Ozonowanie jako dopełnienie usługi sprzątania
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Magic Clean nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Magic Clean

1

Ozonowanie jako dopełnienie usługi sprzątania

Autor: Marcin Kamiński, publikacja: 2020-01-10

Żeby w ogóle rozpocząć temat ozonowania, należy pokrótce powiedzieć o samym ozonie i czym on w ogóle jest.

Zdjęcie nr 1

Co to jest ozon

Ozon to pochodna tlenu (O2), jednak z tą różnicą, iż ozon zawiera 3 cząsteczki tlenu (O3), co daje mu silne właściwości utleniające.

W atmosferze to bardzo przydatny związek chemiczny, który blokuje prawie w 100% promieniowanie UV tak niebezpieczne dla organizmów żywych. Sam w dużych stężeniach jest także bardzo niebezpieczny dla ludzi i zwierząt.

A jak gaz ten może przydać się nam ludziom tu na Ziemi?

Niestety w Polsce ozon nadal jest mało znany i niedoceniany, choć przybywa coraz więcej jego zwolenników, a co za tym idzie wykorzystywany jest w coraz większej ilości dziedzin życia.

Poza zatrzymywaniem promieniowania ozon posiada także szerokie właściwości dezynfekujące i bakteriobójcze.

Ozon sprawdza się tam, gdzie zawiodły inne metody dezynfekcji, na przykład dociera do najbardziej niedostępnych miejsc, których nie można odkazić za pomocą innych środków. To bardzo silny środek dezynfekujący (50 razy skuteczniejszy od chloru), którego zastosowanie jest nieograniczone.

Zastosowanie ozonu:

  • usuwa nieprzyjemne zapachy i odświeża powietrze - usuwa zapach z dymu z papierosa, zapach stęchlizny i pleśni, zapachy odzwierzęce, a także zapach potu i spalenizny,
  • sterylizuje - ozon zabija wirusy i bakterie oraz spowodowane przez nie nieprzyjemne zapachy, na przykład po przebytych chorobach (grypa),
  • usuwa alergeny - zabija roztocza, grzyby, pleśń i inne drobnoustroje,
  • dezynsekuje i deratyzuje – niszczy karaluchy, mrówki, mole, komary i gryzonie.

Działanie ozonu jest dość proste. Cząsteczki ozonu, wchodząc w reakcję z cząsteczkami zanieczyszczeń, neutralizują je (niszczą). Duże stężenie ozonu zabija organizmy żywe.

Ozonowanie jako dopełnienie sprzątania

Nasza firma posiada ponad 10-letnie doświadczenie w branży usług porządkowych i w tym czasie spotkaliśmy się z wieloma wyzwaniami dotyczącymi sprzątania - od apartamentów przez biura, mieszkania, po miejsca ekstremalnie zanieczyszczone, których widok od samych drzwi nie napawał optymizmem, a stęchły zapach i ilość biegającego wokół robactwa zatykał dech w piersiach i zdawał się mówić: „Uciekajcie stąd!”. W tych ostatnich - pomimo wylania wielu kropel potu, poświęcenia wielu godzin pracy , siły, ogromnej ilości profesjonalnych środków chemicznych i sprzętu - efekt nie zawsze był zadowalający. Niewystarczające okazało się także użycie popularnych na rynku środków chemicznych, nawet chloru.

Wtedy właśnie zdecydowaliśmy się na dodanie do naszego wachlarza usług – ozonowania. I to był strzał w dziesiątkę. Już po pierwszym użyciu ozonatora powietrze w pomieszczeniach poddanych zabiegowi poprawiło się o 50%, a liczba insektów i zmalała do ¼. Powtórzenie procesu całkowicie wyeliminowało nieprzyjemny zapach i „nieproszonych gości”. W pomieszczeniu natomiast unosił się świeży, rześki i pełen pozytywnej energii zapach powietrza, jak po przejściu deszczowej burzy.

Zasady i warunki ozonowania

Zdjęcie nr 2

Ozonowaniu można poddawać pomieszczenia, pojazdy, ale także żywność oraz owoce i warzywa. Stosuje się do tego wspomniane wcześniej urządzenia ozonujące zwane generatorami ozonu lub „ozonatorami”.

Przed wykonaniem zabiegu ważne jest uzyskanie niezbędnych informacji dotyczących:

  • kubatury (wielkości) pomieszczenia, mierzonej w m3,
  • warunków panujących wewnątrz (wilgotność powietrza, temperatura),
  • powodu, dla którego ozonowanie ma być przeprowadzone (np. nieprzyjemny zapach, insekty, pożar).

Pozwala to na dobranie odpowiedniej wielkości generatora ozonu, jego wydajności, czasu potrzebnego na przeprowadzenie zabiegu oraz stężenia ozonu.

Najważniejszy warunek

Podczas zabiegu w pomieszczeniach poddanych ozonowaniu nie mogą znajdować się ludzie ani zwierzęta. Wszystkie otwory wentylacyjne, okna i drzwi powinny być szczelnie zamknięte i zasłonięte, by uzyskać maksymalne potrzebne stężenie ozonu.

Po wykonaniu ozonowania pomieszczenia należy dobrze przewietrzyć, by stężenie ozonu spadło do niezagrażającego organizmom żywym poziomu.

Dobór właściwego ozonatora, stężenia ozonu i przygotowanie pomieszczeń do wykonania usługi ozonowania należy pozostawić wykwalifikowanemu personelowi firmy zajmującej się tego typu usługami.


Opracował:
Marcin Kamiński
Magic Clean

Sprzątanie biur - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 9 340 Firm Sprzątających Biura najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o sprzątaniu biur