Zadbaj o swój samochód na czas
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Maxi-Klima Serwis Samochodowy nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Maxi-Klima Serwis Samochodowy

Zadbaj o swój samochód na czas

Autor: Maxi-Klima Serwis Samochodowy, publikacja: 2018-04-13

Kiedy kupujesz samochód, sprawdzasz, w jakim jest on stanie i na ile dobrze był serwisowany. Kiedy chcesz sprzedać auto, często myślisz o tym, aby odpaliło ono za pierwszym razem, aby równo paliło i aby nic nie zapukało w zawieszeniu podczas jazdy próbnej.

Zdjęcie nr 1

Żebyś nie musiał później martwić się o to, czy twój samochód odpali i będzie na chodzie, moim zdaniem, powinieneś poprawnie samochód serwisować. Trzeba dbać o swój samochód, ponieważ zwiększy to nasze i innych bezpieczeństwo, przyjemność z jazdy oraz zaoszczędzi wydatki na większe naprawy. Ja na przykład zalecam wymieniać olej co 10 tysięcy kilometrów, a nie co 20 tysięcy km, jak wiele osób robi. Naprawa lub wymiana silnika jest o wiele droższa niż wymiana oleju na czas. Często oszczędzamy... Coś stuka, ale auto nadal jedzie, więc nie będę nic z tym robić. Lepiej nie wypić piwa, a jeździć, wiedząc, że nic w Twoim aucie nie odpadnie. Jeśli co 10 tysięcy km wymieniasz olej, niech mechanik sprawdzi stan zawieszenia, opon, czy np. nigdzie nie ma wycieków oleju, a jeśli coś znajdzie, wydaj te 200 zł, bo później się opłaci.

Zużycie części to nie awaria

Trzeba podkreślić, że czym innym jest awaria, a czym innym eksploatacyjne zużycie części. To, że samochód wymaga wymiany klocków hamulcowych, nie oznacza, że jest zepsuty. Często te pojęcia są mylone. Jest więc nie do końca sprawny, ale wynika to z normalnej eksploatacji.

Każda część w końcu kiedyś się zużyje – nawet nadwozie, które może zacząć pękać od pracy na nierównościach. Można jednak odróżnić awarię od zużycia, a także przyjąć, że niektóre podzespoły zużywają się wcześniej i okresowo je wymieniamy. O tych właśnie jest ten artykuł. Dlatego nie bierzemy pod uwagę wymiany wtryskiwaczy czy też turbosprężarki, świec żarowych, a nawet żarówek, ponieważ trwałość tych części trudno określić.

Zdjęcie nr 2

Opracował:
Maksym Borovyi
Maxi-Klima Serwis Samochodowy

Mechanik - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 2 814 Specjalistów od Mechaniki Samochodowej najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o mechanice