Inteligentne instalacje
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Elswar nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Elswar

Inteligentne instalacje

Autor: Elswar, publikacja: 2011-07-04

Na rynku można znaleźć firmy oferujące systemy automatyki, których ceny maleją z dnia na dzień, a tym samym stają się coraz bardziej dostępne. Montaż II (Inteligentnych Instalacji) stwarza możliwości, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony polskich klientów.

Za naszą zachodnią granicą montaż inteligentnych instalacji jest na porządku dziennym - dom na etapie budowy przygotowywany jest do stworzenia systemu II poprzez położenie przewodu magistralnego.

Pełną automatyzację mieszkań umożliwiają inteligentne instalacje dotyczące między innymi:

  • ogrzewania,
  • chłodzenia i wentylacji,
  • sterowania roletami, oświetleniem, bramami i innymi urządzeniami silnikowymi,
  • sterowania alarmem i monitoringiem.

Krok po kroku - projekt inteligentnych instalacji

  1. Spotkanie z inwestorem - poznanie oczekiwań klienta oraz możliwości budżetu
  2. Spotkanie z architektem wnętrz - wypracowanie wspólnej wizji
  3. Wykonanie projektu roboczego trasy okablowań i punktów elektrycznych (oświetlenia, gniazd, trasy przewodu magistralnego, itd.) Istnieje możliwość załączania urządzeń odbiorczych na dwa różne sposoby: elementy wykonawcze na obiekcie chowane w puszkach lub wbudowane w sensorach albo elementy urządzeń wykonawczych montowane w szafie rozdzielczej. Drugi sposób pozwala na szersze pole manewru w przypadku, kiedy klient zdecyduje się w przyszłości dobrać inne elementy II.
  4. Montaż urządzeń i wykonanie okablowania
  5. Zaprogramowanie urządzeń i paneli ściennych
  6. Przeszkolenie domowników lub pracowników biura związane z obsługą systemu

Warto wiedzieć, że w przypadku podjęcia decyzji o montażu inteligentnych instalacji nie ma konieczności starania się o dodatkowe pozwolenia ani dokumenty. Pamiętać należy jednak, że w przypadku budowy domu konieczne jest uzyskanie pozwolenia uzupełnionego o projekt instalacji elektrycznej – wymaga się tego zarówno przy montażu standardowej, jak i inteligentnej instalacji.

Czy można na tym zaoszczędzić?

Dom zgodny z eko standardem i oszczędność energii przy dłuższym okresie czasu to nieodłączne korzyści stosowania inteligentnych instalacji. Czujniki ruchu, sterowane oświetlenie i możliwość rozłączania o wyznaczonych godzinach urządzeń elektronicznych – to podstawowe czynniki wspomagające oszczędzanie. Inteligentne instalacje pozwalają na spadek kosztów ogrzewania nawet do 40%, oświetlenia zaś do ok.15%. Mimo możliwości oszczędzenia pieniędzy, najważniejszymi aspektami II jest bezpieczeństwo oraz komfort mieszkania w nowoczesnym domu.

Źródło: www.elswar.pl

Inne usługi lub produkty - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 839 806 Wykonawców i Dostawców najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych: