Najem długoterminowy na przełomie 2020/2021
Otrzymaj oferty od specjalistów jak EKSPERCI.pro nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

EKSPERCI.pro

2

Najem długoterminowy na przełomie 2020/2021

Autor: EKSPERCI.pro, publikacja: 2021-02-18

Każda forma najmu to ryzyko, ale najem długoterminowy wydaje się gwarantować jego minimalizację. Część właścicieli decyduje się – o dziwo – na „najem długoterminowy teoretyczny”, czyli umowę niby na dłużej, ale na czas nieokreślony z 1-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Tak naprawdę właściciel nie ma żadnej gwarancji na to, jak długo jego lokal będzie wynajęty. A w przypadku zaprzestania płacenia przez najemcę musi uzbroić się w cierpliwość, by rozwiązać umowę najmu zgodnie z prawem. Dla naszych klientów zawsze zawieramy umowy na czas określony z możliwością wcześniejszego zakończenia najmu za porozumieniem stron.

Home staging

Aktualne trendy na rynku najmu

Obecnie widzimy dużo nowych trendów na rynku najmu:

  • Zależą one od lokalnego rynku.
  • Właścicielom dają się we znaki spadki cen najmu. I tak np. w Warszawie obserwujemy bardzo duże obniżki. Jeśli mieszkanie jest wynajęte, a najemca zgłasza przejściowe problemy finansowe, to doradzamy właścicielom, by tymczasowo obniżyli cenę.
  • W podwarszawskim Pruszkowie, Brwinowie czy Milanówku mieszkań do wynajęcia cały czas brakuje i czynsze cały czas idą do góry.
  • Generalnie obserwujemy trend oszczędnościowy – odwrotność tego, co działo się w ostatnich latach. Więcej osób przeprowadza się do tańszych lokali, niż te, które do tej pory wynajmowali. W ramach oszczędności często też rezygnują np. z dodatkowego wynajęcia miejsca postojowego.
  • Szaleństwo opanowało rynek najmu domów – bardzo ich brakuje, a ceny najmu poszybowały w górę.

Sytuacja na rynku najmu krótkoterminowego

Rynek najmu krótkoterminowego zależy od tego, jak szybko będziemy znów mogli podróżować oraz kiedy ponownie ruszą targi, szkolenia i konferencje. Na pewno nauczyliśmy się pracować zdalnie i korzystać z wideokonferencji, więc zapewne w przyszłości zrezygnujemy z wielogodzinnych podróży służbowych w przypadku krótkich spotkań. Kryzys gospodarczy może też dotknąć budżetów na podróże. Jest zatem spore prawdopodobieństwo, że popyt na najem krótkoterminowy może trwale się zmniejszyć.

Obecnie warto przede wszystkim zadbać o unowocześnienie wyglądu wnętrz i wystroju. Mieszkania wynajmowane do tej pory w najmie krótkoterminowym były zwykle ślicznie wykończone i wyposażone – było widać rękę Home Stagera i profesjonalną sesję zdjęciową. Kupujemy wzrokiem, a wystrój mieszkań wynajmowanych długoterminowo często pozostawiał wiele do życzenia.

Umowa najmu – weryfikacja

Korzystając z ewentualnej przerwy w najmie, doradzałabym też sprawdzić jakość umowy najmu. Różnica między najmem instytucjonalnym a okazjonalnym wynika z formy prawnej właściciela nieruchomości. Od dłuższego czasu zauważam na rynku najmu coraz więcej inwestorów działających jako podmiot prawny, a nie osoba fizyczna. Czy ten trend się utrzyma, zależeć będzie od tego, jak będą rozwijały się stopy zwrotu, bezpieczeństwo inwestycji, tzn. ochrona własności, ale również przepisy podatkowe. Aspekty prawne prowadzenia takich biznesów są ostatnio bardzo zmiennie, a dużym podmiotom trudniej jest być elastycznym niż inwestorom indywidualnym.

Wynajem nieruchomości - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 9 288 Specjalistów od Wynajmu Nieruchomości najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o wynajmie nieruchomości