Staranny montaż klimatyzacji według firmy Klima Expert Łukasz Dalecki
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Klima Expert Łukasz Dalecki nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Klima Expert Łukasz Dalecki

7

Staranny montaż klimatyzacji według firmy Klima Expert Łukasz Dalecki

Autor: Klima Expert Łukasz Dalecki, publikacja: 2021-05-17

Prawidłowy montaż klimatyzacji powinien być przeprowadzony zgodnie z obowiązującymi przepisami, a więc przez firmę posiadającą odpowiednie uprawnienia F-gazowe i certyfikaty autoryzacyjne danej marki klimatyzacji. Chodzi tutaj głównie o świadomość ekologiczną, bowiem w klimatyzacji zawarte są substancje kontrolowane, które po przedostaniu się do atmosfery mają szkodliwy wpływ na warstwę ozonową. A w konsekwencji osłabiona warstwa ozonowa przepuszcza więcej szkodliwych promieni UV, które niekorzystnie oddziałują na naszą skórę.

Klimatyzator LG Smart Inverter

Jak wygląda montaż klimatyzacji?

Klimatyzacja powinna być montowana przez wykwalifikowany personel o odpowiedniej wiedzy i świadomości:

  1. Podstawą prawidłowego montażu jest wykonanie próby szczelności. Po zarobieniu śrubunków i wykonaniu połączeń instalacji napełniamy instalację neutralnym gazem, jakim jest azot. Ciśnienie robocze klimatyzatora oscyluje w granicach 30 barów, a więc próba powinna być przeprowadzona w ciśnieniu równym lub delikatnie wyższym. W trakcie trwania próby obserwujemy połączenia śrubowe za pomocą pieniących środków wykrywających nieszczelności.
  2. Po wykonaniu próby szczelności i stwierdzeniu, że instalacja jest szczelna, przystępujemy do kolejnej bardzo ważnej czynności, jaką jest wytworzenie próżni w układzie chłodniczym za pomocą pompy próżniowej. Wytwarzanie próżni ma na celu usunięcie wilgoci i zanieczyszczeń z układu chłodniczego.
  3. Tak przygotowana instalacja jest gotowa do napełnienia czynnikiem chłodniczym. W klimatyzatorach obecnie używa się nowego czynnika chłodniczego R32, który zastąpił używany przez wiele lat czynnik chłodniczy R410a. Zaletą nowego czynnika jest mniejszy współczynnik GWP.
    Każdy klimatyzator typu split czy multi split zawiera w sobie zamknięty czynnik chłodniczy, który wystarcza na określoną długość instalacji określoną w instrukcji urządzenia. Jeżeli przekroczymy dedykowaną długość instalacji, musimy dopuścić czynnik chłodniczy do urządzenia.

W momencie gdy urządzenie zostaje przekazane do użytku klienta, to użytkownik ma obowiązek dbania o szczelność urządzenia i wykonywania w tym celu sezonowych przeglądów serwisowych.

Klimatyzacja - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 18 337 Dostawców Klimatyzatorów najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o klimatyzacji