Najpopularniejsze style we wnętrzach
Otrzymaj oferty od specjalistów jak OWLpracownia nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

OWLpracownia

Najpopularniejsze style we wnętrzach

Autor: Rafał Doleciński, publikacja: 2020-05-05

Przystępując do projektowania wnętrza, warto określić styl, w którym będziemy się czuli dobrze. Nie po to, by się sztywnie trzymać tego stylu, ale by mieć wytyczoną główną ścieżkę podróży (dominujący styl) i delikatnie z niej zbaczać (style uzupełniające wnętrze). Można śmiało mieszać style we wnętrzach, ale pamiętaj, iż nie każdy ze sobą dobrze współgra.

Zdjęcie nr 1

Najpopularniejsze style we wnętrzach

Przystępując do projektowania wnętrza, warto określić styl, w którym będziemy się czuli dobrze. Nie po to, by się sztywnie trzymać tego stylu, ale by mieć wytyczoną główną ścieżkę podróży (dominujący styl) i delikatnie z niej zbaczać (style uzupełniające wnętrze). Można śmiało mieszać style we wnętrzach, ale pamiętaj, iż nie każdy ze sobą dobrze współgra.

Na przestrzeni lat style w architekturze wnętrz przechodziły przemiany, a także często się przenikały, tworząc bardzo interesujące hybrydy. Każdy styl charakteryzuje się określonymi zasadami, które oddają jego charakter. Poniżej postaram się przybliżyć najpopularniejsze (według mnie) style w architekturze wnętrz, w których często i chętnie projektuję. Sprawdź, w jakim stylu poczujesz się najlepiej!

Styl glamour

Wnętrze w stylu glamour powinno być wytworne i eleganckie, pełne blasku i przepychu. Takie wnętrza często łączą w sobie kilka trendów, np. przyjmując oblicze wnętrz nowoczesnych i jednocześnie pałacowych.

Styl geometryczny

Geometria to bardzo nowoczesny sposób na aranżację wnętrza, ale ten trend pojawił się już w latach 60. i teraz ma swój wielki powrót. Geometria we wnętrzach pojawia się zazwyczaj na ścianach i podłogach oraz często w formie geometrycznych dodatków. Wnętrze takiego pomieszczenia jest spokojne i stonowane, co podkreśla prostota mebli, a jedynym wyrazistym akcentem są mocne geometryczne wzory.

Styl hygge

Hygge jest to tak naprawdę filozofia dobrego życia, ciepła i szczęścia, a kwintesencją tego stylu są biel, drewno, motywy leśne oraz barwy ziemi. Koncepcją wnętrza w stylu hygge jest tu i teraz, harmonia, szczęście, dobry nastrój oraz ludzie. Podstawa wnętrza w tym stylu to funkcjonalność, prostota, umiar, miłe w dotyku dodatki, przyjemny zapach oraz ciepłe światło. Synergia tych wszystkich elementów sprawi, że nie będzie się chciało domownikom wychodzić z mieszkania😊

Styl industrialny

Industrialne wnętrze musi się odwoływać do wielkomiejskiego, przemysłowego stylu urządzania. Dominująca kolorystyka industrialnej przestrzeni to biel, szarości oraz czerń. Często pojawiają się mocne, wyraźne kształty nawiązujące do kamienia oraz betonu. Niemal tradycją jest, że w industrialnym wnętrzu muszą się znaleźć odsłonięte rury lub inne metalowe elementy oraz cegła! Stosując ww. elementy we wnętrzu, mamy pewność, że oddamy surowy charakter tego stylu. Aby nieco złagodzić tę chłodną formę, można zastosować wyraziste kolorystycznie dodatki oraz drewno.

Styl klasyczny

Wnętrze w stylu klasycznym charakteryzuje się ciepłymi barwami i harmonijnym ustawieniem mebli, a prostota i klasa to jego kwintesencja. Klasyczne wnętrza opierają swą siłę i piękno na nawiązywaniu do tradycji. Warto tu zastosować jasne kolory, ale ciekawy efekt uzyskamy dopiero po przełamaniu ich z wyrazistymi wzorami i fakturami kwiatów. Należy pamiętać, by były one spójne kolorystycznie, bo klasyczne wnętrze musi być eleganckie i ponadczasowe.

Styl minimalistyczny

Minimalizm bardzo często pojawia się we wnętrzach mieszkań, ponieważ jest to przestrzeń uwolniona od nadmiaru i dzięki temu doskonale sprzyja relaksowi. Pozbycie się zbędnych przedmiotów znacznie pomaga poprawić koncentrację użytkowników mieszkania, co jest niezwykle istotne, gdyż każdego dnia nasze mózgi są atakowane nadmiarem informacji.

Charakterystycznymi elementami tego stylu są proste linie, minimum dodatków oraz świetnie uzupełniające się elementy wyposażenia. Projektując wnętrze lub całe mieszkanie w minimalistycznym stylu, należy pamiętać o delikatnych kolorach oraz gładkich powierzchniach.

Styl nowoczesny

Założeniem nowoczesnego stylu jest prostota! W takim wnętrzu dominują proste linie oraz mało skomplikowane figury geometryczne, tj. koła i wielokąty. Charakterystycznym elementem nowoczesnego stylu jest otwarta przestrzeń (np. łączenie sypialni z łazienką) oraz odpowiednie doświetlenie. Wnętrze w tym stylu powinno nawiązywać do aktualnych trendów.

Styl rustykalny

Rustykalne wnętrze jest przytulne i odwołuje się do tradycyjnych wzorów, inspirowane wiejskim klimatem. W rustykalnym wnętrzu obowiązkowo musi znaleźć się dużo drewna, nawiązania do przeszłości i natury oraz kamień.

Styl skandynawski

Skandynawskie wnętrze bazuje na naturalnych materiałach i pastelowych kolorach, a bardzo często pojawiającym się w niej surowcem jest drewno. Wnętrze w stylu skandynawskim jest bardzo przytulne i ciepłe poprzez zestawienie drewna z bielą, szarością oraz akcentami czerni.

Styl eko

Styl eko charakteryzuje się dużą ilością drewna, kamieni oraz bieli. Przepełnia go ciepłe światło, którego zadaniem jest podkreślenie naturalnych barw dominujących w tym stylu. Charakter tego stylu podkreślają roślinne wzory i odnowione stare meble oraz minimalizm pod względem dodatków.

Aranżacja wnętrz to pracochłonne zadanie i lepiej podejść do niego poważnie. Jeśli chcesz zgłębić dokładnej tematykę stylów we wnętrzach, to na naszym blogu omawiamy je bardzo dokładnie: OWLpracownia


Opracował:
Rafał Doleciński
OWLpracownia

Architekt wnętrz - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 13 102 Architektów Wnętrz najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o architekturze wnętrz