everART

Radocza

45

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

GatsbyJS

Autor: everART, publikacja: 2021-01-08

Ilość technologii frontendowych służących do wytwarzania nowoczesnych aplikacji może wydawać się ograniczona do trzech najpopularniejszych: Angular, React i Vue. Jednak od wielu miesięcy coraz większą popularność zdobywa Gatsby.JS.
Czym jest Gatsby ?
Gatsby jest nowoczesnym generatorem stron statycznych, opartym na Reactie, wykorzystującym najnowsze technologie takie jak np. GraphQL. Umożliwia budowanie absolutnie bezpiecznych, a co ważniejsze, najszybszych stron w internecie.
Generator stron statycznych? Tak! Proces ​​ładowania strony jest bardzo krótki, strona zawiera tylko pliki HTML, CSS i JavaScript. Strona nie jest renderowana po stronie klienta w przeglądarce, a także nie wykonuje się żaden kod po stronie serwera, aby strona została dostarczona do przeglądarki. Gatsby po prostu zwraca gotowe pliki powstałe podczas procesu kompilacji.
Strony statycznie nie oznaczają, że na stronie nie odbywa się żadna interakcja. Nasze komponenty, takie jak formularze, przyciski i wszystkie inne, które nadal korzystają z dostępu do JavaScriptu, nadal działają, a struktura HTML naszej strony jest cały czas uzupełniana.
Jakie są zalety Gatsby?
Wydajność – generator stron statycznych powoduje, że strony zbudowane w Gatsby ładują się niezwykle szybko.
Krótszy czas tworzenia aplikacji - ReactJS jest wykorzystywany przez Gatsby’ego do generowania widoków.
Prosta obsługa - jeżeli do tej pory korzystałeś z React’a, nie będziesz miał problemu, aby rozpocząć przygodę z Gatsby.js.
Gotowe szablony - Gatsby posiada ogromną bibliotekę szablonów startowych, w której na pewno uda się znaleźć taki, który nam będzie najbardziej odpowiadał.
Wsparcie - wokół GatsbyJS zbudowała się już dosyć pokaźna społeczność, dzięki której powstało bardzo dużo pluginów i starterów.
Szybkość Gatsby’ego
Gatsby to nowoczesne podejście do budowy stron internetowych. Jeśli uzupełnimy go odpowiedni headless CMS, będzie znakomitą alternatywą dla takich rozwiązań jak WordPress czy Drupal.
Gdy porównamy stronę stworzoną w Gatsb’ym z najlepiej zoptymalizowanymi stronami utworzonymi za pomocą WordPressa, strona stworzona z użyciem Gatsby będzie wydajniejsza. Naprawdę bardzo trudno jest przebić szybkość statycznie dostarczonej zawartości strony.
Dodatkowo, strony dynamiczne ze względu na mniejsze lub większe wykorzystanie baz danych, narażone są na większą ilość potencjalnych luk bezpieczeństwa, co w przypadku stron statycznych jest zdecydowanie ograniczone.
Czy Gatsby nadaje się do wszystkiego?
Gdy ktoś chce tworzyć witrynę e-commerce za pomocą Gatsby’ego może być dość kłopotliwe, pomimo że istnieje wiele pluginów, które nam to ułatwią, to z pewnością inne technologie bardziej się do tego nadają.
Bez wątpienia jest to jednak doskonałe narzędzie dla tych, którzy cenią sobie szybkość działania, doskonałe dopasowanie do wymogów SEO oraz bezpieczeństwo swojej strony. Gatsby z pewnością świetnie sprawdzi się podczas tworzenia witryn produktowych, które szybko się załadują, a istniejący ekosystem gotowych rozwiązań pomoże nam przy komercyjnych projektach.
Opracowanie:
Piotr Wójtowicz
everART
zdjęcie: Strona wykonana w GatsbyJS
Inne usługi lub produkty - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 654 211 Wykonawców i Dostawców najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: