Ubezpieczenie domu a przegląd kominiarski
Otrzymaj oferty od specjalistów jak KomPak Zakład Wentylacyjno-Kominiarski Patryk Pakuła nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

KomPak Zakład Wentylacyjno-Kominiarski Patryk Pakuła

220

Ubezpieczenie domu a przegląd kominiarski

Autor: KomPak Zakład Wentylacyjno-Kominiarski Patryk Pakuła, publikacja: 2020-11-20

W dzisiejszych czasach żyjemy w pośpiechu oraz ciągłym biegu za lepszym i bezpieczniejszym życiem. Przez to niewielu z nas przy zawieraniu ubezpieczeń budynków jednorodzinnych jest świadomych konieczności wykonywania okresowych kontroli przewodów kominowych.

KomPak Zakład Wentylacyjno-Kominiarski

O ile przeglądy kominiarskie są wymagane chociażby w budynkach wielorodzinnych, budynkach użyteczności publicznej czy niektórych firmach i instytucjach, to budynki jednorodzinne takiego obowiązku nie posiadają, o ile nie są ubezpieczone. Przegląd kominiarski jest wtedy dobrowolny.

Sytuacja zmienia się wraz z ubezpieczeniem takiego mienia. Nierzadko są to kwoty za ubezpieczenie dochodzące do kilkuset złotych rocznie. Liczba budynków ubezpieczanych jest ogromna i wzrasta z roku na rok. Domy są coraz to nowocześniejsze, bezpieczniejsze i, co za tym idzie, droższe. Co natomiast w przypadku, gdy dochodzi do nieprzyjemnego zdarzenia, np. pożaru?

Po zgłoszeniu szkody zaczynają się problemy. Ubezpieczyciel wymaga od nas różnych zaświadczeń, o czym niekoniecznie wspominał podczas zawierania umowy ubezpieczenia. „Proszę podpisać tu, tu i tu” - brzmi znajomo? Nie czytając, co podpisujemy, narażamy się na ogromne kłopoty.

Natomiast warunki ubezpieczenia jasno wskazują na to, jakie dokumenty są nam potrzebne, by móc uzyskać należne odszkodowanie w przypadku szkody. Takimi dokumentami są właśnie protokół z okresowej kontroli przewodów kominowych oraz przegląd budowlany (tzw. 5-letni, w którym sprawdza się m.in. instalację elektryczną). Warto o tym pamiętać i podczas zawierania umowy zapytać agenta, jakich dokumentów potrzebujemy, aby ubezpieczenie miało sens. W przeciwnym przypadku tracimy możliwość wypłaty należnego odszkodowania mimo opłacania corocznych składek.

Wbrew pozorom i przekonaniom kominiarz to nie tylko pan ze szczotką do czyszczenia kominów. W dzisiejszych czasach kominiarz to ktoś, kto dba przede wszystkim o bezpieczeństwo swoich klientów pod rygorem odpowiedzialności karnej i często również z narażeniem własnego zdrowia, a nawet życia.

Pamiętajmy, aby być mądrym nie tylko po szkodzie! Umów się na wizytę ze swoim kominiarzem lub skorzystaj z usług lokalnej firmy!

Opracowanie:
Patryk Pakuła
Mistrz Kominiarski firma KomPak

Kominiarz - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 1 670 Kominiarzy najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o kominiarstwie