Parametry Kserokopiarek - Porównaj Oferty Kluczowych Dostawców

Porównaj Oferty Dostawców Kserokopiarek

Oszczędź do 30%
 1. Opisz kserokopiarkę
 2. Otrzymaj dopasowane oferty
 3. Porównaj i wybierz najlepszą

Parametry kserokopiarek

Dopasowanie odpowiedniego modelu kserokopiarki do istniejących potrzeb to podstawa udanego zakupu. Aby to zrobić, należy poznać najważniejsze parametry kserokopiarki, a następnie sprecyzować własne preferencje.

Wydajność kserokopiarek

Wydajność kserokopiarki określana jest na dwa sposoby:
 • prędkość powielania (ilość stron na minutę),
 • ilość wykonywanych kopii w danym cyklu (np. miesięcznym) oraz jednorazowo.

Pamiętajmy, że częste przekraczanie miesięcznych limitów skutkuje szybszym zużyciem sprzętu i wyższymi kosztami eksploatacyjnymi.

Wedle kryterium wydajności rozróżnia się następujące typy maszyn kserograficznych:
Typ Ilość kopii na minutę Ilość kopii na miesiąc
personalne 4-6 1 tys.
biurkowe 8-12 3-5 tys.
biurowe wolne 15-18 5-8 tys.
biurowe 20-25 10-15 tys.
biurowe szybkie 30-40 30-50 tys.
średnionakładowe 45-50 50-100 tys.
wysokonakładowe powyżej 50 więcej niż 100 tys.

W łatwy sposób możemy określić zapotrzebowanie naszej firmy na kopie, jeśli mamy już kserokopiarkę i planujemy wymienić ją na nowszy model. Wystarczy wtedy sprawdzić ilość zużytego papieru w poprzednim miesiącu. W tym celu warto zajrzeć do ostatniej faktury.

Formaty papieru kserokopiarek

W pracy biurowej najczęściej wykorzystywane formaty papieru to A4 i A3. Kserokopiarki obsługujące dany format mogą również robić kopie o mniejszych formatach. Cena kserokopiarek A3 jest wyższa od popularnych urządzeń niższej klasy obsługujących format A4, dlatego warto sprawdzić, czy w danej firmie pojawia się zapotrzebowanie na wydruki A3.

Jeżeli okaże się, że zapotrzebowanie na wydruki A3 jest minimalne, to warto zwrócić uwagę na wiele innych zalet tego typu sprzętu wyższej klasy:

 • niższe koszty użytkowania,
 • długi okres gwarancyjny,
 • możliwość instalowania kolejnych opcji, gdy uznamy, że są nam potrzebne.

Dodatkowe funkcjonalności

Coraz częściej do standardowego wyposażenia kserokopiarki zalicza się opcję: skanowania, drukowania i faksowania. Podajnik dokumentów coraz częściej jest zautomatyzowany, jednak wciąż wiele modeli kserokopiarek obsługujących format A4 będzie wymagać ręcznego podawania oryginałów.

Producenci kserokopiarek A3, wychodząc naprzeciw zmieniającym sie potrzebom, umożliwiają rozbudowę urządzenia o nowe opcje. Warto pamiętać jednak, że każda dodatkowa funkcjonalność może mieć wpływ na cenę końcową urządzenia.

Opcje, które możemy doinstalować w określonych modelach kserokopiarek A3:
 • faksowanie,
 • skanowanie,
 • drukowanie,
 • automatyczny podajnik oryginałów,
 • karta bezprzewodowa,
 • podłączenie do sieci komputerowej,
 • kasety na papier,
 • serwer dokumentów - przechowywanie często używanych dokumentów w pamięci,
 • kserokopiarki,
 • zszywacz (finisher) - sortowanie i zszywanie dokumentów,
 • funkcja duplex – automatyczne wykonywanie odbitek obustronnych,
 • szyfrowanie danych na dysku twardym,
 • ponadnormatywny zasobnik papieru (1500-2500 kartek zamiast 250-500).

Koszty eksploatacyjne

W nowych kserokopiarkach stosuje się nowoczesne rozwiązania mające na celu ograniczenie kosztów eksploatacyjnych, co oznacza, że warto zapłacić więcej za nowy sprzęt, jeśli zależy nam na niższych kosztach użytkowania.

Koszty eksploatacyjne kserokopiarek A3 niejednokrotnie okazują się niższe od kosztów generowanych przez kserokopiarki mniejszych formatów. Warto pamiętać o kosztach pozagwarancyjnych związanych zarówno z kserokopiarkami A3, jak i A4. Oznacza to, że zapłacimy za wymianę rolek, separatorów i modułów bębna. Za okresowe przeglądy zapłacimy w przypadku kserokopiarek A3.

Kilka niewielkich urządzeń biurowych do skanowania czy drukowania warto zamienić na jedną dużą kserokopiarkę. Poziom jej obciążalności jest znacznie wyższy – świetnie poradzi sobie ze skopiowaniem takiej ilości dokumentów, która byłaby zbyt obciążająca dla kilku małych urządzeń.

Gwarancja

Nowe urządzenia A3 zazwyczaj mają gwarancję dłuższą od urządzeń A4. Okres gwarancyjny może wynosić nawet 60 miesięcy. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny model, warto zwrócić uwagę na gwarancyjny limit kopii, referencje, certyfikaty autoryzacyjne serwisu oraz jego lokalizację.

Producent kopiarek zamieszcza na każdym urządzeniu informację o limicie kopii, na który daje gwarancję. Jeżeli pułap zostanie przekroczony, nie będziemy mieli prawa ubiegać się o wykonanie naprawy w ramach gwarancji, jeśli sprzęt się zepsuje. Dobrym rozwiązaniem jest porównanie parametrów podobnych modeli kserokopiarek i wybranie sprzętu, który ma zagwarantowany optymalny limit kopii.

Wybór kserokopiarki

Wybór odpowiedniej kopiarki ułatwi nam krótki formularz produktowy dla kserokopiarek. Odpowiedzi na pytania pozwolą kluczowym firmom z naszego regionu przygotować oferty dopasowane do naszych wymagań. Dzięki temu będziemy mogli porównać propozycje i wybrać najlepszą.