Budynek z wysokim IQ
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Elswar nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Elswar

Budynek z wysokim IQ

Autor: Elswar, publikacja: 2011-07-04

Inteligentny dom to możliwość sterowania jednym przyciskiem wieloma funkcjonalnościami w sposób w pełni automatyczny i bez ingerencji domowników. Istotą współdziałania jest jednostka centralna sterująca wszystkimi urządzeniami, zatem instalacje odpowiadające za ogrzewanie, oświetlenie czy pracę sprzętów mają jeden punkt dowodzenia. W przypadku sterowania elektryką w domu lub biurze jest to jedno stałe miejsce (panel umieszczony na ścianie) lub mobilne - sterowanie za pomocą pilota, telefonu komórkowego czy komputera podłączonego do sieci.

Odpowiednio zaprogramowana instalacja w sposób automatyczny włączy światło, gdy wejdziemy do danego pomieszczenia, a wyłączy w momencie, gdy zapomnimy je zgasić. Inteligentne instalacje kontrolują także temperaturę pomieszczeń w sposób nienadszarpujący zasobów portfela. Nieumiejętne zarządzanie energią może przysporzyć wielu problemów, zwłaszcza w przypadku budynków o dużych powierzchniach użytkowych, dlatego warto pomyśleć o nowych rozwiązaniach.

Lampy oświetleniowe, grzejniki, wentylatory, domofony, żaluzje, bramy garażowe – te wszystkie sprzęty i wiele innych może obejmować magistrala komunikacyjna w mieszkaniu lub biurze. Obecnie największą popularnością cieszą się instalacje, które pozwalają na sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem oraz klimatyzacją. Jedynym ograniczeniem mogą być zasoby finansowe inwestora.

Miejscami, gdzie inteligentne instalacje znajdują swoje miejsce ostatnimi czasy są biura, hotele, restauracje oraz domy – te nowo powstające, a także te, które już funkcjonują od dawna, a właściciele zdecydowali się na zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców. Wielu klientów zainteresowanych jest nowoczesnymi instalacjami ze względu na bezpieczeństwo własnych dzieci. Rynek przepełniony jest zabawkami podłączanymi do prądu. Dzieci po zakończeniu zabawy zapominają je odłączyć z kontaktu. Wówczas łatwo o zwarcie, a nawet ryzyko pożaru. Tymczasem inteligentne instalacje umożliwiają odcięcie prądu w pożądanych pomieszczeniach wtedy, gdy nie są użytkowane i to za pomocą jednego przycisku. Funkcja ta odgrywa kluczową rolę, gdy dzieci bawią się same w pokoju, a także nocą, gdy kontrola rodzicielska jest uśpiona.

Warto także zwrócić uwagę na nowoczesne instalacje w odniesieniu do osób starszych. Wielu z nich nie ma siły wykonywać powszednich czynności domowych. Inteligentne instalacje mogą stanowczo poprawić jakość funkcjonowania osobom, które mają problemy z poruszaniem się po mieszkaniu.

Dodatkowe przyjemności czerpane z użytkowania inteligentnych instalacji to:

  • sterownie elektryką wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń
  • otwieranie budynku lub mieszkania bez kluczy
  • system antywłamaniowy włączający światło w momencie pojawienia się niepożądanego gościa w budynku
  • możliwość sterowania sprzętem grającym i oświetleniem
Inne usługi lub produkty - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 840 736 Wykonawców i Dostawców najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych: