Klimatyzacja a hałas – fakty i mity
Otrzymaj oferty od specjalistów jak KLIMATS nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

KLIMATS

Klimatyzacja a hałas – fakty i mity

Autor: KLIMATS, publikacja: 2020-06-09

Klimatyzacja to coraz częściej wybierana przez klientów w naszym kraju usługa. Komfortowe spędzanie czasu w domu podczas upalnych dni jest coraz bardziej pożądaną i niezbędną rzeczą dla mieszkańców głównie miast naszego kraju. Z klimatyzacją wiąże się jednak wiele pytań i mitów, które to często wpływają na decyzję o zainstalowaniu urządzenia w naszym domu.

Klimatyzacja a hałas

Występuje kilka rodzajów urządzeń, ale najpopularniejszym rozwiązaniem dla domu jest jednostka naścienna, i na tej się głownie skupimy w tym artykule. Jest ona montowana zazwyczaj w miejscu, gdzie najczęściej przebywamy z całą rodziną, aczkolwiek wielu klientów ceni sobie także komfort podczas snu i wybiera takie rozwiązanie do sypialni swojego domu.

Jedno z najczęściej zadawanych pytań to: „Czy klimatyzator będzie głośny?”.

Odpowiedź jest nieoczywista, ale bardzo prosta: NIE. Hałas wynika najczęściej z nieodpowiednio dobranego miejsca montażu albo przewymiarowanej jednostki wewnętrznej. Praktycznie jedynym elementem jednostki wewnętrznej klimatyzacji, który będzie generował hałas jest wentylator (turbina), którego zadaniem jest nawiewać powietrze do pomieszczenia.

Najczęściej dobierane przez naszą firmę KLIMATS urządzenia, szczególnie dla mieszkań w blokach, to urządzenia maksymalnie do mocy 3,5 kW, a związane jest to z ich konstrukcją. Jednostki naścienne powyżej tej mocy są zazwyczaj większe od tych wcześniej wspomnianych, wyższe, szersze, głębsze, co za tym idzie, także turbina jest w nich większa. Jest to oczywiście związane z tym, że ma ona nawiewać większą ilość powietrza do pomieszczenia. Ten właśnie element generuje nam największy hałas. Różni producenci prześcigają się co do jakości swoich produktów, co ma oczywiście wpływ na to, że urządzenia różnych producentów będą miały lepszą bądź gorszą charakterystykę pracy.

Klimatyzacja to jednak nie tylko urządzenie wewnętrzne, ale również jednostka zewnętrzna tzw. agregat, którego praca także będzie generować hałas, i to w większym stopniu niż ta zamontowana wewnątrz budynku. Większość modeli w tej chwili posiada dodatkowy tryb cichej pracy, który powinien wyciszyć urządzenie w takim stopniu, aby nie przeszkadzała innym lokatorom. Hałas jest w dzisiejszych czasach tak wszechobecny, że praca takiej jednostki naprawdę nie jest elementem, który wyróżniałby się na tle innych dźwięków zatłoczonego miasta, prawda?

Kolejnym bardzo ważnym elementem wpływającym na prace klimatyzacji jest prawidłowo wykonany montaż przez profesjonalnych monterów. Błędy popełnione podczas instalacji mają wpływ na prawidłową i cichą pracę układu chłodniczego.

Nad tymi problemami jednak postaram odpowiedzieć w kolejnych artykułach. Mam nadzieję, że choć trochę udało mi się przybliżyć temat, który wielu osobom nie pozwala zdecydować się na montaż klimatyzacji, obawiając się, że przyniesie ona więcej szkód niż pożytku. Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że przy prawidłowo zamontowanej klimatyzacji możemy zasnąć spokojnie.

Podsumowując, właściwy dobór urządzenia i prawidłowo wykonany montaż powinien wykluczyć ewentualne niedogodności z głośną pracą urządzenia.


Opracowanie:
KLIMATS

Klimatyzacja - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 18 346 Dostawców Klimatyzatorów najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o klimatyzacji