Balkon, taras, płytki
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Gips-System nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Gips-System

5

Balkon, taras, płytki

Autor: Grzegorz Bryda, publikacja: 2018-04-09

Bardzo często zastanawiamy się, dlaczego nasz balkon czy taras po kilku latach eksploatacji płytek znajdujących się na nim wymaga gruntownego remontu. Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w nieprawidłowo przygotowanym podłożu lub źle dobranym kleju, lub niewłaściwej izolacji przeciwwilgociowej.

Zdjęcie nr 1

Wszystkie balkony i tarasy są narażone na zmienne warunki atmosferyczne. Zawsze na balkonie lub tarasie przed ułożeniem płytek powinna być wykonana podpłytkowa hydroizolacja, a w newralgicznych miejscach zamontowana taśma uszczelniająca. Użyty do tego rodzaju prac klej musi posiadać nie tylko zdolność do kompensowania naprężeń wynikających z różnicy temperatury, ale też dodatkowo zabezpieczać przed przenikaniem wilgoci do podłoża. Dla tego typu prac są kleje rozpływne o podwyższonych parametrach przyczepności klasy C2.

Zawsze należy wcześniej pomyśleć o odpowiednim wyborze okładzin, przewidzieć szerokość i rodzaj fug, które powinna być elastyczna (mrozoodporne i wodoodporne nie większe niż 5 mm), a w przypadku dużych przestrzeni trzeba uwzględnić dylatacje. Poprawne wykonanie wszystkich elementów systemu da nam gwarancję, że płytki na balkonie czy tarasie będą służyć nam latami. Właściciele balkonów i tarasów zazwyczaj przy renowacji balkonów i tarasów sugerują się ceną, a nie prawidłowym i profesjonalnym wykonaniem, co tak naprawdę powinno być stawiane na pierwszym miejscu. Żeby wykonać profesjonalnie balkon i taras, trzeba dużo zainwestować w odpowiednie przygotowanie. Zakup odpowiednich materiałów i poświęcenie dużo czasu, aby dobrze wykonać pracę, a co zatem idzie także wysoka cena za usługę.

Trzeba także zwrócić uwagę na podłoże betonowe, tzn. czy przy długoterminowym przesiąkaniu wilgoci i mrozu po wielu latach nie okaże się, że niektóre podłoża kruszą się z powodu niezagęszczenia się dobrze betonu i zawibrowania przy wykonywaniu. Przy wylewaniu betonu należy przyjrzeć się wydostawaniu się powietrza z betonu, ponieważ gdy w te miejsca przedostanie się wilgoć, woda spowoduje zwiększenie objętości i rozszerzenie betonu, a potem trzeba wzmacniać dodatkowo takie miejsca.


Opracował:
Grzegorz Bryda
Gips-System Grzegorz Bryda

Zabudowa balkonu - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 42 570 Specjalistów od Remontów Balkonów najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o zabudowie balkonów