Murowanie ścian - Najlepsi w 2021

Najlepsze Oferty na Murowanie Ścian, 2021

10 151 Specjalistów

Prawidłowe murowanie ścian zabezpiecza budynek przed pękaniem czy mostkami termicznymi. Dlatego prace związane z murowaniem należy wykonywać z należytą starannością. Jak rozpocząć murowanie ścian? W jaki sposób układać bloczki i jakich błędów unikać? Poznaj tajniki murowania oraz znajdź sprawdzonych specjalistów od sprawnego stawiania ścian w Twojej okolicy.

Z czego muruje się ściany?

Domy murowane można wykonywać z:

 • tradycyjnej cegły,
 • cegły ceramicznej,
 • pustaków ceramicznych (najbardziej popularny jest Porotherm),
 • bloczków betonowych (betonu komórkowego),
 • bloczków silikatowych (silikatów),
 • keramzytobetonu,
 • a nawet z kamienia.

Wybór materiału zależy od:

 • projektu domu i tego, jak duże obciążenia ma wytrzymać budynek,
 • ceny – część materiałów uznawana jest za bardzo drogie, tymczasem beton komórkowy uznawany jest za jeden z najtańszych materiałów do murowania ścian,
 • docieplenia budynku – lub braku ocieplenia przy ścianach jednowarstwowych,
 • rodzaju ścian – najbardziej popularne są ściany dwuwarstwowe.

Niezależnie od wyboru materiału, murowanie ścian nośnych i działowych zawsze najlepiej jest powierzyć specjalistom. Bez odpowiedniego doświadczenia, kwalifikacji i sprzętu, ryzykujesz słabą jakością prac.

Przydatny poradnik: Z czego budować dom?

Ranking Specjalistów od murowania ścian w Twoim mieście

W Oferteo od 2009 roku łączymy osoby zainteresowane usługą murowania ścian z jej wykonawcami. Już 46 383 firm wykonujących roboty murarskie ze wszystkich 380 powiatów w Polsce podjęło z nami współpracę. Specjaliści od murowania ścian zarejestrowani w naszej bazie do tej pory złożyli 35 805 ofert i otrzymali 17 528 opinii od klientów. Chcąc ułatwić Ci wybór fachowca, stworzyliśmy ranking Najlepsi w 2021.

Na podstawie kryteriów opisanych poniżej co roku wskazujemy 10 najlepszych specjalistów od murowania ścian w każdym powiecie. Wybierz miasto, które Cię interesuje lub wpisz nazwę miejscowości poniżej i skontaktuj się z firmami, które uzyskały najlepsze opinie w Twojej okolicy:

Kryteria oceny Wykonawców świadczących usługi murarskie

W rankingu Najlepsi w 2021 premiujemy specjalistów od murowania ścian za pozytywne opinie oraz rzetelność, z jaką przedstawiają swoje działalności. Najważniejsze kryteria oceny:

 • przede wszystkim liczba opinii wystawionych przez klientów i średnia ocena wykonanych prac murarskich,
 • wypełniony opis działalności firmy wraz z danymi rejestrowymi,
 • uzupełniona galeria zdjęć z realizacji murowania ścian działowych i ścian nośnych,
 • liczba złożonych ofert i aktywność w Oferteo,
 • przyznane tytuły (Polecają Nas, Ekspert Oferteo, Profesjonalny Sprzedawca).

46 383 Specjalistów od murowania ścian w Oferteo

Murowanie ścian

Domcorp

 • Tychy

Potrzebujesz murarza ścian do realizacji usług z zakresu budowania ścian? Nie musisz już dłużej szukać, Domcorp jest firmą, której szukasz. Zadzwoń, a otrzymasz wycenę, która Cię zaskoczy - na plus.

PRZEDSIEBIORSTWO BUDOWLANE "GÓRAL " PAWEŁ WIDUCH - Budowanie Ścian Krzyżowa

Pierwszorzędne Budowanie Ścian 

 • Krzyżowa
 • PRZEDSIEBIORSTWO BUDOWLANE "GÓRAL " PAWEŁ WIDUCH

Jeśli jeszcze szukasz profesjonalnego murarza ścian dla siebie, to zerknij na firmę PRZEDSIEBIORSTWO BUDOWLANE GÓRAL PAWEŁ WIDUCH. Realizuje wszechstronne spektrum usług w konkurencyjnych cenach. Umów się na konkretny termin już teraz!

El-tel Wysocki - Murarze Ścian Chojnice

El-tel Wysocki

 • Chojnice
Mariusz Z.

Pełen profesjonalizm i doświadczenie, które było widać w rozmowie z klientem. Prace przeprowadzono szybko i zgodnie z umową, czysta ekipa! Polecam.

NewHome Łukasz Szkulimowski - Ściana Działowa Zagrodno

NewHome Łukasz Szkulimowski

 • Zagrodno

Już od kilku lat pracownicy firmy NewHome Łukasz Szkulimowski realizują usługi z zakresu budowania ścian, dzięki temu są gotowi obsłużyć wszystkich Klientów szukających specjalistycznych umiejętności tych fachowców. Już teraz umów się z nimi na rozmowę, aby uzyskać więcej informacji.

Marcin michalak - Budowanie Ścian Dolany

Marcin michalak

 • Dolany

Chesz znaleźć wartego uwagi specjalistę z zakresu rewelacyjnego murowania z klinkieru, dzięki któremu szybko zrealizujesz swoje cele? Firma Marcin michalak jest Twoim rozwiązaniem. Ledwie krok dzieli Cię od uzyskania świetnej oferty - skontaktuj się od razu!

Expert Bud. Pl Sp. z o.o. - Murowanie z Klinkieru Radzionków

Expert Bud. Pl Sp. z o.o.

 • Radzionków
Adam C.

Firma oprócz samego wykonawstwa na wysokim poziomie zorganizowała większość materiałów budowlanych nawet te trudno dostępne, dziękujemy i polecamy.

DEWE - Murarze Ścian Mysłowice

DEWE

 • Mysłowice

Fantastyczne murowanie ścian to najważniejszy temat dla ekipy z firmy DEWE - są jednymi z najlepszych w fachu murarza ścian. Przedzwoń, a specjaliści udzielą odpowiedzi na wszystkie pytania - nie pożałujesz.

REGO Invest - Murarz Ścian Zalewo

Wykwalifikowany Murarz Ścian 

 • Zalewo
 • REGO Invest
Mirosław L.

REGO Invest BUDOWNICTWO W swojej działalności kierujemy się zasadą kompleksowego podejścia do każdej inwestycji. Inwestorom służymy fachowym doradztwem przy wyborze projektów budowlanych, technologii, realizacji inwestycji, uwzględniając aspekty finansowe i prawne. Specjalizujemy się w wykonawstwie obiektów budowlanych - począwszy od stanu surowego, po ich wykończenie. Rozwiązujemy również problemy związane z przebudową, remontem i adaptacją pomieszczeń. Współpracujemy z wieloma hurtowniami, co pozwala na ograniczenie kosztów prowadzonych inwestycji. Wyróżniamy się dbałością o wysoki komfort realizowanych obiektów i najwyższe standardy wykonania. Jest to możliwe dzięki doświadczonej i wykwalifikowanej kadrze pracowników. Serdecznie zapraszamy do współpracy.

Usługi remontowo-budowlane Paweł Mazek - Budowanie Ścian Parysów

Doskonałe Budowanie Ścian

 • Parysów
 • Usługi remontowo-budowlane Paweł Mazek
Jakub P.

Panowie punktualnie pojawiali się w miejscu zlecenia. Doradzili przy wyborze produktów. Usługę wykonali w terminie który założyli z góry. Jakość również zadowalająca. Polecam!

"COMPLEX" Firma ogólnobudowlana Dariusz Gilewski - Budowanie Ścian Lipno

Najwyższej Klasy Budowanie Ścian

 • Lipno
 • "COMPLEX" Firma ogólnobudowlana Dariusz Gilewski
Norbert C.

Firma Complex wykonywała u mnie remont poddasza oraz elewację zewnętrzną wraz z dociepleniem. Jestem bardzo zadowolony z prac. Jakość bez zarzutu, zależało mi na czasie i udało się wszystko dograć na czas. Bardzo pomocni przy doborze optymalnych materiałów.

Dołącz do naszych Specjalistów od Murowania Ścian

Działasz na rynku jako Specjalista od Murowania Ścian i szukasz nowych Klientów? Załóż konto i zdobywaj nowe zlecenia z Oferteo!

Załóż bezpłatne konto

Aktualne Zlecenia na Murowanie Ścian

Dam zlecenie na murowanie ścian z Porothermu, ok. 500m2

Żywiec, Śląskie
icon Dodano 2 godziny temu

Zakres zlecenia: murowanie ścian Powierzchnia: ok. 500m2 Termin skorzystania z oferty: od 27 grudnia 2021r. Oferty: sama robocizna Rodzaj materiału: pustak PorothermPokaż więcej

GW zleci murowanie ścian, 1200m2

Luboń, Wielkopolskie
icon Dodano 5 godzin temu

Zakres zlecenia: murowanie Powierzchnia: 1200m2 Oferty: z materiałem Termin: koniec marca 2022r. Zleceniodawca: Generalny WykonawcaPokaż więcej

Zlecenie na murowanie ścian, 2000m2

Kiełcz, Lubuskie
icon Dodano 5 godzin temu

Zakres zlecenia: murowanie ścian z Silki 24cm Powierzchnia: 2000m2 Informacje dodatkowe: potrzebne brygady lub samodzielni murarze Oferty: bez materiałów Termin: możliwy od zarazPokaż więcej

Zobacz więcej zleceń dla Specjalistów od Murowania Ścian

Zlecenia na murowanie ścian

Jak murować? 10 zasad murowania ścian

Murowanie ścian (zewnętrznych, wewnętrznych, nośnych i działowych) to trwałe łączenie elementów murowych (np. pustaka ceramicznego) za pomocą odpowiedniej zaprawy murarskiej. Budowa solidnych murów wymaga wiedzy i doświadczenia.

Najważniejsze zasady murowania ścian:

 1. Dobór odpowiedniej grubości materiałów budowlanych, które spełniają aktualne wymogi izolacyjności cieplnej.
 2. Stosowanie zaprawy murarskiej dobranej do materiału budowlanego (lepiej jest unikać zapraw uniwersalnych).
 3. Przestrzeganie zaleceń producenta co do ilości dodawanej wody do zaprawy (czytaj więcej: Zaprawa murarska – proporcje).
 4. Wystrzeganie się dodawania do zaprawy ulepszaczy (np. plastyfikatorów), jeśli producent tego wyraźnie nie zaleca.
 5. Wykonanie izolacji między pierwszą warstwą ściany a fundamentami.
 6. Trzymanie się zasady poziomego ułożenia pierwszej warstwy ścian na tradycyjnej zaprawie cementowej o grubości 2-3 cm.
 7. Układanie każdej kolejnej warstwy bloczków / pustaków / cegieł z zastosowaniem przesunięcia spoin pionowych względem siebie o mniej więcej 5-6 cm.
 8. Dobijanie bloczków specjalnym gumowym młotkiem, który nie zniszczy ich powierzchni.
 9. Sprawdzenie równości poziomu przed rozpoczęciem murowania.
 10. Jeśli to możliwe, murowanie w ciepłe, bezdeszczowe dni (materiały przeznaczone do murowania ścian powinny być jak najmniej narażone na kontakt z wodą).

Jak rozpocząć murowanie ścian? Prace krok po kroku

Właściwe murowanie ścian należy zacząć od wyprowadzenia narożników zewnętrznych. Później trzeba wyznaczyć otwory na okna i drzwi, aby nie docinać bloczków w tych miejscach w trakcie pracy. Podstawą jest utrzymanie takiego samego poziomu dla otworów na wszystkich ścianach. W tym celu na budowie stosuje się sznurek murarski rozpięty na gwoździach osadzonych w murze.

Murowanie ścian krok po kroku wygląda następująco:

 1. Zabezpieczenie fundamentów poziomą izolacją przeciwwilgociową w miejscu styku ze ścianą zewnętrzną.
 2. Naniesienie 2-3 cm zaprawy cementowej pod murowanie narożników (lecz nie od razu na całej długości ściany!).
 3. Wyprowadzenie narożników zewnętrznych (z przynajmniej trzech warstw wybranego materiału).
 4. Rozprowadzenie między narożnikami budynku sznurka traserskiego (w celu sprawdzenia, czy poziom jest idealnie równy).
 5. Ułożenie pierwszej warstwy ścian na zaprawie.
 6. Przerwa technologiczna – należy odczekać ok. 2h, aż zaprawa się zwiąże.
 7. Stopniowe murowanie kolejnych poziomów ścian, pamiętając o właściwej grubości zaprawy (która zależy od tego, czy muruje się na cienką czy grubą spoinę) oraz przesunięciu bloczków względem siebie o kilka centymetrów w poziomie.
 8. Przygotowanie otworów pod okna i drzwi (zgodnie z projektem domu).
 9. Zastosowanie nadproży, gdy wysokość ściany zacznie sięgać górnego poziomu okien i drzwi (mają za zadanie przyjęcie na siebie obciążeń ze ścian znajdujących się nad otworem okiennym czy drzwiowym).
 10. Kontynuacja murowania ścian aż do poziomu stropu.

W celu skorygowania pozycji bloczków położonych w murze, należy to robić tylko za pomocą specjalnego gumowego młotka. Inaczej można poobijać i zniszczyć materiał.

Najczęstsze błędy popełniane podczas murowania ścian

Niedoświadczone osoby, które chcą same murować ściany albo zatrudniają nie sprawdzoną ekipę murarską, często muszą liczyć się ze skutkami błędów popełnionych podczas murowania ścian. To m.in. niestabilna konstrukcja domu, mostki termiczne, które trzeba niwelować dodatkową warstwą ociepleniową czy pękające ściany.

Najczęściej popełniane błędy podczas murowania ścian to:

 • nieprawidłowe położenie pierwszej warstwy muru,
 • używanie różnych materiałów do murowania tej samej ściany,
 • zastosowanie zaprawy niedostosowanej do danego materiału,
 • murowanie ścian na zbyt grubą lub zbyt cienką spoinę,
 • zastosowanie złych narzędzi do konkretnych prac murarskich (np. docinanie, a raczej “rozłupywanie" bloczków młotkiem),
 • brak przewiązania elementów murowych (a tym samym narażenie ściany na spękanie),
 • nieprawidłowy sposób ułożenia bloczków,
 • nieprawidłowe wykonanie podłoża pod ścianą.

Wypełnij formularz i porównaj oferty firm

Jakie prace chcesz zlecić?

Murowanie ścian – cennik

specjalista nakłada zaprawę murarską na boczną ściankę pustaka

Koszt murowania ścian mieści się w przedziale 35-75 zł za 1m2 (sama robocizna). Ostateczna cena zależy przede wszystkim od:

 • budulca,
 • projektu i wielkości domu,
 • rodzaju ścian (czy będą jednowarstwowe czy grubsze).
Więcej informacji znajdziesz w poradniku: Murowanie ścian – cena za m2

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące murowania ścian

Jakie właściwości materiałów do murowania ścian należy brać pod uwagę, budując dom?

Zdaniem specjalistów współpracujących z Oferteo należy wziąć pod uwagę:

 • przenikalność cieplną materiału,
 • gęstość,
 • wytrzymałość na ściskanie,
 • tłumienie dźwięków,
 • wodoodporność,
 • mrozoodporność,
 • odporność na pleśnie i grzyby,
 • szybkość budowy,
 • wagę,
 • odporność na uszkodzenia podczas transportu,
 • atesty.

W przypadku domu jednorodzinnego najważniejsza jest właściwa izolacja. W przypadku zabudowy szeregowej trzeba brać jeszcze pod uwagę akustykę, żeby nie było słychać odgłosów rodziny, która mieszka za ścianą.

Co zrobić, aby dom nie był zawilgocony? Jakie materiały wybrać?

Konieczne jest wykonanie odpowiedniej izolacji między fundamentem a ścianą, inaczej będzie dochodzić do zjawiska kapilarnego podciągania wilgoci z gruntu.

Na pewno trzeba zadbać o dobrą izolację między ścianami fundamentowymi a ścianami konstrukcyjnymi parteru. Dobra Plastpapa lub papa zgrzewana na gorąco, izolacja typu Dysperbit lub izohan i ściany już nie będą wilgotne. Plastpapa to jest folia, a folia nie przepuszcza wody, więc to co jest mokre w fundamentach, będzie oddzielone od reszty budynku – komentuje specjalista od murowania ścian zarejestrowany w Oferteo.

Ważne jest również to, aby dać ścianom czas na odparowanie wilgoci (technicznej i wilgoci budowlanej). Pustaki ceramiczne oraz bloczki silikatowe charakteryzują się niską nasiąkliwością, z kolei beton komórkowy – dużą. To również ma znaczenie.

Czy do budowy można użyć innych materiałów niż tych przewidzianych w projekcie?

Można, ale trzeba skonsultować wybór z kierownikiem budowy i/lub projektantem, żeby zachować odpowiednie właściwości materiałów i obiektu/konstrukcji – mówi specjalista od murowania ścian zarejestrowany w Oferteo.

Jak murować ściany z pustaków ceramicznych?

 1. Pustaki ceramiczne należy lekko zwilżyć przed rozpoczęciem prac, aby ułatwić wiązanie się zaprawy.
 2. Przed położeniem pierwszej warstwy konieczne jest precyzyjne wypoziomowanie podłoża.
 3. Następnie należy zaaplikować na podłoże warstwę wyrównawczą z zaprawy na całej szerokości ściany.
 4. Układanie ceramiki musi odbywać się naprzemiennie z jednoczesnym aplikowaniem zaprawy na boczną ściankę dostawianego pustaka, a także na górną powierzchnię pustaka (na którym zostanie on umieszczony).
 5. Pustaki można dobijać delikatnie gumowym młotkiem, aby ich nie uszkodzić.

Jak murować ściany z betonu komórkowego?

 1. Do murowania bloczków z betonu komórkowego potrzebna jest dobrze dobrana zaprawa o grubości do kilkunastu milimetrów.
 2. Pierwszą warstwę ściany należy ułożyć idealnie poziomo.
 3. Drugą warstwę na niej należy ułożyć z uwzględnieniem przesunięcia bloczków względem siebie, aby zniwelować mostki termiczne.
 4. Ponadto strefy podokienne zbudowane z betonu powinny być wzmocnione zbrojeniem.
 5. Ważne też jest, aby ścian zewnętrznych i wewnętrznych nie murować ze sobą na styk. Należy je do siebie “przewiązać". To oznacza, że co druga warstwa ściany wewnętrznej powinna się opierać na ścianie zewnętrznej.

Czy rysa w murze może być niebezpieczna dla trwałości wymurowanej konstrukcji?

Zależy, w jakim murze (czy ściana nośna, zewn., wewn.). Jeśli rysa jest głęboka i występuje np. w ścianie nośnej, może być potencjalnym zagrożeniem dla trwałości całej konstrukcji. Natomiast jednoznacznie określi to inspektor nadzoru – mówi Leonid Husak z firmy HISTMAX.

Sprawdź też: Murarz – porady, ranking fachowców 2021

Więcej poradników o murowaniu ścian

Murowanie Ścian w Twoim mieście

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty