Zarządzanie najmem, czyli brak problemów dla właściciela nieruchomości
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Michał Frydrych - specjalista ds. nieruchomości nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Michał Frydrych - specjalista ds. nieruchomości

2

Zarządzanie najmem, czyli brak problemów dla właściciela nieruchomości

Autor: Michał Frydrych - specjalista ds. nieruchomości, publikacja: 2021-03-29

Chciałbyś otrzymywać comiesięczne wpływy, nic nie robiąc? Myślisz o zabezpieczeniu siebie oraz swoich pociech na przyszłość? A może już masz swoje nieruchomości i niejednokrotnie stajesz przed pytaniem, czy dalej samodzielnie wynajmować mieszanie, czy może skorzystać z pomocy profesjonalistów? Rynek nieruchomości oferuje rozwiązania, które mogą ułatwić ci podjęcie decyzji.

Zarządzanie najmem

Komu powierzyć zarządzanie nieruchomością?

Można zauważyć, że Polacy coraz chętniej inwestują w nieruchomości – jest to pewny i stabilny rynek. Mieszkanie na wynajem wydaje się najmniej ryzykownym wyjściem. Kiedy już mamy nieruchomość powstaje pytanie: co dalej? Mamy trzy wyjścia.

Po pierwsze, możemy sami zarządzać swoim mieszkaniem, szukać najemców, podpisywać umowy oraz pilnować porządku i stanu naszej własności. Niestety jest to zajęcie czasochłonne, a także może kosztować dużo nerwów.

Drugą możliwością jest zlecenie wynajmu nieruchomości doświadczonemu agentowi, który za nas zajmie się sporządzeniem ogłoszenia, profesjonalnym marketingiem, znalezieniem odpowiednich najemców i ich weryfikacją, finalnie doprowadzając do podpisania umowy między zainteresowanymi stronami. W tym wypadku praca agenta kończy się właśnie w tym momencie, a właściciel mieszkania przejmuje dalsze obowiązki wynajmującego.

Trzecim wyjściem, zyskującym coraz większą popularność, jest zlecenie usługi zarządzania najmem kompetentnej firmie. Jest to kompleksowa usługa polegającą na przygotowaniu mieszkania pod wynajem, utrzymaniu ciągłości najmu, podpisywaniu umów w imieniu właściciela, rozliczaniu mediów i czynszu, a także bieżącej obsłudze technicznej i szeregu dodatkowych czynności. Właściciel nieruchomości w formie umowy cywilnoprawnej deleguje wszelkie czynności związane z zarządzaniem wynajmowanym lokalem na firmę, a jego rola zmienia się z uczestnika w inwestora pobierającego zyski z lokalu w formie comiesięcznego czynszu.

W zakres usługi zarządzania najmem wchodzą m.in. następujące działania:

  • Przygotowanie profesjonalnej sesji fotograficznej połączonej z homestagingiem.
  • Aktywna promocja oferty na portalach ogłoszeniowych, w mediach społecznościowych itp.
  • Znalezienie odpowiednich najemców i ich dokładna weryfikacja.
  • Negocjacja warunków umowy i podpisanie umowy w imieniu właściciela.
  • Comiesięczne rozliczanie najemców z czynszu i opłat, pilnowanie terminowych wpłat.
  • Organizacja serwisu technicznego i wykonywanie bieżących napraw.
  • Przekazywanie właścicielowi raportów dotyczących danej nieruchomości.
  • Zakończenie umowy najmu, rozliczenie kaucji i mediów po zakończeniu najmu.

Jak dobrze wybrać lokatorów?

Skupmy się na doborze odpowiednich lokatorów, gdyż jest to jeden z najistotniejszych czynników w całym procesie wynajmowania nieruchomości. Muszą to być odpowiedzialne, sumienne oraz godne zaufania osoby. Schody zaczynają się, gdy najemcy przestają płacić, czy też dzwonią do właściciela z każdym najmniejszym problemem. Jak tego uniknąć?

Przede wszystkim, zanim zdecydujesz się podpisać umowę, postaraj się dokładnie zweryfikować przyszłych lokatorów. Zrobi to za ciebie firma zawodowo zajmująca się zarządzaniem najmem. Jeśli jednak zdecydujesz się sam zarządzać swoim mieszkaniem, nie zapomnij o kilku ważnych kwestiach.

Po pierwsze, już podczas rozmowy telefonicznej, czy też pierwszego spotkania zadaj kilka prostych pytań, takich jak: gdzie Pan/Pani obecnie mieszka? Czy może wynajmuje Pan/Pani obecnie mieszkanie? Od jak dawna? Dlaczego się stamtąd wyprowadza? Czy byłaby możliwość skontaktowania się z właścicielem tego mieszkania? Jeżeli już na tym etapie odpowiedzi będą wymijające, niespójne lub potencjalni lokatorzy nie będą chcieli odpowiedzieć na takie pytania, od razu dajmy sobie spokój i szukajmy dalej.

Po drugie, nie bój się zapytać o podstawowe dane osobowe, miejsce pracy, formę zatrudnienia, a nawet wysokość zarobków, czy też w przypadku młodszych osób miejsce nauki i źródło finansowania. Dodatkowo zapytaj, kto dokładnie ma zamieszkać w danej nieruchomości, gdyż zdarza się, że rozmawiać i następnie podpisywać umowę będziemy tylko z jedną osobą, a wprowadzą się jeszcze znajomi, rodzina, partner, dzieci czy też zwierzęta, o których nie mieliśmy pojęcia – nie dajmy się zaskoczyć! Najemcy, którzy nie mają złych zamiarów i są w dobrej sytuacji materialnej, nie będą robili problemów z odpowiedzią na takie pytania.

Po trzecie, w obecnych czasach doskonałym źródłem pozyskiwania informacji są media społecznościowe. Wiele osób zamieszcza w nich „całe” swoje życie, dlatego profil takiej osoby na Facebooku czy Instagramie może nam wiele o niej powiedzieć. Oczywiście są osoby, które nie korzystają z tego typu portali, jednak nie oszukujmy się – są to wyjątki, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Jeżeli zobaczymy, że dana osoba w większości zamieszcza zdjęcia z imprez, pod wpływem używek lub obraźliwe czy też prześmiewcze wpisy i komentarze, powinna nam się zapalić czerwona lampka. Czy taki lokator nie przeniesie takiego życia pod nasz dach, a wynajmowana nieruchomość stanie się miejscem notorycznych zabaw, nocnego życia i uciążliwości dla wszystkich sąsiadów? Z innej strony możemy uzyskać potwierdzenie pozytywnych informacji, np. o miejscu pracy, nauki, zainteresowaniach danej osoby, jej rodzinie i znajomych. Zawsze warto poświęcić chwilę czasu, aby to sprawdzić.

Ostatnia rzecz – stosuj odpowiednie zapisy, które ochronią cię w przypadku chęci wcześniejszego rozwiązania umowy przez najemców, dokonania zniszczeń w lokalu itp. Następnie przed podpisaniem, prześlij gotowy dokument do przyszłych lokatorów z prośbą o dokładne zapoznanie się i ewentualne pytania. Jeśli dane osoby po odpowiednim wyjaśnieniu nie będą miały uwag co do poszczególnych punktów umowy i nie będą robiły problemu z jej podpisaniem bez dodatkowego wykreślania poszczególnych zapisów lub zmianą ich treści, z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy stwierdzić, że znaleźliśmy odpowiednich najemców.

Na koniec nie zapomnij o pobraniu kaucji i spisaniu szczegółowego protokołu zdawczo-odbiorczego wraz z dokumentacją fotograficzną.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu powyższego artykułu cały proces najmu stanie się dla ciebie jeszcze bardziej przejrzysty. Jeśli jednak nadal masz wątpliwości, czy samemu dasz radę i chciałbyś skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, skontaktuj się ze mną 😊.

Wynajem nieruchomości - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 9 288 Specjalistów od Wynajmu Nieruchomości najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o wynajmie nieruchomości