w drodze porozumienia. W takiej sytuacji podczas podziału majątku adwokat zadba o to, aby sposób podziału był sprawiedliwy. Priorytetem jest dla nas znalezienie najkorzystniejszego dla klienta rozwiązania.

Dodano: 13 czerwca 2022 Zaktualizowano: 13 czerwca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco